Istvan Kovacs, moment controversat în Newcastle – PSG! Jucătorii parizienilor au „sărit” pe arbitrul român

De Alex Masgras
Publicat: 5.10.2023, 0:05

Istvan Kovacs, moment controversat în Newcastle - PSG!

Istvan Kovacs, în Newcastle - PSG / Profimedia

Istvan Kovacs a avut un moment controversat în Newcastle – PSG! Reuşita de 2-0 a „coţofenelor” a fost analizată mai bine de cinci minute în camera VAR. După o lungă perioadă de aşteptare, arbitrul român a validat golul lui Dan Burn.

Imediat după ce Istvan Kovacs a validat golul, jucătorii lui PSG au protestat, cel mai vehement fiind căpitanul campioanei din Ligue 1, Marquinos.

Istvan Kovacs, moment controversat în Newcastle – PSG!

Newcastle face un meci incredibil la revenirea nopţilor de UEFA Champions League pe St. James ‘ Park. „Coţofenele” au avut o primă reprză de vis, după reuşitele lui Almiron şi Dan Burns.

Al doilea gol al echipei lui Eddie Howe a fost validat după câteva minute de aşteptare pentru formaţia engleză. Bruno Guimaraes a şutat din unghi, Gianluigi Donnarumma a respins la Tonali, care i-a pasat din nou lui Guimaraes, afşat într-o pozţie suspectă de offside.

Brazlianul a centrat de data aceasta, iar Dan Burns a trimis cu capul în poartă un balon respins de portarul italia după ce mingea trecuse de linia porţii. Cu toate acestea, Kovacs a avut nevoie de intervenţia colegilor din cabina VAR.

După câteva minute de aşteptare, Istvan Kovacs a validat golul, spre nemulţumirea jucătorilor lui PSG.

Şahtior, revenire de poveste în Liga Campionilor, după ce Antwerp a condus cu 2-0! Final dramatic în Belgia

Antwerp şi Şahtior au propus o partidă spectaculoasă în grupele UEFA Champions League. Belgienii au deschis scorul încă din minutul 3, atunci când Muja a deschis scorul. În minutul 33, Balikwisha a majorat diferenţa, iar Antwerp a intrat în avantaj la cabine.

După pauză, Şahtior a ieşit mult mai motivată de la cabine. În minutul 48, Danylo Sikan a redus din diferenţă, în timp ce în minutul 71, Yaroslav Rakitskyi a restabilit egalitatea.

În minutul 76, Şahtior a trecut în avantaj, după o eroare uriaşă a portarului Jean Butez. Acesta a plonjat şi a ţinut mingea în teren, perfect pentru Nazaryna, care a centrat pentru Sikan şi care a dus scorul la 3-2 pentru formaţia din Ucraina.

Finalul a fost dramatic pentru belgieni, care au avut şansa de a restabili egalitatea în prelungiri. Cu toatea acestea, Toby Alderweireld, eroul lui Antwerp din sezonul trecut, a trimis pe lângă poarta apărată de Riznyk. În cele din urmă, Şahtior a obţinut prima victorie din acest sezon din UEFA Champions League, în timp ce Antwerp rămâne fără victorie.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

17
22:35
Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!”
17
22:33
Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1!
17
22:20
Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League”
17
21:48
Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!”
17
21:45
Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat
17
21:44
Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur
17
21:22
Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!”
17
21:03
Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet!
17
20:50
Bellator Champions Series Paris a fost în AntenaPLAY. Patrick Mix l-a învins pe Magomed Magomedov în main-event
17
20:38
Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta