Caroline Garcia – Aryna Sabalenka, finala Turneului Campioanelor. Reacţia lui Iga Swiatek după eliminarea din semifinale

De Dan Roșu
Publicat: 7.11.2022, 10:39

Caroline Garcia - Aryna Sabalenka, finala Turneului Campioanelor

Caroline Garcia - Aryna Sabalenka, finala Turneului Campioanelor / Colaj Profimedia Images

Caroline Garcia şi Aryna Sabalenka s-au calificat în finala Turneului Campioanelor din Texas.

Belarusa Aryna Sabalenka a produs surpriza la Turneul Campioanelor de la Fort Worth (Texas), competiţia de final de sezon a circuitului profesionist feminin de tenis (WTA), reuşind să o elimine în semifinale pe poloneza Iga Swiatek, numărul unu mondial şi principala favorită, în faţa căreia s-a impus cu 6-2, 2-6, 6-1, într-o partidă disputată duminică.

Caroline Garcia – Aryna Sabalenka, finala Turneului Campioanelor

De cealaltă parte, Garcia, rămasă fără antrenor, a învins-o pe sportiva din Grecia, Maria Sakkari, scor 6-3, 6-2, după un meci de o oră şi 41 de minute.

Iga Swiatek a declarat duminică, după eliminarea sa din semifinalele Turneului Campioanelor, că are „sentimente amestecate”, dar este „mândră” de sezonul său, după opt titluri câştigate, între care Roland Garros şi US Open, dar şi „mulţumită că s-a încheiat”, informează AFP.

„Nu voi minţi, am aşteptat acest moment”, a spus poloneza de 21 de ani, după înfrângerea suferită în faţa belarusei Arina Sabalenka, care a marcat finalul său de sezon.

Reacţia lui Iga Swiatek după eliminarea din semifinale

„Săptămâna trecută, era destul de dificil să întrevăd linia de sosire, fiind complet motivată şi pregătită pentru fiecare meci. Pe de o parte, sunt tristă că am pierdut, dar pe de alta, vreau să mă odihnesc”, a adăugat ea.

„Acest sezon a fost intens şi sunt mândră de ce am reuşit, că am putut juca la fel de bine până la final. Dar, sunt mulţumită că s-a încheiat”, a mai spus Swiatek.

Jucătoarea poloneză a avut un parcurs aproape perfect, care a făcut din ea jucătoarea cu cel mai mare număr de puncte din clasamentul WTA (11.085) după sezonul 2013, când Serena Williams a acumulat 13.260 puncte.

Caroline Garcia, părăsită de antrenor chiar înainte de Turneul Campioanelor

Caroline Garcia a fost părăsită de antrenor chiar înainte de Turneul Campioanelor!

Alături de Perret, ea a câștigat în 2022 trei titluri WTA şi a urcat pe locul 6 mondial, „În ultimele săptămâni, au fost mai multe probleme care au stricat ambianţa şi am preferat să mă retrag.

Eu fac această meserie de plăcere, iar în acest caz nu mai exista”, a spus Perret pentru publicaţia franceză, fără alte detalii.

Sub conducerea lui Perret, Garcia a trecut de pe locul 75 mondial pe 6, câştigând trofeele la Bad Homburg, Varşovia şi Cincinnati.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

13:21 Lovitură pentru Gigi Becali! Louis Munteanu a fost convins să semneze cu rivala FCSB-ului din Liga 1! Acord total pentru atacant 12:58 Detalii din interior despre accidentarea Simonei Halep: „Când se întâmplă asta, cel mai bine e să te oprești” 12:36 Florin Talpan, atac devastator la FCSB şi la Ilie Năstase: „Continuă să nu respecte legea”! Cum a numit echipa lui Gigi Becali 12:35 Răzvan Lucescu, uimit de realizările lui PAOK, înainte de meciul pentru titlu cu Aris: „E ceva uimitor. Nimeni nu ne dădea şanse” 12:10 FotoDezvăluirea uluitoare a lui Pelinel despre Cristi Borcea! Ce se va întâmpla dacă va păţi şi ea ca primele soţii ale milionarului! 11:32 (P) Ce se poate întâmpla când ignori unghiurile direcției mașinii tale? 11:24 FotoJuventus a câştigat pentru a 15-a oară Cupa Italiei! Massimiliano Allegri, eliminat după o criză de nervi: „Nu ţi-e ruşine?” 11:05 AS.ro LIVE | Andrei Mihail şi Răzvan Voinea au fost invitaţii lui Dan Pavel. Poveşti de senzaţie 11:01 Florin Răducioiu a spus care a fost cea mai mare greşeală din cariera lui: „Nu eram pregătit pentru aşa ceva” 10:20 Gigi Becali, avertizat după ce a câştigat campionatul! Afaceriştii români care ar investi la marea rivală: „Adună 10 miliarde” Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc în dragoste săptămâna aceasta. Vezi dacă te numeri printre ele

3 zodii ale căror relații se îmbunătățesc pe 15 mai 2024. Nativii care vor avea curajul să spună nu