Xavi, fascinat de evoluția portarului Ter Stegen în Real Betis – Barcelona: „A fost cireașa de pe tort!”

De Cosmin Olteanu
Publicat: 13.01.2023, 11:20
Actualizat: 7.02.2024, 18:44

Xavi

Xavi, fascinat de evoluția unui jucător în Real Betis – Barcelona

Xavi, în timpul unei conferinţe de presă/ Profimedia

Xavi s-a declarat fascinat de evoluția portarului Ter Stegen din Real Betis – Barcelona.

Barcelona s-a impus în fața celor de la Real Betis, 2-2 (2-4 d.l.d), în semifinala Supercupei Spaniei.

Xavi, fascinat de evoluția portarului Ter Stegen în Real Betis – Barcelona

Xavi (42 de ani) s-a declarat uluit de evoluția portarului Ter Stegen (30 de ani), care a salvat două lovituri de departajare.

„Am trecut prin diferite faze, prima repriză a fost a noastră. Dar, așa cum ni s-a întâmplat și de alte ori, ar fi trebuit să înscriem al doilea gol.

Apoi ne-a dominat Betis, a venit golul. În prelungiri, cel al lui Ansu Fati. Și după reușita fantastică a lui Loren, ne-au egalat. Ne-am complicat viața împotriva unei echipe tari, care te domină în multe momente.

Nu am știut să ne apărăm ca pe Wanda Metropolitano. Trebuie să ne maturizăm jocul, avem tineri în echipă, poate ne afectează prea mult. Dar suntem în finală, și ne-am atins scopul.

Ter Stegen a făcut diferența. Sunt încântat de el, a fost cireașa de pe tort, ne-a salvat două penalty-uri. Acum să jucăm, să ne bucurăm și să încercăm să câștigăm finala.

Întotdeauna vreau să joc cu cei mai buni, să-i înving pe cei mai buni, iar acum Madridul este unul dintre ei”, a declarat Xavi, la finalul partidei Real Betis – Barcelona 2-2 (2-4 d.l.d).

Marc-Andre ter Stegen a fost transferat de FC Barcelona, în vara lui 2014, de la Borussia Monchengladbach, pentru 12 milioane de euro.

„El Clasico”, în finala Supercupei Spaniei

Barcelona va da peste marea rivală, Real Madrid, în finala Supercupei Spaniei. Meciul este programat duminică, de la ora 21:00, în Arabia Saudită.

Când vine vorba de campionatul Spaniei, Barcelona se află pe primul loc, cu 41 de puncte obținute după 16 meciuri jucate. De cealaltă parte, Real Madrid se poziționează pe locul 2, cu 38 de puncte.

Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

17
22:35
Discursul Cristinei Neagu, după ce CSM Bucureşti a primit titlul de campioană: „Există dezamăgirea ratării Final Four!”
17
22:33
Reacţia lui Bogdan Andone după ce echipa lui a învins-o pe Mioveni cu un gol în prelungiri şi e aproape de rămânerea în Liga 1!
17
22:20
Anunţul lui Florin Tănase, după ce Gigi Becali i-a făcut ofertă să se întoarcă la FCSB: „Mi-aș dori să joc în Champions League”
17
21:48
Dan Petrescu avertizează înainte de CFR Cluj – Farul: „Stresul a rămas mai mult de partea noastră!”
17
21:45
Botoșani – Mioveni 1-0. Jucătorii lui Bogdan Andone au dat lovitura în prelungiri! Oaspeţii au avut un gol anulat
17
21:44
Record de asistenţă pentru Dinamo la meciul de baraj cu Csikszereda! Câte bilete s-au vândut pentru partida tur
17
21:22
Elisabeta Lipă cere răbdare cu Simona Halep: „Numai în situaţia ei să nu fii! A dat dovadă de o ambiţie de fier!”
17
21:03
Gabriela Ruse s-a calificat în semifinale la Trophee Clarins! Victorie de senzaţie cu Alize Cornet!
17
20:50
Bellator Champions Series Paris a fost în AntenaPLAY. Patrick Mix l-a învins pe Magomed Magomedov în main-event
17
20:38
Adrian Bumbescu, un nou atac la echipa lui Gigi Becali: „Titlul 27, adică 1”! Ce îl deranjează pe câştigătorul Cupei Campionilor

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta