Închide meniul

Câţi bani a câştigat Simona Halep, după ce a ajuns până în semifinalele turneului de la Dubai. Pe ce loc va fi în clasamentul WTA, după înfrângerea cu Ostapenko

Publicat: 18 februarie 2022, 18:22

Comentarii
Câţi bani a câştigat Simona Halep, după ce a ajuns până în semifinalele turneului de la Dubai. Pe ce loc va fi în clasamentul WTA, după înfrângerea cu Ostapenko

Getty Images

Simona Halep a ratat şansa de a juca a doua finală în 2022, după cea câştigată de la Melbourne Summer Set 1 în faţa Veronikăi Kudermetova, scor 6-2, 6-3. Halep a pierdut în semifinale la turneul de la Dubai în faţa Jelenei Ostapenko şi a ratat şansa de a câştiga pentru a treia oară turneul.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Câţi bani a câştigat Simona Halep, după ce a ajuns până în semifinale la Dubai

Pentru performanţa din acest an de la Dubai, Simona Halep va încasa 37.500 de dolari. Mai mult, pentru că a ratat finala, Simona Halep va ocupa locul 27 WTA, cu 4 locuri mai jos decât poziţia ocupată la startul competiţiei.

Simona Halep – Jelena Ostapenko 6-2, 6-7, 0-6! Simo, eliminată în semifinale la Dubai

Primul set a fost fără ritm, cu puncte scurte şi echilibrat până la 2-2, moment în care Halep a reuşit break-ul la prima minge ivită, apoi totul a mers şnur pentru ea până la 6-2, scor înregistrat după 27 de minute de joc. Lucrurile s-au schimbat la începutul setului secund, când evolţia riscantă a Jelenei Ostapenko a început să dea roade. Letona a făcut repede 3-0, după un break în game-ul al doilea, în care fostul lider WTA a comis două duble greşeli.

De la 0-3, Halep a revenit şi a egalat. S-a mers în continuare cap la cap cu serviciul până la 6-5 pentru Ostapenko. La acest scor, letona a avut două mingi de set, dar le-a ratat pe amândouă şi setul a ajuns în tie-break, în care jucătoarea de 24 de ani a defilat surprinzător, 7-0, după o oră şi 15 minute de la start.

Jelena Ostapenko a fost de neoprit în continuare. După ce la început nu îi intra nimic, a căpătat o precizie chirugicală şi a “operat” numai în dreptul ei pe tabelă. Halep nu a găsit nicio soluţie la jocul rivalei şi s-a prăbuşit pur şi simplu sub atacurile letonei. Au urmat un set decisiv la 0 şi un meci încheiat într-o oră şi 35 de minute. De la 6-6 în setul al doilea, Halep a mai câştigat numai 11 puncte până la finalul meciului, multe dintre acestea fiind oferite de adversară.

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:42 14 dec.
PAOK Salonic, înfrângere în Grecia! Echipa lui Răzvan Lucescu a fost învinsă de Atromitos
23:25 14 dec.
Daniel Niculae, reacție după debutul lui Dorinel Munteanu la Hermannstadt: „Sunt supărat”
23:21 14 dec.
Dorinel Munteanu, mesaj dur după Hermannstadt – Universitatea Craiova 0-2: “Nu e un avertisment! Trebuie să înțeleagă”
22:51 14 dec.
Filipe Coelho surprinde după victoria cu Hermannstadt: „Nu a fost cea mai bună seară a noastră”
22:46 14 dec.
Primul lucru remarcat de Cristi Chivu, după ce Inter a urcat pe primul loc în Serie A: “Cu asta vreau să încep”
22:39 14 dec.
Ștefan Baiaram, obiectiv măreț după Hermannstadt – Craiova 0-2: „După mă pot gândi și la alte lucruri”
1 Conducerea Rapidului s-a decis! Asalt pentru fotbalistul de la Oțelul. Gălățenii solicită o sumă uriașă 2 Clubul uriaş care îl transferă pe Louis Munteanu de la CFR Cluj. Suma uriaşă anunţată! “Se poate face” 3 Control antidoping imediat după Rapid – Oțelul 0-2. Opt jucători, chemați la teste 4 Bogdan Racoviţan a semnat! Contractul e valabil până în 2028 5 Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB a făcut anunţul după Rapid – Oţelul 0-2: “Vreau să lupt pentru trofee” 6 Rapid pregătește mutarea iernii în Liga 1! Giuleștenii vor să-i strice planurile lui Gigi Becali
Citește și