Basarab Panduru nu a înțeles o schimbare făcută de Gigi Becali la pauza meciului Rangers – FCSB 4-0: „Nu l-aș fi băgat niciodată”

De Alex Ioniță
Publicat: 25.10.2024, 12:48

Basarab Panduru nu a înțeles o schimbare făcută de Gigi Becali la pauza meciului Rangers - FCSB 4-0

Captură orangesport.

Basarab Panduru a dezvăluit că nu a înțeles o schimbare făcută de Gigi Becali la pauza meciului Rangers – FCSB 4-0, din UEFA Europa League. Fostul internațional nu a fost de acord cu decizia luată de patronul de la FCSB.

La pauza duelului de pe Ibrox, care a fost în format LIVE TEXT pe AS.ro, Gigi Becali a efectuat 3 schimbări: au ieșit de pe teren Pantea, Luis Phelipe și Ștefănescu, iar în locul lor au intrat Risto Radunovic, Octavian Popescu și Alexandru Băluță.

Panduru nu a înțeles însă de ce Gigi Becali a hotărât să îl introducă în teren pe Octavian Popescu, având în vedere că, în opinia sa, acesta va fi titular la derby-ul cu Rapid.

Fostul internațional a spus că nu l-ar fi introdus în teren pe „Tavi”, având în vedere că acesta s-ar fi putut accidenta pe Ibrox Stadium.

„Nu l-aş fi băgat niciodată pe George Popescu (n.r. Octavian Popescu). Nu l-aş fi băgat niciodată pentru că Pantea iese la pauză, o să joace Creţu. Jucătorul care o să fie titular la meciul cu Rapid o să fie Tavi Popescu.

Avea şanse, mici, să se accidenteze în meciul ăsta, să se întâmple ceva. Ce făceai la meciul cu Rapid?

O să ne spună că e Musi acolo, că joacă el fără nicio problemă. E clar că joacă Musi fără nicio problemă, dar dacă Tavi e apt, joacă el, şi atunci Musi nu există. Şi atunci de ce să îl bagi la meciul ăsta pe el? Ca să le dai 45 de minute?”, a spus Basarab Panduru, la primasport.ro.

Ce i-a transmis Gigi Becali lui Mihai Stoica în timpul meciului Rangers – FCSB 4-0: „Nu m-a ascultat”

Gigi Becali şi-a criticat fără reţineri jucătorii, care au suferit o înfrângere categorică ă în deplasarea din Scoţia. Primul 11 al campioanei României a fost alcătuit din jucători care de cele mai multe ori sunt rezerve. FCSB a ales această strategie deoarece duminică se dueleză cu Rapid în derby-ul din Liga 1.

Latifundiarul din Pipera a avut multe să-i reproşeze lui Baba Alhassan. Fotbalistul în vârstă de 24 de ani a avut o evoluție foarte bună în prima repriză, însă în a doua parte a pierdut mingea de mai multe ori, o dată chiar la golul patru. Tocmai din acest motic, patronul a pus mâna pe telefon şi l-a sunat pe MM Stoica.

”Eu zic că puteam să-i batem. Golurile au fost din greșelile individuale. Edjouma nu a contat. I-am zis lui MM să-i spună lui Baba să nu mai plimbe mingea, el tot n-a ascultat. N-a fost un joc extraordinar al lor, am fost noi prea slabi. Nu am contat în benzi.

Păi, s-a întâmplat că am luat două goluri în prima repriză… Când joci cu o echipă care e mai bună fizic, trebuie sa fii mai tehnic. Chiar dacă ești mai tehnic și nu pasezi și te apuci să driblezi și pierzi mingile, după aia primești gol.

Mijlocul terenului la fotbal, dacă nu-l deții, nu ai cum să-l câștigi. Acolo a fost un Edjouma… La primul gol decât să dai pasă cu capul la adversar, mai bine lași mingea să iasă în aut.

Ei trebuie să înțeleagă, Ștefănescu, Phelipe, Edjouma și Baba, că la fotbal nu te joci cu mingea, nu te joci în România cu Chiajna, că ții tu mingea la piciorul tău… Dacă nu pasezi, pierzi mingea și la revedere”, a declarat Gigi Becali, potrivit digisport.ro.

• Marele Premiu al Mexicului este în AntenaPLAY, în perioada 25-27 octombrie
  • PAOK - Heraklion, meci din etapa a 9-a din Grecia, e live în AntenaPLAY, duminică, 27 octombrie, de la ora 21:00
  • Cine se va impune în El Clasico?

17:36

„Ce va face acum?” Semn de întrebare în privinţa lui Răzvan Lucescu, înaintea următorului meci al lui PAOK

16:58

FotoAlex Ioniță a câștigat Liga a 2-a din China cu Yunnan Yukun! Soția i-a transmis un mesaj superb, după promovare

16:38

Inter, mesaj superb în ziua în care Cristi Chivu a împlinit 44 de ani! Italienii nu l-au uitat pe român: „Cele mai bune gânduri!”

16:28

Marius Şumudică, descris într-un singur cuvânt de Elias Charalambous înainte de FCSB – Rapid: „Nimic special!”

15:58

Prima decizie luată de Neluţu Varga, după ce lui Dan Petrescu i s-a cerut demisia de la CFR Cluj: „Nu mai vreau să ne chinuim!”

15:29

Los Angeles Clippers – Denver Nuggets LIVE VIDEO (24:00) în AntenaPLAY! Duel de foc între James Harden şi Nikola Jovic

1 VIDEOLando Norris, pole-position în Marele Premiu al Statelor Unite! Cursa e la 21:45, în direct pe Antena 3 CNN și în AntenaPLAYs 2 Adrian Mutu, ofertă surpriză din Liga 1! Suma cerută de „Briliant” la semnăturăs 3 VideoMotivul din spatele crizei de nervi a lui Răzvan Lucescu! Patronul lui AEK l-a distrus pe român: „Provocator! Îşi arată educaţia”s 4 FotoCum a fost surprins Mircea Lucescu, la câteva secunde după golul din foarfecă marcat de Daniel Bîrligeas 5 FotoDenis Drăguş, anunţ ferm înainte de Dinamo – FCSB: „Ei sper să câştige!”. Ce a spus când a fost pus să aleagă „adevărata Steaua”s 6 Gigi Becali a anunţat care e super-jucătorul care poate ajunge la FCSB: „Dau 1.5 milioane de euro pe el. E fotbalist”s