Incredibilul David Popovici a stabilit un nou record încă din prima zi a Campionatului Mondial de juniori

De Dan Roșu
Publicat: 31.08.2022, 14:54

David Popovici, în cadrul unei competiții

David Popovici, în cadrul unei competiții / Profimedia Images

David Popovici a stabilit un nou record încă din prima zi a Campionatului Mondial de juniori de la Lima. El a setat o nouă bornă de bătut în timpul probei de ştafetă 4×100 m liber.

Astfel, pe cei 100 de metri înotați în timpul probei menționate mai sus, campionul nostru a scos un timp de 47.07 secunde, un nou record al competiției. Acesta este cel mai bun timp scos vreodată pe 100 de metri liber la un Campionat Mondial de juniori.

David Popovici deține și recordul mondial la seniori și juniori, la 100 de metri liber, obținut însă la Europenele de la Roma, atunci unde a terminat cursa în 46.86 secunde.

David Popovici a câştigat medalia de aur, în proba de ştafetă 4×100 de metri liber, alături de Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Dinu. Echipa României a obţinut o performanţă incredibilă la Campionatul Mondial de juniori de la Lima.

Înotătorii români au cucerit cea mai strălucitoare medalie în chiar prima zi de concurs din Peru. Pentru David Popovici, competiţia de la Lima va fi ultima la juniori, urmând ca pe 15 septembrie să devină major.

Nicolae Ciucă i-a felicitat pe David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Dinu

Premierul Nicolae Ciucă a felicitat „echipa de aur a înotului românesc”, după ce David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Dinu au câştigat medalia de aur în proba de ștafetă 4×100 m liber masculin, la Campionatul Mondial de înot pentru juniori de la Lima (Peru).

Premierul României a avut un mesaj special pentru cei 4 sportivi care au făcut ca imnul „Deșteaptă-te, române!” să răsune din nou la o competiție majoră din lumea natației.

„Doresc să felicit echipa de aur a înotului românesc. Este vorba, din nou, de campionul nostru David Popovici, de Alexandru Constantinescu, Ştefan Cozma şi Patrick Dinu, patru tineri care au făcut din nou ca simbolurile României să fie pe prima treaptă a podiumului. Le mulţumesc şi îi felicit!”, a spus a spus premierul Nicolae Ciucă, în cadrul ședinței de Guvern, potrivit news.ro.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

11:05 AS.ro LIVE | Andrei Mihail şi Răzvan Voinea au fost invitaţii lui Dan Pavel. Poveşti de senzaţie 11:01 Florin Răducioiu a spus care a fost cea mai mare greşeală din cariera lui: „Nu eram pregătit pentru aşa ceva” 10:20 Gigi Becali, avertizat după ce a câştigat campionatul! Afaceriştii români care ar investi la marea rivală: „Adună 10 miliarde” 9:28 Ilie Dumitrescu a văzut „pătrăţelele” jucătorilor de la Corvinul şi a reacţionat imediat: „Vrei să-ţi spun ceva?” 9:24 Ovidiu Ionescu s-a calificat pe tabloul principal al turneului preolimpic de la Sarajevo 8:55 Prima reacţie a lui Radu Drăguşin după evoluţia spectaculoasă din Tottenham – Manchester City 0-2 8:48 FotoCum a descoperit Florin Răducioiu că era înşelat! Cunoscutul milionar român care l-a ajutat: „Îi mulţumesc că mi-a deschis ochii” 8:22 Cum a fost supranumit Răzvan Lucescu de greci după ce a adus-o miraculos pe PAOK la un pas de un titlu istoric 8:14 FotoPe cine poate întâlni Corvinul Hunedoara în preliminariile Europa League! Un posibil adversar a „spulberat” FCSB! 7:42 Reacţia lui Mircea Lucescu după ce Corvinul a câştigat Cupa României: „Sunt mândru”! Pe cine a lăudat: „E mulţumită lui” Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc în dragoste săptămâna aceasta. Vezi dacă te numeri printre ele

3 zodii ale căror relații se îmbunătățesc pe 15 mai 2024. Nativii care vor avea curajul să spună nu