Lionel Messi, golul sezonului în PSG – Troyes. Cifre fabuloase atinse de starul argentinian, într-un meci în care au marcat şi Neymar şi Kylian Mbappe

De Viviana Moraru
Publicat: 29.10.2022, 20:09

Lionel Messi, în timpul partidei dintre PSG şi Troyes

Lionel Messi, golul sezonului în PSG - Troyes

Lionel Messi, după golul marcat în PSG - Troyes/ Profimedia

Lionel Messi a reuşit golul sezonului, în PSG – Troyes. Starul argentinian a atins cifre fabuloase, într-un meci în care Neymar şi Kilyan Mbappe şi-au trecut numele pe lista marcatorilor.

Lionel Messi a marcat golul de 2-2, în minutul 55 al confruntării cu Troyes. Argentinianul a oferit şi un assist, pentru reuşita lui Neymar, opt minute mai târziu. Kylian Mbappe a marcat din penalty, în victoria spectaculoasă obţinută de parizieni, scor 4-3.

Lionel Messi, golul sezonului în PSG – Troyes

Lionel Messi a marcat spectaculos, de la o distanţă de peste 30 de metri. Portarul de la Troyes nu a avut nicio şansă în faţa reuşitei de generic a argentinianului. Ulterior, mijlocaşul i-a pasat decisiv lui Neymar, pentru golul acestuia din minutul 63.

Vezi AICI video cu golul marcat de Lionel Messi.

Lionel Messi a ajuns la cifre fantastice, graţie reuşitei din ultima partidă de Ligue 1. În cinci meciuri în care evoluat în luna octombrie, starul de la PSG a marcat cinci goluri şi a oferit cinci assist-uri.

Totodată, pe parcursul întregului sezon, Lionel Messi a marcat 16 goluri şi a contribuit cu pasă decisivă la alte 13, în 19 partide în care a evoluat, în toate competiţiile.

Un alt record bifat de Lionel Messi este reprezentat de faptul că este al cincilea sezon consecutiv când argentinianul oferă cel puţin 25 de assist-uri.

PSG este lider detaşat în Ligue 1. Campiona Franţei a ajuns la trei victorii consecutive, iar graţie succesului cu Troyes a acumulat 35 de puncte, cu 5 mai multe decât ocupanta locului secund, Lens.

Lionel Messi, cifre colosale în acest sezon după dubla cu Maccabi Haifa

Lionel Messi, cifre colosale în acest sezon după dubla cu Maccabi Haifa. Starurile de la PSG au făcut show total în prima repriză cu Maccabi Haifa. Mbappe şi Neymar au marcat şi ei.

Lionel Messi începe să redevină extraterestru, ca pe vremea când juca la Barcelona. Starulargentinian are un sezon fabulos la PSG.

Lionel Messi a devenit singurul jucător din cele mai puternice campionate din Europa care are a reuşit să dea peste 10 goluri, dar şi peste 10 pase decisive. Messi a ajuns la această performanţă la meciul 50 pentru PSG.

De asemenea, Lionel Messi a depăşit un record al lui Cristiano Ronaldo. A devenit jucătorul cu cele mai multe goluri marcate din afara careului: 23. Messi a marcat al doilea gol cu Maccabi Haifa cu un şut superb de la marginea careului.

10:17 Lionel Messi, gol și cinci pase decisive într-o singură repriză! A „distrus” două recorduri și i-a uluit pe americani 9:52 Reacţia surprinzătoare a lui Max Verstappen după ce va pleca din pole position la Miami: „Nu e chiar distractiv” 9:46 Vinicius, ironie devastatoare pentru un star al Barcelonei! Reacție virală după ce Real Madrid a devenit campioana Spaniei 9:24 Florin Prunea s-a prăbuşit emoţional după dezastrul de la Dinamo: „E teribil! Inadmisibil!” 9:11 FotoFemeia care i-a schimbat viața lui Mihai Neșu, după divorțul dureros și moartea părinților: „S-a mutat special din București!” 9:02 Mihai Stoica, verdict cumplit pentru Dinamo: „A cam retrogradat!” 4
22:45
VIDEOMax Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 de la Miami (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY, 23:00)
4
22:35
Promisiunea lui Kopic după ce Dinamo a ajuns într-o situaţie dramatică: „Vom lupta până la final, vom lupta pentru club!”
4
22:20
Ahmed Bani, la pământ după ce Dinamo a fost egalată de U Cluj: „Trebuia să câștigăm cu orice preț!”
4
22:02
Cum arată clasamentul în playout după U Cluj – Dinamo 3-3. Situaţie disperată pentru echipa lui Kopic

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi