Închide meniul
Video

EXCLUSIV | Un român plecat din Caracal lucrează în Formula 1. Are o poveste spectaculoasă şi e fan Craiova

Iulian Focșăneanu Publicat: 23 mai 2024, 11:40

Comentarii

Ovidiu Marin, la Imola / AS.ro

Românii sunt peste tot şi în Formula 1! Un oltean plecat din Caracal locuieşte la 15 minute de circuitul de la Imola şi a ajuns inspector pentru bolizii pilotaţi de Daniel Ricciardo şi Tsunoda. El se asigură întotdeauna că monoposturile sunt perfecte pentru cursă.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Ricciardo şi Tsunoda sunt la mâna lui Marin, olteanul din Caracal care face parte din echipa de inspecţie a monoposturilor VCARB.

Un român plecat din Caracal lucrează în Formula 1

Lucrez ca inspector-control nedistructiv. Ne asigurăm de integritatea materialului, controlăm cu ultrasunete, lichide fluorescente penetrante, pulberi magnetice. Am lucrat în industria automotivă şi aerospaţială care se intersecteaza cumva cu inovaţiile din F1“, a declarat Ovidiu Marin pentru AntenaSport.

În timpul pandemiei, Marin şi-a încercat norocul şi-n bucătărie.

Am început să gătesc, este pasiunea mea! (Până la urmă ai lăsat gătitul şi te-ai întors la piloţi) Da, da, clar!“, a mai spus el.

Reclamă
Reclamă

În doi ani de muncă pentru echipă din Faenza, Marin a învăţat cum să-i strige pe piloţi.

(Este ‘Ricardo’ sau ‘Ricciardo’? Cum îi spuneţi?) Având în vedere că suntem în Italia, este permis să îi spunem “Ricciardo’, dar dacă ne uităm la originile lui şi pronunţăm în felul în care australienii o fac, şi el însuşi o recunoaşte, este ‘Daniel Ricardo‘”, a precizat Ovidiu Marin.

Marin e fan Craiova şi are norocul că şi echipa lui din Formula 1 are culorile alb şi albastru.

Reclamă

Îndrum toţi românii să fie suporterii nostri. Hai, Craiova!“, a spus Marin.

Programul complet al Marelui Premiu de Formula 1™ de la Monaco (24-26 mai, AntenaPLAY)

Lupta din „Marele Circ” se reia vineri, când încep antrenamentele de la Monaco. Prima sesiune va putea fi urmărită de la ora 14:30, în direct în AntenaPLAY. A doua sesiune a antrenamentelor este programată în aceeaşi zi, de la ora 18:00.

Ultima sesiune de antrenamente va începe sâmbătă, de la ora 13:30. La scurt timp distanţă vor avea loc calificările. Acestea pot fi urmărite LIVE VIDEO pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY, de la ora 16:45.

Cursa Marelui Premiu de la Monaco ia startul duminică, de la ora 15:45, şi va fi transmisă LIVE de Antena 1 şi în AntenaPLAY. Max Verstappen a triumfat pe circuitul stradal încărcat de istorie în 2021 şi 2023.

Înapoi la Homepage
Reclamă

Se va califica FCSB în turul doi preliminar din Champions League?
Loading ... Loading ...
Citește și:
Reclamă
22:42
Luka Modric a fost prezentat oficial la AC Milan. Croatul va purta numărul 14 pe San Siro
22:15
LIVE TEXTCsikszereda – Dinamo 2-2. Meci nebun la Miercurea Ciuc. Meciul întrerupt, din cauza stingerii nocturnei
22:07
Alexandru Musi, gol la debut în tricoul lui Dinamo. Reuşită după 16 minute în meciul cu Csikszereda
21:58
Gigi Becali ar putea renunţa la un alt jucător: “Nu a achitat clauza” Detalii de la negocieri
21:48
Real Madrid şi-a anunţat cel mai nou transfer. Mutare de 50 de milioane de euro făcută de trupa “blanco”
21:38
VideoJurnal AntenaSport | Rapidistele de la baschet au făcut spectacol în mall
1 Cele mai tari transferuri din vara din 2025 | Florian Wirtz, transferat de Liverpool. Trent Alexander-Arnold, la Real Madrid 2 Scandal în Spania, după petrecerea de majorat a lui Lamine Yamal. Starul Barcelonei va fi dat în judecată 3 Au retrogradat în liga a doua, dar fanii au rămas lângă echipă: peste 18.000 de abonamente vândute! 4 Marele dezavantaj al lui David Popovici în lupta cu Pan Zhanle şi cu istoria, la Campionatele Mondiale de nataţie 5 Sorin Cârțu s-a dezlănţuit! A desfiinţat arbitrajul din meciul cu UTA: “Ai băgat în joc o echipă” 6 “Te mai întorci la Rapid?” Marius Șumudică a dat răspunsul pe loc! Ce a spus despre relația cu Dan Șucu
Citește și