VIDEO | Larisa Iordache, ce revenire de senzaţie! A câştigat două medalii de aur şi două de argint la Campionatele Europene de gimnastică

De Antena Sport
Publicat: 20.12.2020, 12:30

Hepta

Larisa Iordache

UPDATE: Larisa Iordache a încheiat finalele pe aparate de la Campionatele Europene cu încă o medalie de aur. Ea a urcat pe prima treaptă a podiumului şi la sol. Cealalta româncă din finală, Antonia Duta, a încheiat pe locul 5.

Larisa Iordache a devenit cea mai medaliată româncă în istoria Campionatelor Europene. Cu cele patru medalii din Turcia a ajuns la un total de 16! Cătălina Ponor deţinea recordul cu 13 medalii europene.

Larisa Iordache şi Silviana Sfiringu au fost primele clasate în finala de la bârnă de la Campionatele Europene feminine de gimnastică artistică de la Mersin.

Iordache a câştigat prima medalie de aur a senioarelor la competiţia din Turcia. Ea a fost notată cu 14,000, în timp ce Sfiringu şi-a trecut în palmares argintul, prima sa medalie individuală la un Campionat European de senioare, cu 13,800.

La sărituri, Iordache a luat argintul. Ea a avut sărituri notate cu 14,200 şi 13,550, media sa fiind 13,875. Aurul a fost câştigat de Zsofia Kovacs (Ungaria), cu 14,050, după 14,350 la prima săritură şi 13,750, la a doua.
Medalia de bronz a revenit ucrainencei Anastasia Motak, cu 13,850 (14,250 la prima săritură, 13,450 la a doua), scrie Agerpres.

Românca Ioana Stănciulescu s-a clasat pe locul al cincilea, cu 13,575 (14,150, respectiv 13,000).
Larisa Iordache avusese a treia medie în calificări. Ea va evolua şi în celelalte trei finale, la paralele (a doua notă din calificări), bârnă (prima notă) şi sol (prima notă).

Larisa Iordache a câştigat şi medalia de argint la echipe

Gimnasta Larisa Iordache, proaspăt revenită în lotul României după trei ani de absență din cauza accidentărilor, a urcat în lacrimi pe podium în timpul finalei pe echipe de la Campionatele Europene din Turcia.

Deși tricolorele au fost pe prima poziție în calificări, cu cinci puncte mai mult, ele au cedat sâmbătă aurul european în fața vecinelor din Ucraina. Ambele echipe au obținut punctaje mai slabe decât în faza de calificări, dar româncele au obținut doar 154.496 de puncte comparativ cu 154.663 ale adversarelor.

Echipa României este formată din Larisa Iordache, Ioana Stănciulescu, Silvia Sfiringu, Antonia Duţă și Daniela Trică.

Cine se califică în sferturile de finală ale EURO 2024?

11:13

„E o ruşine!” Lando Norris continuă tirada la adresa lui Max Verstappen, după MP al Austriei: „M-am luptat corect şi cu respect”

10:51

Simone Biles s-a calificat la Jocurile Olimpice 2024

10:28

Luis de la Fuente, discurs categoric după victoria Spaniei în faţa Georgiei: „Am fi putut câştiga cu 8-1”

10:07

Maria Semeniciuc a câştigat medalia de aur la Campionatele Europene de box pentru juniori

9:59

Edi Iordănescu, mesaj de luptă înainte de România – Olanda, din optimile EURO 2024: „E un meci de acum ori niciodată”

9:43

Christian Horner a dat verdictul după incidentul dintre Max Verstappen şi Lando Norris: „Trebuia să se întâmple la un moment dat”

1 Foto„Echipa din spatele echipei!” Iubitele și soțiile „tricolorilor”, fotografie de colecție de la EURO 2024s 2 FotoIvana Knoll a încins atmosfera la Croaţia – Italia! Apariţie „fierbinte”, cu care a atras toate priviriles 3 VIDEOProgramul complet al Marelui Premiu al Austriei! Marea cursă va fi duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (15:45)s 4 FotoIanis Hagi şi soţia lui și-au dat frâu liber emoțiilor după calificarea României! Elena Tănase, copleşită! Imagine superbăs 5 Slovacia – România 1-1. FABULOS! Naţionala lui Edi Iordănescu a scris ISTORIE şi s-a calificat în optimi la EURO 2024s 6 FotoGigi Becali, la 66 de ani! Dezvăluire incredibilă. Care este, de fapt, data de naştere a patronului FCSB: „M-am născut pe câmp!”s

4 zodii care sunt de neoprit în dragoste. Nativii care fac tot ce le trece prin cap

Zodii care au toate șansele să lase tot și să călătorească în lume. Nativii care apreciază experiențele noi