Vlad Stancu, dezvăluiri despre relația pe care o are cu David Popovici. Cei doi înotători au scris istorie pentru România

De Viviana Moraru
Publicat: 3.11.2022, 11:30

David Popovici şi Vlad Stancu vorbesc înaintea Campionatelor Europene de înot în bazin scurt 2023. Competiţia este live în AntenaPLAY, în perioada 5 -10 decembrie

Vlad Stancu și David Popovici, în timpul probei de ștafetă 4x100 metri/ Hepta

Vlad Stancu a făcut dezvăluiri despre relația pe care o are cu David Popovici. Cei doi campioni au scris istorie pentru România, cucerind numeroase medalii pe parcursul verii, la Campionatul European, cât și la cel Mondial de Juniori.

Vlad Stancu a fost invitatul lui Dan Pavel în emisiunea AS.ro LIVE. Înotătorul român a venit cu povești de senzație, după o vară plină de succes.

Vlad Stancu, dezvăluiri despre relația pe care o are cu David Popovici

Vlad Stancu a declarat că are o relație de prietenie cu David Popovici, întâlnindu-se și în afara bazinului. Cei doi au făcut echipă în cadrul probei de ștafetă 4×100 metri, unde au cucerit medalia de aur, la Campionatul European de Juniori de la Otopeni.

„Mai vorbesc cu David, mai ies cu el pe afară. Ne înțelegem foarte bine. Nu am timp să-mi fac alți prieteni, aceștia sunt prietenii mei, de la bazin”, a declarat Vlad Stancu, în emisiunea AS.ro LIVE.

„Au același program, aceeași nevoie de a merge dimineața la antrenamente, la prima oră. Nu și-ar permite să lipsească”, a completat și Iulia Becheru, antrenoarea lui Vlad Stancu.

Legat de performanțele înregistrate la campionatul de la Otopeni, Vlad Stancu a declarat că s-a simțit extrem de emoționat în momentul în care a fost intonat imnul.

„Sunt foarte competitiv, vreau mereu să câștig, intri într-o stare de adrenalină, iar sentimentul este unic. Aproape am plâns când mi-au cântat imnul la campionatul de la Otopeni, cânta toată tribuna cu mine. Sigur se va mai întâmpla”, a mai completat Vlad Stancu

Vlad Stancu a intrat în istoria României

Vlad Stancu a intrat în istoria României anul acesta, doborând recordul la proba de 1500 de metri. Tânărul sportiv este cel mai rapid român pe această distanţă, înregistrând timpul de 15 minute şi 5 secunde, la Campionatul European de Juniori de la Otopeni. Precedenta referinţă a fost stabilită de Dragoş Coman, la Jocurile Olimpice de la Atena, din 2004.

Totodată, Vlad Stancu a cucerit patru medalii la Campionatul European de Juniori de la Otopeni. Înotătărul a triumfat în proba de 1500 de metri liber, şi în proba de ştafetă 4×100 metri liber. Totodată, acesta a mai cucerit două medalii de argint, la 400 şi 800 de metri liber.

După competiţia de la Otopeni, pentru Vlad Stancu a urmat Campionatul Mondial de Juniori de la Lima. În Peru, înotătorul a cucerit alte două medalii, una de bronz la 1500 metri liber, şi una de argint la 400 de metri liber.

21:29 Erling Haaland, cifre fabuloase la Manchester City! Starul norvegian a făcut show și a marcat patru goluri 21:00 VIDEOProgramul complet al F1 Academy™ de la Miami! Abby Pulling a câștigat prima cursă, live în AntenaPLAY 20:42 „S-au înțeles!” Mihai Stoica a anunțat transferul lui Florinel Coman! Ultimele detalii despre negocieri 20:35 U Cluj – Dinamo 3-3! „Câinii”, egalați în minutul 90+1! Au nevoie de un miracol pentru a nu retrograda 20:29 Motivul pentru care Ianis Hagi nu a revenit la Farul, înainte de EURO 2024: „Era huiduit de 200-300 de spectatori” 20:12 VIDEOImagini de colecție cu Zinedine Zidane, la cursa de sprint de la Miami! Ce gafă a fost aproape să comită, la decernarea premiilor 20:05 VIDEOSporting – Portimonense 3-0 a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY! „Leii”, tot mai aproape de titlu în Liga Portugal 19:53 VIDEOIpswich Town a promovat în Premier League, după 22 de ani! Nebunie pe străzi şi în vestiar 19:40 VIDEOBernadette Szocs a pierdut partida cu Natalia Bajor, la Saudi Smash 2024. Diaconu şi Dragoman, eliminate 19:07 Kyren Wilson, primul finalist al Campionatului Mondial de snooker 2024! A câştigat 8 dintre ultimele 10 frame-uri Vezi toate știrile

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi