Gest uriaş făcut de David Popovici, la Foro Italico: i-a dat medalia de aur unui copil care a învins cancerul

De Dan Roșu
Publicat: 25.06.2023, 8:32

Gest uriaş făcut de David Popovici, la Foro Italico

David Popovici, la Foro Italico / Profimedia Images

Gest uriaş făcut de David Popovici, la Foro Italico. Campionul român i-a înmânat medalia de aur cucerită la proba de 100 de metri liber unui copil care a câştigat bătălia cu cancerul.

Popovici este „Ambasador al Speranţei” într-o campanie iniţiată de o clinică privată. Conform gsp.ro, campionul de 18 ani a făcut încă un gest enorm, oferindu-i medalia de la Sette Colli unui copil care a câştigat cea mai importantă cursă a vieţii.

Nu este prima oară când Popovici face un gest de o asemenea importanţă. Recent, el a donat medalia de aur a probei de 200 de metri liber de la Mondialul de la Budapesta de anul trecut unor copii bolnavi de cancer.

„Adevărul este că, de departe, cel mai important campionat este campionatul vieții, menținerea sănătății.

Copiii diagnosticați cu cancer au nevoie de susținerea noastră. Talentele pe care le au, ambițiile lor pentru viitor, dar mai ales temeritatea de care sunt nevoiți să dea dovadă în lupta cu această boală fac din ei niște oameni extraordinari.

Pentru a fi cât mai mulți cei care ajută acești copii, vă invit pe voi toți să donați puțin din timpul vostru pentru a da un share programului #SperantaNuMoareDeCancer, astfel încât să ajungă la cei care au cu adevărat nevoie. Credeți-mă, fiecare dintre voi contează, fiecare share contează, fiecare copil contează, iar un gest normal din partea voastră poate însemna o șansă mare de supraviețuire pentru acești copii”, se arată într-un comunicat mai vechi al lui Popovici, conform sursei citate.

David Popovici, prima reacție după ce a câștigat medalia de aur la Sette Colli

David Popovici a avut prima reacție după ce a câștigat medalia de aur, la Sette Colli, în proba de 100 de metri. Înotătorul român de 18 ani se pregătește pentru Campionatele Mondiale de la Fukuoka, competiţie care se va desfăşura în perioada 23-30 iulie, în Japonia.

Popovici a trecut cu bine peste examenul de bacalaureat și le-a arătat rivalilor din bazin că încă este în mare formă! A terminat cursa în 48.10 secunde. A fost urmat de Alessandro Miressi (48.27 secunde) și Matthew Richards (48.28 secunde).

„Mi-a fost dor să mă întrec, în România nu am senzația că aș putea să pierd, e o senzație nu neapărat plăcută, dar de care ai nevoie.

Nu s-a întâmplat nimic, aceasta este perioada de pregătire, o să fie o perioadă în care ne vom antrena specific, mai scurt, mai rapid pentru că întrecerea de la Fukuoka este o competiție mult mai importantă și desigur va fi mai bine. Cine înțelege periodizarea și antrenamentul metodic, știe că e absolut normal acest timp de la Roma.

E o cursă muncită, îmi intru ușor-ușor în ritmul obișnuit de competiții mai serioase și e locul perfect în care pot să reintru în ritm. Îmi place foarte mult aici, îmi plac spectatorii, tot , absolut totul. E senzațională Roma, e un fel de a doua mea casă„, a declarat David Popovici.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

17:10 VIDEOMK Dons – Crawley Towm LIVE VIDEO, ora 21:45, în AntenaPLAY. Crewe îşi aşteaptă adversara în barajul de promovare în League One 17:09 VIDEOWang Chuqin, cel mai bun jucător de tenis de masă al lumii, a câştigat Saudi Smash 2024. Finală fabuloasă cu Patrick Franziska 16:40 „Responsabilitatea e mare!” Zeljko Kopic, mesaj categoric înainte de Dinamo – UTA! Cu ce probleme de lot se confruntă 16:32 FotoIon Ţiriac a trecut fără ezitare peste cuvântul fiicei sale şi nu i-a îndeplinit dorinţa: „Nu am mai putut. Gata, îmi ajunge” 16:23 Cine l-a sfătuit pe Florinel Coman să se transfere în Qatar: „Am vorbit cu el, mi-a spus să mă duc!” 15:47 Constantin Budescu s-a despărţit oficial de Farul Constanţa! Anunţul clubului condus de Gică Hagi 15:29 Fanii fostei echipe a lui Mircea Rednic i-au împiedicat pe jucători să ajungă la stadion! Meciul a fost anulat 15:29 „Rețineți cuvintele mele” Luis Enrique, prima reacție după ce Kylian Mbappe și-a luat adio de la PSG! 14:55 VIDEOYokohama – Al Ain 2-1 a fost în AntenaPLAY. Japonezii au nevoie să nu piardă în retur pentru a cuceri Liga Campionilor Asiei! 14:52 Final de sezon în Liga a 2-a! Unirea Slobozia și Gloria Buzău, promovate direct! Cine mergre la baraj și cine a retrogradat Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire