Mihai Stoica, reacţie genială după ce Alex Chipciu a marcat în U Cluj – FC Hermannstadt! Cum l-a numit pe mijlocaş

De Alex Masgras
Publicat: 20.01.2024, 19:25

Mihai Stoica, reacţie genială după ce Alex Chipciu

Mihai Stoica a avut o reacţie genială după ce Alex Chipciu a marcat în U Cluj – FC Hermannstadt 2-1. Fostul jucător al celor de la FCSB a marcat golul egalizator al meciului de pe Cluj Arena în minutul 65, la doar trei minute după ce jucătorii lui Marius Măldăruşanu au deschis scorul.

Partida dintre U Cluj şi FC Hermannstadt a fost urmărită şi de Mihai Stoica, preşedintele Consiliului de Administraţie al celor de la FCSB.

Chiar dacă încă se află cu FCSB în Turcia, care încă nu şi-a încheiat cantonamentul, Mihai Stoica urmăreşte cu atenţie evenimentele din Liga 1. Preşedintele Consiliului de Administraţie al FCSB s-a bucurat la golul marcat de Alex Chipciu în meciul U Cluj – FC Hermannstadt şi l-a numit „Rocky”, pe fundalul coloanei sonore din celebrul film, alături de inimi în culorile FCSB-ului şi ale celor de la U Cluj.

Golul marcat de Alex Chipciu în meciul de pe Cluj Arena a fost al cincilea pentru el în acest sezon de Liga 1 şi al şaselea în toate competiţiile. Căpitanul celor de la U Cluj mai are în cont şi patru pase decisive în actuala stagiune.

Vara trecută, Alex Chipciu a fost aproape de a semna cu FCSB. Chiar Mihai Stoica a insistat pentru revenirea lui Chipciu la formaţia roş-albastră. În cele din urmă, el a refuzat ofertă şi a dezvăluit la finalul anului trecut de ce nu a revenit la FCSB.

„Am fost foarte aproape de o revenire în București. Într-o seară am zis că e gata, că mă întorc cu siguranță. Eram prin vacanță și vorbisem cu MM, eram convins că o să mă întorc. Apoi punând în balanță toate lucrurile, familia, școli, grădinițe… eram cam greu, era cam din scurt. Am zis că e mai bine să continui aici. Dar aveam motivația de a te lupta acolo sus. La vârsta mea nu se mai pune problema de bani”, declara Alex Chipciu, potrivit sport.ro.

U Cluj – FC Hermannstadt 2-1

Echipa Universitatea Cluj a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia FC Hermannstadt, şi a urcat pe loc de play-off în Superligă. Sibienii au condus cu 1-0, potrivit news.ro.

Prima repriză a partidei de la Cluj a fost una fără ritm şi fără ocazii, meciul disputându-se pe un teren greu, din cauza condiţiilor meteo. Robert Silaghi a trimis pe lângă poartă, fără nerv, în minutul 16, pentru ca în minutul 33 Ovidiu Bic să producă cea mai periculoasă fază a primei părţi: şut din careu, respins de Vlad Muţiu.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 60, când Chipciu a lăsat să treacă o minge centrată de Jipa, Daniel Paraschiv a ajuns in extremis la balon şi l-a pasat în faţa porţii de unde Murgia a înscris. Chipciu s-a revanşat în minutul 63, când a egalat cu un şut din careu. Gazdele au înscris golul victoriei în minutul 75, când Nistor l-a lansat pe Daniel Popa şi acesta a trimis pe lângă Muţiu. Iniţial golul a fost anulat pentru ofsaid semnalizat de asistentul Marius Bobe, dar după analiza VAR, reuşita lui Popa a fost validată în minutul 79.

Cu această victorie, U Cluj este pe loc de play-off, 6, cu 32 de puncte. FC Hermannstadt ocupă poziţia a 8-a, cu 29 de puncte.

U CLUJ: P. Iliev – Thalisson, Piţian, Masoero – V. Gheorghe (Vătăjelu 77), Fossati (F. Ilie 71), Chipciu, G. Simion (Bistor 46), O. Bic (Doukoure 63), D. Popa, R. Silaghi (Pănoiu 71). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

HERMANNSTADT: Muţiu – Oroian, V. Găman, Bejan, Butean – S. Balaure (I. Petrescu 75), Biceanu (Sota Mino 46), Murgia (Bărbuţ 87), A. Jipa (Bucuroiu 75) – G. Iancu, R. Fonseca (D. Paraschiv 46). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

Cartonaşe galbene: Piţian 18, F. Ilie 90+2 / Butean 44

Arbitri: Sebastian Colţescu – Valentin Avram, Marius Bobe – Cătălin Buşi

Arbitri VAR: Sorin Costreie – Daniel Mitruţi

Observator: Octavian Şovre

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

22:37 VIDEOStatuie pentru Kylian Mbappe, înainte de EURO 2024! Cum arată „sosia” superstarului care și-a anunțat plecarea de la PSG 22:33 Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!” 22:11 „Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu 22:00 Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe 21:49 Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!” 21:28 BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului 21:19 VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV 21:06 „Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată 20:48 Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB 20:15 FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta