Publicat: 23.08.2024, 19:11.

CSM Bucureşti a câştigat pentru a şasea oară Supercupa României, după o finală dramatică cu Gloria Bistriţa. Cristina Neagu a fost decisivă.

Campioana CSM Bucureşti şi-a păstrat în vitrină trofeul Supercupa României, pe care l-a câştigat vineri, la Piteşti, în faţa formaţiei Gloria Bistriţa. Medalia de bronz a revenit echipei Dunărea Brăila.

Într-o finală echilibrată de la un capăt la altul, CSM Bucureşti a câştigat cu scorul de 28-27 (14-13), iar principalele marcatoare au fost Neagu 6 goluri, Omoregie 6, pentru CSM, respectiv Delgado Pinto 6 goluri, Kirdiaşeva 5, pentru Gloria, scrie news.ro.

Finala Supercupei a fost prima confruntare a sezonului dintre CSM Bucureşti şi Gloria, care se vor mai duela în Liga Naţională sau Cupa României, dar şi în Liga Campionilor, fiind în aceeaşi grupă – A.

CSM Bucureşti a mai câştigat Supercupa de cinci ori, inclusiv în 2023. În finala mică, tot vineri, Dunărea Brăila a dispus de vicecampioana Rapid Bucureşti, scor 35-25 (20-13).

În prima semifinală a Turneului Final Four de la Piteşti, Gloria Bistriţa a dispus de vicecampioana Rapid Bucureşti, scor 36-28 (16-16), iar în cea de-a doua, CSM Bucureşti a învins Dunărea Brăila, cu 31-28 (18-15).

Turneul Final Four la masculin va avea loc tot la Piteşti, sâmbătă şi duminică. În semifinale se duelează Minaur Baia Mare – Potaissa Turda şi Dinamo Bucureşti – CSM Constanţa, iar a doua zi vor avea loc finalele pentru locul 3, respectiv pentru trofeu.

Dinamo Bucureşti a câştigat trofeul în 2023 pentru a şasea oară.

• PAOK - Panaitolikos e duminică, de la 20:30, LIVE în AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Ţărilor de Jos e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Se va califica FCSB în grupele Europa League?

21:33

Horaţiu Moldovan a fost prezentat oficial de noua echipă: „Bine ai venit!”

21:29

Dorinel Munteanu a dezvăluit că i s-a făcut rău în timpul meciului cu Petrolul! Antrenorul Oţelului a spus şi motivul!

21:25

Florinel Coman a primit cea mai mare notă după ce a reuşit o dublă fabuloasă pentru Al-Gharafa

20:55

Petrolul – Oţelul Galaţi 0-0. Duel încins în prima partidă a etapei. Echipa lui Dorinel Munteanu a rămas neînvinsă

20:48

Daniel Bîrligea, dorit în Serie A! Neluţu Varga, aproape de o nouă lovitură financiară importantă!

20:45

VIDEOFlorinel Coman, dublă de senzaţie pentru Al-Gharafa. „Mbappe” a fost letal în atac şi decisiv pentru echipa sa

1 FotoFotografie virală! Cum a fost surprins David Popovici în trafic, la volanul maşinii pe care tocmai a primit-o de la Ion Ţiriac!s 2 Foto„Măriuca mea!” Gică Popescu, mesaj plin de emoţie de ziua fiicei lui. Imaginea virală a Kirei Hagi alături de Maria Popescus 3 FotoFiica lui Marius Şumudică, mesaj emoţionant după ce tatăl său şi-a îndeplinit cel mare mare viss 4 FotoAndrei Ivan este în extaz! Anunţul făcut de fosta gimnastă Anda Ivan: „Ne vedem în ianuarie!”s 5 Foto„Suntem deasupra tuturor!” Soţia lui Alex Mitriţă, încântată că „perla” Băniei a refuzat petrodolarii din Golfs 6 FotoAna Maria Bărbosu a dat cărţile pe faţă despre relaţia cu Sabrina Voinea, după ce a primit bronzul la JO: „Am simţit-o distantă”s