România, eliminată de Grecia din play-off-ul Cupei Davis! Stefanos Tsitsipas, victorie şi la dublu

Viviana Moraru Publicat: 4 februarie 2024, 15:02

România, eliminată de Grecia din play-off-ul Cupei Davis

Jucătorii României, la începutul unui meci/ Facebook Federaţia Română de Tenis

România a fost eliminată de Grecia, din play-off-ul pentru menţinerea în Grupa Mondială I a Cupei Davis. Perechea Stefanos Tsitsipas / Petros Tsitsipas a învins echipa Marius Copil / Victor Vlad Cornea, scor 6-7 (4), 6-3, 6-4, în primul meci de azi al duelului de la Atena.

Perechea formată din Marius Copil şi Victor Cornea a fost învinsă de fraţii Tsitsipas în două ore şi 22 de minute.

Victor Cornea a fost susţinut din tribune la Atena de iubita sa, artista Andreea Bălan.

Sâmbătă, Nicholas David Ionel, locul 264 ATP, a fost învins de un jucător aflat pe poziţia 1433 în clasamentul mondial, Aristotelis Thanos, în două ore şi 17 minute.

Thanos s-a impus în trei seturi, după ce pierduse primul set cu 6-4. El şi-a adjudecat următoarele două seturi cu 6-3 şi 6-2, obţinând victoria după două ore şi 17 minute de joc.

În primul meci de la Atena, Marius Copil, locul 283 ATP, a fost învins de numărul 10 mondial, Stefanos Tsitsipas, scor 6-3, 6-4, într-o oră şi 17 minute.

Aceasta a fost cea de-a treia confruntare în Cupa Davis dintre cele două echipe, fiecare având câte o victorie, până în acest momnent. În 1933, Grecia a învins cu 4-1, la Atena, în turul al doilea al zonei Europa. România a câştigat în 1970, cu 5-0, la Bucureşti, în sferturile zonei Europa, victoriile fiind reuşite de Ilie Năstase, Ion Ţiriac, Viorel Marcu, Sever Mureşan şi perechea Ilie Năstase/Ion Ţiriac, notează news.ro.

Andreea Bălan l-a susţinut din tribune pe Victor Cornea

Victor Cornea a dus-o pe Andreea Bălan acasă la Stefanos Tsitsipas. Românul e prieten bun cu fraţii Tsitsipas, următorii adversari din Cupa Davis.

Victor Cornea se ştie bine cu fraţii Tsitsipas, grecii cu care s-au confruntat românii în Cupa Davis.

„Cu Petros chiar am jucat o perioadă lungă de timp. Am fost la ei acasă şi mă cunosc bine cu toată familia. Am făcut şi poze cu ei, ne înţelegem bine”, ne-a spus Victor Cornea.

Iubita Andreea Bălan a învăţat lovituri noi la Australian Open şi îi va face galerie lui Cornea şi în Grecia.

„Uşor, uşor se descurcă tot mai bine, înţelege tenisul şi asta mă bucură foarte mult”, a mai spus Victor Cornea pentru AntenaSport.

15:01 FCU Craiova – U Cluj LIVE SCORE (17:30). Oltenii continuă lupta pentru salvarea de la retrogradare 15:01 Iga Swiatek, după ce a distrus-o pe Sorana Cîrstea, la Madrid: „Ăsta a fost singurul lucru pe care l-am făcut” 14:25 Carlos Alcaraz, discurs superb despre Rafael Nadal: „Vreau să profit la maximum de Rafa” 13:51 Benfica – Braga LIVE VIDEO în AntenaPLAY (20:00). Meciul zilei în Liga Portugal 13:51 Pierdere uriaşă pentru Rapid, pentru tot restul sezonului. Anunţul oficial făcut de giuleşteni 13:38 România – Italia LIVE VIDEO (duminică, 20:30, AntenaPLAY). Debutăm la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1, Grupa A 13:30 Sorana Cîrstea – Iga Swiatek 1-6, 1-6. Românca, demolată de numărul 1 WTA. „Sori”, fără replică la Madrid 13:24 Victor Piţurcă i-a „făcut” echipa lui Cosmin Olăroiu, în 2006. Detalii spectaculoase ale fostului selecţioner 12:58 „De ce să te schimbi, mă?” Marius Şumudică a fost criticat înaintea negocierilor cu Rapid: „Nu mi s-a părut ok” 12:00 FCSB – Farul LIVE TEXT (20:30). Roş-albaştrii sunt la un punct de titlu. Gică Hagi încearcă să le strice sărbătoarea! Vezi toate știrile