S-a stabilit programul sferturilor Ligii Campionilor! Când vor evolua Rapid și CSM București

De Viviana Moraru
Publicat: 31.03.2023, 13:06

S-a stabilit programul sferturilor Ligii Campionilor la handbal feminin, și s-a aflat când vor evolua Rapid și CSM București

Jucătoarele de la CSM București, în timpul unui meci / Hepta

S-a stabilit programul sferturilor Ligii Campionilor la handbal feminin, și s-a aflat când vor evolua Rapid și CSM București. România are pentru prima dată în istorie, două echipe calificate în această fază a celei mai importante competiții inter-cluburi din Europa.

CSM București a reușit să-și asigure prezența în sferturi încă din faza grupelor, în timp ce Rapid a eliminat-o pe Krim pentru a obține biletele pentru această fază a Ligii Campionilor.

S-a stabilit programul sferturilor Ligii Campionilor și s-a aflat când vor juca Rapid și CSM București

CSM București se va confrunta cu Esbjerg, în sferturile Ligii Campionilor. Partida tur va avea loc pe 30 aprilie, de la ora 17:00, în Danemarca, în timp ce returul se va desfășura pe 7 mai, de la aceeași oră, la București.

De cealaltă parte, Rapid se va duela cu Vipers, câștigătoarea en-titre, pentru un loc în Final Four. Meciul tur este programat pe data de 30 aprilie, de la 15:00, la București, în timp ce returul se va disputa o săptămână mai târziu, pe 6 aprilie, de la ora 17:00, în Norvegia.

Celelalte meciuri din sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin sunt Ferencvaros – Metz și Odense – Gyor.

CSM București a mai întâlnit-o pe Esbjerg și anul trecut, tot în sferturile de finală. Atunci, danezele au avut câștig de cauză, după un duel dramatic, scor 53-52 la general.

Esbjerg, viecampioana Danemarcei, s-a calificat în „sferturile” Ligii după ce a trecut de Brest Bretagne în play-off. Danezele au câștigat ambele meciuri, 28-25 în tur, respectiv 27-24 în retur. Formația antrenată de Jesper Jensen traversează o forma excelentă în anul 2023, doar două înfrângeri în 20 de partide.

De cealaltă parte, după revenirea incredibilă din meciul retur cu Krim, giuleștencele și-au obținut locul printre cele mai bune 8 echipe din lume. Acum misiunea va fi si mai dificilă, dat fiind adversarul de alt calibru. Vipers este campioana en-titre și va face tot posibilul să acceadă în Final 4 pentru a-și putea apăra trofeul.

Rapid, lăudată de EHF, după calificarea istorică în sferturile Ligii Campionilor

Rapid a fost lăudată de EHF după calificarea istorică în sferturile Ligii Campionilor. Site-ul oficial al competiţiei a elogiat-o pe campioana României, despre care susţine că a făcut un „joc tip roller-coaster”. De asemenea, au fost remarcat două jucătoare din lotul lui Kim Rasmussen, Sorina Grozav şi Estavana Polman.

„În cel de-al 300-lea meci în EHF Champions League Feminin, Krim Mercator Ljubljana s-a confruntat cu Rapid într-o ciocnire esențială, campioana României jucând doar pentru a 16-a oară în competiția principală a Europei.

Susținută de peste 5.000 de fani, care au livrat un sold-out în București, biletele disponibile fiind vândute cu o lună înainte de meci, Rapid a făcut un joc de tip roller-coaster, dar fiesta s-a produs în Sala Polivalentă, iar Kim Rasmussen a pecetluit prima sa victorie europeană ca antrenor al Rapidului.

Linia din spate a Rapidului a fost enormă, cu Estavana Polman și Sorina Grozav – 14 goluri împreună- conducând spectacolul, dar sprijinul fanilor a fost, de asemenea, foarte importantîn jocul în care Rapid și-a asigurat locul în sferturi de finală.

Estavana Polman, care a semnat la mijlocul iernii pentru Rapid, a avut cea mai bună evoluție din sezon împotriva lui Krim. Polman a marcat primele două goluri ale jocului și a terminat cu opt goluri. Sorina Grozav, care a încheiat meciul cu șase goluri, a marcat ultimele patru goluri ale Rapidului și a fost cu adevărat un lider în momentele cheie.

Principala dezamăgire a lui Krim a fost ineficiența lor în atac, cu o mulțime de rateuri și 14 mingi pierdute, ceea ce i-a permis Rapidului să preia controlul meciului și să dicteze ritmul”, susţin cei de la EHF, citaţi de eurosport.ro.

Credeţi că există vreo şansă ca Gigi Becali să se împace cu CSA Steaua?

8
22:26
Fiorentina, din nou în finala Conference League! Italienii au trecut în semifinale de Club Brugge
8
21:56
Adi Popa a spus ce au făcut jucătorii de la CSA Steaua în ziua în care s-au împlinit 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor
8
21:43
Claudiu Niculescu a început să râdă când a fost întrebat de Dinamo, după despărţirea de Şelimbăr! Mesaj clar pentru conducere
8
21:02
FotoAdrian Mutu, poză cu un crocodil, alături de soţie şi de fiul Tiago: „O zi minunată”
8
20:53
Jaqueline Cristian, în turul 2 de la Roma! Posibil duel „de foc” cu Coco Gauff în turul 3
8
20:28
FotoTeodora Stoica, imagini emoţionante cu tatăl ei, Mihai Stoica: „Un vis devenit realitate”
8
20:14
Rapid are un nou director sportiv! Anunţul oficial al clubului patronat de Dan Şucu
8
19:51
Poli Iași cere suspendarea lui Homawoo pentru accidentarea cumplită provocată lui Luca Mihai! Anunţul Comisiei de Disciplină
8
19:29
Şerveţelul pe care Lionel Messi a semnat cu Barcelona, scos la licitaţie! Preţul de pornire este uriaş
8
19:25
România – Cehia 31-30! „Tricolorii” au avut un avans de 7 goluri în turul play-off-ului pentru CM de handbal masculin

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției