Lionel Messi a strâns de gât un adversar în Argentina – Uruguay! Imagini incredibile cu câştigătorul Balonului de Aur

De Alex Masgras
Publicat: 17.11.2023, 9:33
Actualizat: 17.11.2023, 11:26

Lionel Messi a strâns de gât un adversar în Argentina - Uruguay

Lionel Messi, în timpul conflictului cu Mathias Oliveira, în Argentina - Uruguay 0-2 / Profimedia

Lionel Messi a strâns de gât un adversar în Argentina – Uruguay! Partida din preliminariile pentru Cupa Mondială din 2026 a fost una extrem de tensionată, încheiată cu victoria oaspeţilor, cu 2-0.

Ronald Araujo a deschis scorul în minutul 41, în timp ce Darwin Nunez a stabilit scorul final în minutul 87. Pe lângă cele două goluri ale oaspeţilor, meciul a fost plin de certuri între jucătorii celor două echipe, iar o fază din minutul 20 l-a avut în prim-plan chiar pe Lionel Messi.

Lionel Messi a strâns de gât un adversar în Argentina – Uruguay!

După 20 de minute de joc din Argentina – Uruguay, Rodrigo De Paul şi Mathias Oliveira s-au luat la ceartă, moment în care Lionel Messi, căpitanul campioanei mondiale, a decis să intervină. Starul lui Inter Miami s-a dus direct către Oliveira, pe care l-a strâns de gât.

Gestul lui Lionel Messi din minutul 20 putea să ducă la eliminarea starului argentinian, dar acesta a scăpat ca prin minune chiar şi de un cartonaş galben.

Nervii nu i-au ajutat deloc pe oamenii lui Lionel Scaloni. În minutul 41, Ronald Araujo a încheiat seria de 751 de minute fără gol primit de naţionala Argentinei. Practic, ultimul gol marcat împotriva campioanei mondiale a fost cel al lui Kylian Mbappe din finala Cupei Mondiale din Qatar.

În minutul 87, Nicolas de la Cruz i-a pasat excelent lui Darwin Nunez, care a rămas singur cu Emiliano Martinez, atacantul lui Liverpool marcând fără emoţii.

Chiar şi în urma acestei înfrângeri, Argentina rămâne pe primul loc în preliminariile din America de Sud pentru Cupa Mondială din 2026, cu 12 puncte. Victoria o propulsează însă pe Uruguay pe locul al doilea, care a ajuns la 10 puncte.

Următorul meci al Argentinei va avea loc pe 22 noiembrie, în deplasare, cu Brazilia, în timp ce Uruguay va juca în aceeaşi zi cu Bolivia, pe teren propriu.

Lionel Messi a făcut un anunţ important despre viitorul său

Chiar dacă au apărut zvonuri că Lionel Messi ar putea reveni la Barcelona, atacantul în vârstă de 36 de ani a ţinut să îi liniştească pe fanii lui Inter Miami. Asigură că nu va pleca nici în sezonul viitor din MLS. Declaraţiile lui nu mai lasă loc de interpretări.

„Vreau să le mulţumesc tuturor oamenilor din Miami pentru tratamentul pe care l-am primit în aceste luni… atât eu, cât şi familia mea. M-aţi făcut să mă simt ca acasă. Este un oraş în care mă simt foarte bine, aşa că vă mulţumesc foarte mult!

Suntem împreună de foarte puţin timp, dar deja am câştigat un trofeu. Este ceva important pentru ceea ce urmează anul viitor, ne dă posibilitatea de a juca în turnee importante. Anul viitor va fi mult mai bun, vom continua să ne bucurăm, vom continua să câştigăm titluri şi sper că ne veţi fi alături aşa cum aţi făcut-o în aceste luni. Este grozav să vă avem în preajmă„, a declarat Lionel Messi, potrivit ole.com.ar.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

10:40 „Am ținut cu Dinamo!” Florinel Coman, anunț surprinzător înainte de plecarea de la FCSB! Campionul a dat cărțile pe față 10:24 „Nu aş aduce un antrenor străin” Tehnicianul român care îi este recomandat lui Dan Şucu dacă nu se înţelege cu Marius Şumudică! 10:15 Florin Prunea cere ca Rapid să îl vândă pe Marian Aioani. Soluție uimitoare pentru poarta giuleștenilor: „Să avem încredere!” 9:59 Restricţii de trafic pentru semimaratonul Bucureşti! Sunt aşteptaţi 10.000 de alergători! Ce străzi vor fi închise 9:56 Prima reacție a lui Novak Djokovic, după ce a fost lovit în cap la turneul de la Roma! Ce a spus despre șocantul incident 9:43 Marian Iancu e de părere că, după Daniel Niculae, trebuie să plece şi o altă persoană din conducerea Rapidului: „Să dispară” 9:06 FotoCea mai cunoscută amantă din România, ce a stat 16 ani cu un milionar însurat, are o nouă pasiune: „Fac ceva ce duce la rezultat” 9:05 FotoPrima reacţie a soţiei lui Cristi Tănase, după ce a obţinut ordin de protecţie faţă de „Dodel”. Mesaj cu ochii în lacrimi 8:47 „Va fi frumos!” Siyabonga Ngezana visează să joace cu FCSB în Liga Campionilor! Ce a spus despre șansele roș-albaștrilor 8:35 FotoTransformarea uimitoare a lui Toto Dumitrescu! Cum arată acum fiul lui Ilie Dumitrescu, ce are altă carieră faţă de tatăl lui Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire