Liverpool, victorie la scor de tenis! Calificare dramatică reuşită de Leverkusen! Rezultatele serii din Europa

De Alex Ioniță
Publicat: 14.03.2024, 23:45
Actualizat: 18.03.2024, 16:54

Liverpool, victorie la scor de tenis în Europa League

Jucătorii de la Liverpool, în timpul unui meci/ Profimedia

PAOK – Dinamo Zagreb 5-1 şi Liverpool – Sparta Praga 6-1 au fost în format live score, pe AS.ro. Formaţia lui Răzvan Lucescu s-a calificat superb în sferturile Conference League, după ce s-a impus categoric în retur, scor 5-1, după ce în tur croaţii s-au impus cu 2-0.

Şi Liverpool s-a calificat spectaculos în sferturile Europa League, după ce a învins-o în retur pe Sparta Praga cu scorul de 6-1. În aceeaşi fază a competiţiei s-au mai calificat şi AS Roma, West Ham şi AC Milan. Bayern Leverkusen s-a calificat şi ea în sferturi, într-un mod dramatic, după ce a învins-o pe Qarabag.

PAOK – Dinamo Zagreb 5-1 | AS Roma, Liverpool şi AC Milan s-au calificat fără emoţii în sferturile Europa League

Update: Bayern Leverkusen a învins-o cu 3-2 pe Qarabag, după două goluri marcate în prelungiri de Schik!

Final! Liverpool – Sparta Praga 6-1! „Cormoranii” au „distrus-o” pe Sparta Praga şi s-au calificat fără emoţii în sferturile Europa League.

Min. 55: Liverpool – Sparta Praga 6-1! Gakpo a reuşit „dubla” şi a mărit proporţiile scorului.

Min. 48: Liverpool – Sparta Praga 5-1! Szoboszlai şi-a trecut şi el numele pe tabela de marcaj.

Min. 42: Liverpool – Sparta Praga 4-1! Cehii au marcat golul de onoare, prin Birmancevic.

Update: Start fabulos de meci pentru Liverpool cu Sparta Praga. A marcat de 4 ori în primele 14 minute: Nunez, Clark, Salah şi Gakpo.

Min. 1: Au început meciurile Liverpool – Sparta Praga şi Brighton – AS Roma!

Echipele de start la Liverpool – Sparta Praga:

Liverpool: Kelleher – Bradley, Gomez, Quansah, Robertson – Clark, Endo, Szoboszlai – Salah, Nunez, Gakpo.

Sparta Praga: Vundahl – Vitik, Zeleny, Krejci – Preciado, Laci, Solbakken, Kairinen, Rynes – Birmacevic, Kuchta.

Final! PAOK – Dinamo Zagreb 5-1! Formaţia lui Răzvan Lucescu s-a calificat în sferturile Conference League! Grecii au întors rezultatul din tur şi au spulberat-o pe Dinamo Zabreg!

Min. 88: PAOK – Dinamo Zagreb 5-1! Zivkovic a marcat şi el pentru formaţia lui Răzvan Lucescu, din penalty!

Min. 73: PAOK – Dinamo Zagreb 4-1! Koulierakis a marcat pentru greci şi i-a dus în avantaj, la general.

Min. 49: PAOK – Dinamo Zagreb 3-1! Croaţii au redus din diferenţă, după golul marcat de Hoxha.

Min. 42: PAOK – Dinamo Zagreb 3-0! Thomas a punctat pentru echipa lui Răzvan Lucescu! Repriză de vis pentru formaţia elenă!

Min. 34: PAOK – Dinamo Zagreb 2-0! Sucic şi-a dat autogol şi grecii au egalat scorul, la general!

Min. 27: PAOK – Dinamo Zagreb 1-0! Baba a deschis scorul pentru formaţia lui Răzvan Lucescu! Grecii forţează revenirea pentru a se califica în sferturile Conference League! Croaţii s-au impus cu 2-0 în tur.

Min. 1: A început partida dintre PAOK şi Dinamo Zagreb!

PAOK – Dinamo Zagreb

Echipele de start:

PAOK: Kotarski – Vieirinha, Kedziora, Koulierakis, Baba – Meite, Schwab – Zvkovic, Konstantelias, Taison – Thomas

Dinamo Zagreb: Nevistic – Ristovski, Bernauer, Theophile, Perkovic – Misic, Sucic – Spikic, Baturina, Hoxha – Petkovic.

La fel ca și în cazul celor de la PAOK, englezii au o misiune foarte dificilă pentru a obține calificarea în sferturile de finală ale Europa League.

„Pescărușii” au fost învinși de capitolini în manșa tur cu scorul de 3-1, iar formația din Premier League are nevoie de cel puțin un avantaj de 2 goluri, pentru a duce partida în prelungiri.

PAOK-ul lui Răzvan Lucescu, cea mai eficientă echipă din lume

PAOK-ul lui Răzvan Lucescu, cea mai eficientă echipă din lume! Formația din Grecia este pe primul loc, într-un top publicat de Observatorul pentru Fotbal an Centrului Internațional pentru Studii Sportive.

Chiar dacă a pierdut primul loc în Grecia, PAOK este la doar 2 puncte de liderul AEK Atena. De asemenea, grecii lui Răzvan Lucescu sunt și în optimile Conference League, acolo unde mai au de jucat returul „dublei” cu Dinamo Zagreb. În tur, croații s-au impus cu 2-0, pe teren propriu.

Nu mai puţin de 900 de cluburi din 54 de ligi au fost luate în considerare în acest studiu, care are la bază cifrele oferite de platforma Wyscout, pe trei variabile, numărul aşteptat de goluri rezultat din ocazii periculoase create (excluzând penalty-urile), numărul de şuturi pe spaţiul porţii şi numărul total de şuturi la poartă, notează agerpres.ro.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

17:20 NEWS ALERTMarius Şumudică nu o va antrena pe Rapid! Pe cine va aduce Dan Şucu în Giuleşti: „M-a anunţat că s-a decis” 17:09 FotoDezvăluirile milionarului devastat de două drame amoroase. O soție l-a părăsit pentru nașul de cununie, una pentru Cristi Borcea 16:40 „Îmi face toată ziua dosare!” Cum l-a numit Gigi Becali pe Florin Talpan: „Acum o să îmi ceară 50.000 de euro” 16:39 Bayer Leverkusen – AS Roma şi Atalanta – Marseille LIVE SCORE (22:00). Vom afla finalele Europa League şi Conference League 15:41 Irina Begu s-a calificat în turul doi al turneului de la Roma 15:15 Cum arată cotele la câştigarea Balonului de Aur 2024, după calificarea lui Real Madrid în finala Ligii Campionilor 14:27 Diagnostic cumplit pentru fotbalistul care era să îi provoace falimentul lui Dinamo! Jucătorul trece prin momente teribile 14:25 Gigi Becali, anunţ de ultimă oră după negocierile pentru transferul lui Florinel Coman. Cum poate renunţa la 1.5 milioane 13:55 „Revoluţie” la Dinamo dacă echipa retrogradează! Cine îi vor înlocui pe Zeljko Kopic şi Andrei Nicolescu 13:55 Varianta Mircea Lucescu la Rapid a picat! Numele de pe lista lui Dan Şucu Vezi toate știrile

5 zodii chinezești care au noroc săptămâna aceasta. Un nou capitol se deschide în fața lor

Zodii care te cuceresc cu o singură privire. Nativii care se folosesc de ochi drept armă a seducției