Ce recorduri a stabilit Cristiano Ronaldo după primul gol pentru Al-Nassr. Ciferele înregistrate de starul portughez

Publicat: 3.02.2023, 20:02

Cristiano Ronaldo, în timpul unui meci

Ce recorduri a stabilit Cristiano Ronaldo după primul gol pentru Al-Nassr

Cristiano Ronaldo, în timpul unui meci / Profimedia

Cristiano Ronaldo a stabilit noi recorduri după ce a înscris primul gol pentru Al-Nassr. Statisticienii au scos la iveală cifrele înregistrate de starul portughez.

Cristiano Ronaldo a marcat în minutul 90+2 al confruntării Al-Fateh – Al-Nassr 2-2, din etapa a 15-a din campionatul Arabiei Saudite.

Ronaldo a ajuns la 499 de goluri înscrise în campionatele interne de-a lungul carierei. Are 311 în La Liga, 103 în Premier League, 81 în Serie A, 3 în Portugalia și unul în Arabia Saudită. Mai are nevoie de o singură reușită ca să ajungă la 500!

Primul gol pentru Al-Nassr a fost, totodată, primul gol oficial al lui Cristiano Ronaldo în 2023. Din 2002 până în prezent, lusitanul a înscris în fiecare an calendaristic.

Totodată, Ronaldo a mai adăugat un nume pe lista „victimelor” sale. Al-Fateh este echipa cu numărul 170 împotriva căreia a înscris Cristiano (125 de echipe de club și 45 de echipe naționale).

Cristiano Ronaldo și-a salvat echipa în minutul 90+2

Portughezul a înscris din penalty și și-a trecut în conturi primul gol pentru Al-Nassr. După ce a avut un gol anulat pe motiv de ofsaid în prima repriză, Cristiano a forțat și a reușit să înscrie în cele din urmă. Golul din penalty este unul foarte important, aducând un punct formației din capitala Arabiei Saudite. Astfel, Al-Nassr revine pe primul loc în campionat.

Tello a deschis scorul pentru Al-Fateh în minutul 12, însă Al-Nassr a egalat prin Talisca, chiar înainte de pauză, în minutul 42. Bendekba le-a readus pe gazde în avantaj (min 58), însă Cristiano Ronaldo a restabilit egalitatea în prelungiri, printr-un penalty executat excelent.

După 15 meciuri jucate în prima ligă din Arabia Saudită, Al-Nassr este lider, la egalitate de puncte cu Al-Shabab, 34, dar având un meci mai puțin disputat.

Cristiano Ronaldo câştigă la Al-Nassr mai mult decât Messi și Neymar la un loc

Cristiano Ronaldo a semnat cu Al-Nassr și va câștiga mai mult decât Lionel Messi și Neymar la un loc. Oferta primită de la arabi de starul în vârstă de 37 de ani era una de nerefuzat!

Ronaldo a semnat un contract valabil până în 2025 și a devenit cel mai bine plătit sportiv din lume. Va încasa, anual, 200 de milioane de euro. Lionel Messi, câștigătorul Cupei Mondiale, primește „numai” 70 de milioane de euro la PSG.

Jurnaliștii de la thesun.co.uk au întocmit un TOP 10 al salariilor din sport, iar Cristiano a urcat direct pe primul loc după ce a devenit jucătorul lui Al-Nassr. Nu are rival!

1. Cristiano Ronaldo (fotbal, Al-Nassr) – 173 de milioane de lire sterline (200 de milioane de euro)
10. Deshaun Watson (NFL, Clevland Browns) – 46 de milioane de lire sterline

În condițiile date, Ronaldo va primi nu mai puțin de 538.000 de euro în fiecare zi de contract! În fiecare oră va încasa 22.600 de euro, iar în fiecare secundă 6.2 euro.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

17
22:35
Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!”
17
22:33
Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1!
17
22:20
Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League”
17
21:48
Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!”
17
21:45
Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat
17
21:44
Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur
17
21:22
Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!”
17
21:03
Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet!
17
20:50
Bellator Champions Series Paris a fost în AntenaPLAY. Patrick Mix l-a învins pe Magomed Magomedov în main-event
17
20:38
Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta