Australian Open 2022 | Surpriză uriașă pe tabloul masculin! Alexander Zverev, eliminat! Rafael Nadal, calificare impresionantă în sferturi

De Antena Sport
Publicat: 23.01.2022, 9:25

Alexander Zverev, eliminat!

Getty Images

El a fost învins, cu scorul de 6-3, 7-6 (5), 6-3, de canadianul Denis Shapovalov, locul 14 ATP şi cap de serie numărul 14, după un meci de două ore şi 21 de minute.

Australian Open 2022 | Rafael Nadal, în sferturi la Melbourne

Tot duminică, spaniolul Rafael Nadal, locul 5 ATP şi cap de serie numărul 6, s-a calificat în sferturi, după 7-6 (14), 6-2, 6-2, cu francezul Adrian Mannarino, locul 69 ATP, după un meci de două ore şi 40 de minute. Numai tie-break-ul primului set a durat 28 de minute.

Nadal, câştigător în 2009 şi de alte patru ori finalist, şi Shapovalov se vor întâlni în sferturi. Spaniolul este a XIV-a oară în această fază, iar canadianul se află în premieră în sferturi.

Jocurile Miomir Kecmanovic din Serbia, locul 77 ATP – Gael Monfils, locul 20 ATP şi cap de serie numărul 17 şi Pablo Carreno Busta din Spania, locul 21 ATP şi cap de serie numărul 19 – Matteo Berrettini, locul 7 ATP şi cap de serie numărul 7 vor stabili al doilea sfert de finală de pe partea superioară a tabloului masculin de simplu.

Australian Open 2022 | Două jucătoare din Top 10, eliminate la Melbourne, fără drept de apel

Americanca Madison Keys, locul 51 WTA, s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale Australian Open, după ce a învins-o, cu scorul de 6-3, 6-1, pe spaniola Paula Badosa, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 8.

Keys s-a impus după un meci de 69 de minute şi e a treia oară în sferturi în carieră, după ediţia 2018 şi după cea din 2015, când a ajuns în semifinale.

Americanca va evolua în faza următoare cu Barbora Krejcikova din Cehia, locul 4 WTA şi cap de serie numărul 4, care a trecut, în optimi, cu scorul de 6-2, 6-2, de Victoria Azarenka din Belarus, locul 25 WTA şi cap de serie numărul 24.

Maria Sakkari din Grecia, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 5, a pierdut, scor 6-7 (0), 3-6, meciul din optimi cu americanca Jessica Pegula, locul 21 WTA şi cap de serie numărul 21, după o oră şi 35 de minute de joc.

Pegula o va avea ca adversară în sferturi pe învingătoarea partidei dintre australianca Ashleigh Barty, locul I WTA, şi americanca Amanda Anisimova, locul 60 WTA.

27
23:18
„Sunt antrenor de marcă!” Gigi Becali, reacţie savuroasă după triumful FCSB-ului: „Mă întorc la muls oile acum!”
27
23:16
Florinel Coman, după titlul cucerit de FCSB după 9 ani: „Golul lui Băluţă a fost cel mai emoţionant”
27
23:14
Octavian Popescu l-a imitat pe „Dodel” Tănase după ce FCSB a câștigat titlul: „Bravo vouă, bă!”
27
23:00
Gigi Becali, propunere în direct pentru Florinel Coman, după ce FCSB a devenit campioană: „Trebuie să discut cu el!”
27
22:51
Mihai Stoica, plin de sânge în peluză după ce FCSB a câștigat titlul! Imagine uluitoare cu oficialul roș-albaștrilor
27
22:43
Gigi Becali a anunţat primul jucător de pe lista de transferuri de la FCSB. Ce a spus despre Denis Alibec, Kiki şi Louis Munteanu
27
22:42
Gigi Becali nu le-a uitat pe rivalele Rapid şi Dinamo! Prima reacţie, după ce FCSB a devenit campioană: „Nu mă interesează!”
27
22:31
FotoNebunie pe Arena Națională după ce FCSB a câștigat titlul! Imagini de senzație cu noii campioni ai României
27
22:23
Ce adversare poate întâlni FCSB în preliminariile UEFA Champions League! Cum arată traseul campioanei din Liga 1