SCM Rm. Vâlcea a ratat calificarea în semifinalele European League. Înfrângere clară cu Nykobing

Publicat: 26.03.2023, 22:53.

SCM Rm. Vâlcea a ratat calificarea în semifinalele European League

SCM Rm. Vâlcea a ratat calificarea în semifinalele European League, după ce a fost învinsă duminică, în deplasare, de formaţia daneză Nykobing Falster Handbold, scor 38-29 (17-15), în manşa retur din sferturile de finală ale European League, ratând astfel calificarea în semifinalele competiţiei.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Halilcevic 9 goluri, pentru gazde, respectiv Kovacevic 10 reuşite, pentru SCM.

În tur, SCM Râmnicu Vâlcea s-a impus cu scorul de 32-29, dar cu 67-61 la general se califică în semifinale formaţia nordică, scrie news.ro.

SCM Râmnicu Vâlcea s-a calificat în sferturile European League, după ce a încheiat pe locul 2 în grupa D, în urma rezultatelor: 40-30 cu Praktiker-Vac, 22-24 şi 30-28 cu Paris 92, 31-38 şi 32-32 cu Thuringer. Formaţia vâlceană s-a calificat în faza grupelor, după ce a eliminat în turul 3 echipa suedeză H 65 Hoors HK. De turul 3 nu au trecut însă echipele Măgura Cisnădie şi Gloria Buzău.

Rapid – Krim Ljubljana 30 – 24. Campioana României a întors rezultatul din tur și a obținut o calificare uriașă în „sferturile” Ligii Campionilor. Acolo, giuleștencele o vor întâlni pe Vipers Kristiansand.

În meciul tur disputat în Slovenia, giuleștencele au fost învinse clar de Krim Ljubljana, scor 24-29. În acel meci campioana României a  condus la pauză, dar a avut o repriză secundă în care nu şi-a mai găsit ritmul şi a avut mari probleme.

Prima reacţie a lui Kim Rasmussen, după Rapid – Krim 30 – 24

Prima reacţie a lui Kim Rasmussen, după Rapid – Krim 30 – 24. Campioana României a făcut un meci colosal în returul cu Krim şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, acolo unde o va întâlni pe deţinătoarea trofeului, Vipers.

Rapid a reuşit o revenire de poveste după ce a pierdut în turul cu Krim la 5 goluri diferenţă (24-29). Echipa lui Rasmussen a întors fantastic scorul şi s-a impus cu 30-24.

„Atmosfera a fost grozavă, e frumos să revenim aici. Ne-au împins de la spate, dar trebuie să le ofer credit jucătoarelor. Cu ce energie și mentalitate au jucat…

În final, sunt fericit că am reușit, pentru că cred că am meritat victoria astăzi. Cu o săptămână înainte de meciul tur cu Krim, am avut accidentări, meci la Zalău. Săptămâna aceasta am avut toate jucătoarele la dispoziție, așa că am tras și mai mult. Ca antrenor, ăsta e lucrul pe care îl vrei.

Sunt mândru și fericit pentru ele, pentru staff și pentru toată lumea. Ne vom hrăni cu această energie, cu asemenea atitudine vrem să jucăm mereu. Avem un meci în campionat și apoi ne vom pregăti pentru Vipers”, a spus Kim Rasmussen, conform digisport.ro.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

17:49 VIDEOGabriel Bortoleto, pole position la Cursa de Formula 2 de la Imola (duminică, 11:00 în AntenaPLAY). Sprint-ul, sâmbătă la 15:15 17:46 FotoSoţia lui Cristi Tănase, acuzaţii şocante la adresa lui „Dodel”: „Pe mama a strâns-o de gât! Consumă mult alcool, ţipă, urlă!” 17:37 În timp ce Gigi Becali îl aşteaptă să se întoarcă la FCSB, Malcom Edjouma a primit o altă ofertă din Liga 1: „E un jucător bun” 17:27 Braga – Porto e meciul ultimei etape din Liga Portugal, LIVE în AntenaPLAY! Luptă stânsă pentru grupele Europa League. Programul 17:16 Bellator Champions Series Paris e LIVE VIDEO în AntenaPLAY, de la ora 19:00. Patrick Mix – Magomed Magomedov e main-event-ul 16:58 FotoRevenire de senzaţie a unuia dintre „Rockefellerii României”! Decizia importantă luată de milionarul român 16:50 VIDEOSantiago Ramos, pole position în Cursa de Formula 3 de la Imola (duminică, 09:30, AntenaPLAY). Sprintul e sâmbătă, de la 11:05 16:32 Edi Iordănescu a anunțat lotul preliminar de stranieri pentru amicalele din iunie! România – Liechtenstein va fi LIVE pe Antena 1 16:28 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 17 mai 15:42 „Ziua în care s-a făcut dreptate!” CSA Steaua a pus tunurile pe FCSB după răspunsul primit de la Curtea de Apel Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta