Închide meniul

Naomi Osaka, uimită de reacţia Soranei Cîrstea! “E ultimul ei Australian Open, îmi pare rău”

Alex Masgras Publicat: 22 ianuarie 2026, 12:38

Comentarii
Naomi Osaka, uimită de reacţia Soranei Cîrstea! E ultimul ei Australian Open, îmi pare rău

Naomi Osaka / Captură Eurosport

Naomi Osaka s-a calificat în turul 3 de la Australian Open, după ce a învins-o pe Sorana Cîrstea în trei seturi, scor 6-3, 4-6, 6-2, după o oră şi 58 de minute de joc.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Finalul meciului de pe Margaret Court Arena, a doua arenă ca dimensiune a complexului de la Melbourne, a fost extrem de tensionat. Sorana Cîrstea s-a plâns de faptul că Naomi Osaka a vorbit între primul şi al doilea serviciu.

Naomi Osaka nu a înţeles de ce s-a enervat Sorana Cîrstea: “Ea este o jucătoare grozavă”

După meci, atunci când au ajuns la fileu, Sorana Cîrstea a întins mâna fără să se uite la adversara sa, moment în care japoneza a întrebat-o care este problema. A urmat apoi un moment în care românca i-a reproşat faptul că este lipsită de fair-play.

La interviul de după meci, pe teren, Naomi Osaka a fost întrebată despre acest moment tensionat. Japoneza a părut afectată de cele întâmplate şi nu a înţeles de ce Cîrstea a reacţionat aşa.

Osaka şi-a cerut scuze şi a avut un discurs frumos la adresa româncei, despre care a spus că este o jucătoare grozavă:

Reclamă
Reclamă

“Aparent s-a enervat după ce am zis de mai multe ori haide. Eu am încercat să joc bine, am făcut tot posibilul. Ea este o jucătoare grozavă. Cred că acesta este ultimul ei Australian Open. Îmi pare rău că s-a enervat”, a declarat Naomi Osaka, imediat după meciul cu Sorana Cîrstea.

Nu a fost singurul moment tensionat. Cîrstea s-a plâns în timpul meciului şi de mingi. Românca a mers direct la arbitrul de scaun pentru a atrage atenţia asupra acestui lucru şi a cerut verificarea mingilor la următoarea pauză:

“Avem mingi noi, mingi vechi. Avem mingi de toate felurile. Puteţi să le verificaţi la pauză, vă rog?”, a spus Sorana Cîrstea, vizibil deranjată, în timpul game-ului cinci al setului secund, dând de înţeles că au mai rămas în joc mingi din primul schimb.

Reclamă
Înapoi la Homepage
Comentarii


Reclamă

O va duce Mirel Rădoi pe FCSB în Conference League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
12:26
Mircea Lucescu a intervenit pentru modificarea programului din play-off. Când s-ar putea juca Dinamo – Universitatea Craiova
12:19
Când se joacă FCSB – Metaloglobus, meciul de debut al lui Mirel Rădoi. Modificare de ultim moment
12:05
Formula 1 urmează să ia decizia finală privind cursele din Orientul Mijlociu. Cum ar putea fi afectat calendarul
11:56
Cristi Chivu pregăteşte “revoluţia” la Inter. Cinci plecări de la echipă şi două prelungiri de contracte
11:48
Gică Popescu a dat cărţile pe faţă: “Le-a venit mintea la cap”
11:35
După MP al Chinei vor fi schimbări de regulament
1 Cutremur la Dinamo. Zeljko Kopic ar fi anunţat jucătorii că pleacă 2 UPDATEÎncă o plecare de la FCSB, după venirea lui Mirel Rădoi. Thomas Neubert şi-a reziliat contractul 3 Surpriză uriaşă! S-a aflat numele echipei cu care Mirel Rădoi ar fi bătut palma 4 Primul nume care sare din schemă la FCSB după venirea lui Mirel Rădoi. Anunţul făcut de Mihai Stoica 5 Ce fost jucător de la Rapid a adus Mirel Rădoi la FCSB. A dat echipa în judecată, după şapte sezoane bifate în Giuleşti 6 VIDEO & FOTOMirel Rădoi, discurs în faţa fanilor FCSB. Primire emoţionantă cu torţe şi cântece la baza FCSB
Citește și