Închide meniul

AS.ro LIVE | Sonia Ursu-Kim a fost invitata lui Dan Pavel. Povestea baschetbalistei care a reprezentat România la JO

Publicat: 1 iunie 2023, 10:23 / Actualizat: 18 iulie 2023, 16:50

Comentarii
AS.ro LIVE | Sonia Ursu-Kim a fost invitata lui Dan Pavel. Povestea baschetbalistei care a reprezentat România la JO

Sonia Ursu, în timpul unui meci / Profimediaimages

AS.ro LIVE | Sonia Ursu-Kim a fost invitata specială a lui Dan Pavel. Baschetbalista în vârstă de 29 de ani şi-a spus povestea la emisiunea care va putea fi urmărită pe AS.ro.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Sonia Ursu-Kim s-a născut în Suceava, dar şi-a petrecut primii ani din viaţă în ţara natală a tatălui ei, Coreea de Sud. A început să joace baschet la 11 ani şi a câştigat, cu echipa României, Europeanul U18 din Divizia B.

AS.ro LIVE | Sonia Ursu-Kim a fost invitata lui Dan Pavel

Sonia a avut oferte de a juca în campionatul universitar din Statele Unite, dar a ales să joace pentru o echipă din Coreea de Sud. A ajuns apoi în Liga Naţională, la Olimpia CSU Braşov şi CSAU Alba Iulia.

Marea performanţă a carierei a fost, fără doar şi poate, prezenţa la Jocurile Olimpice de Vară, din 2020, de la Tokyo.

Sonia Ursu-Kim a cochetat şi cu modelingul, dar a ales să facă o carieră în baschet.

Reclamă
Reclamă

Multe fete aleg modelingul, şi eu mi-am dorit asta, dar mama mea m-a sfătuit să merg pe sport”, spunea ea, într-un interviu.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
22:06
Bayern Munchen, taxată de UEFA după incidentele de la meciul cu Sporting. Ce sancțiuni au primit bavarezii
21:52
Donald Trump, decizie uluitoare pentru Cupa Mondială! A interzis fanii din două țări
21:38
Daniel Bîrligea, apt pentru derby-ul cu Rapid. Veste excelentă pentru FCSB
21:23
„Mi-a căzut cerul în cap”. Alexandru Musi, detalii după accidentarea suferită. Ce a spus despre recuperare
21:03
Marius Șumudică, verdict în privința jucătorului în care Dinamo își pune speranțele: „Se înmoaie de picioare”
20:53
VideoJurnal Antena Sport | Universitatea Craiova atacă „primăvara europeană”
1 Anunţul făcut de UEFA despre Ștefan Târnovanu. Ce lovitură pentru portarul FCSB-ului 2 FotoCine este marea dragoste a lui Mircea Lucescu. Anunţul făcut de Neli Lucescu după 58 de ani de căsnicie 3 Doliu în lumea fotbalului din România! Leontin Chiorpec a murit în accident 4 “Ştiu din interior”. Reacţie categorică după ce Dennis Politic a fost din nou “uitat” pe bancă la FCSB 5 Reacţia categorică a lui Gigi Becali după ce Istvan Kovacs a fost delegat la FCSB – Rapid: “La revedere” 6 Ultimele veşti despre Cornel Dinu după ce a părăsit spitalul. Mircea Lucescu şi Ionuţ Lupescu, aproape de el
Citește și