FCSB – CFR Cluj 1-1. Edi Iordănescu şi-a "urecheat" elevii: "Penalty comis în disperare de cauză!" Ce l-a deranjat pe antrenorul ardelenilor: "Nu-i normal!"

De Dragoș Vasile
Publicat: 3.05.2021, 20:31

SportPictures / Razvan Pasarica/SPORT PICTURES via Hepta

Edi Iordănescu şi-a "urecheat" elevii după FCSB - CFR Cluj 1-1

Edi Iordănescu nu l-a iertat pe Burcă pentru penalty-ul comis în prima repriză, în urma duelului cu Tănase. Tehnicianul a fost deranjat de stilul de joc din prima repriză, când s-au acordat trei cartonaşe galbene, iar ocaziile au lipsit.

„Ne așteptam la un meci foarte greu, avem jocuri intense și de mare importanță. Trebuie să valorificăm momentele, ele decid partidele. Până la urmă, Dumnezeu ne-a răsplătit, nu meritam să pierdem. Am primit gol pe niște greșeli de interpretare. Încercăm să le corectăm, dar e greu. N-avem voie să ne trezim cu un penalty comis în disperare de cauză. M-au deranjat în prima repriză fragmentările. Toată lumea vrea să vadă un joc spectaculos, estetic, cu intensitate. Nu-i normal.

Edi Iordănescu: „Am primit gol pe niște greșeli de interpretare!”

De obicei, CFR era o echipă mai pragmatică. De obicei, nu aveam atât de multe situații și nu marcam atât de mult. S-a mai schimbat profilul echipei. Eu, de fapt, întrețin echipa, nu antrenez. Peste două zile și jumătate avem alt meci, nu ai timp să intervii. Te rezumi la detalii elementare și cam atât. Va conta în acest final de sezon cine reușește să se recupereze mai repede. Nu-i ușor de gestionat. Am încercat să schimbăm de la un meci la altul. Noi n-avem media de vârstă a lui FCSB, ei se regenerează mai rapid”, a spus Edi Iordănescu la TelekomSport.

FCSB – CFR Cluj 1-1 | Roş-albaştrii au ratat victoria la ultima fază. Campionii au rămas pe primul loc în Liga 1

Derby-ul dintre FCSB şi CFR Cluj s-a încheiat la egalitate, iar ardelenii îşi păstrează avantajul de două puncte în faţa roş-albaştrilor. Tabela de la Giurgiu a fost „deblocată” de Florin Tănase, golgheterul Ligii 1, care a marcat în urma unei lovituri de la 11 metri şi a ajuns la cota 22 în actualul sezon. Acesta a obţinut penalty după un duel în careu cu Burcă.

În repriza secundă, ultimele 10 minute au fost „de foc”. Ardelenii au avut un penalty clar, după ce Adrian Şut l-a faultat pe Ciprian Deac, însă Radu Petrescu a dictat fault în atac. Tabăra oaspeţilor, în frunte cu Edi Iordănescu, a răbufnit.

Burcă a salvat-o pe CFR Cluj, la ultima fază a meciului. Andrei Vlad a comis o eroare pentru al doilea meci consecutiv în play-off. Fundaşul a stabilit rezultatul final cu o lovitură de cap.

În urma acestui rezultat, ardelenii rămân lideri în Liga 1, cu 42 de puncte, la 2 în faţa roş-albaştrilor.

10:19 Marius Lăcătuş, semnal de alarmă pentru CSA Steaua! Mesaj categoric despre situaţia echipei: „Fanii vor fi alături de FCSB!” 10:02 Marius Şumudică, anunţ despre gafa de proporţii făcută de Ianis Hagi înainte de EURO 2024: „Nu ştiu de cine a fost sfătuit” 9:55 Finală de vis la turneul de la Madrid! Iga Swiatek şi Aryna Sabalenka se vor lupta pentru trofeu 9:43 „Vor dispărea în mediocritate şi Max Verstappen va pleca!” Fratele lui Michael Schumacher anunţă dezastrul la Red Bull 9:36 Afacerea de lux cu care Ionuţ Chirilă a dat lovitura! Cristi Borcea i-a devenit client: „Vând foarte scump!” 9:09 „Ar fi putut juca la Bayern, cu Real Madrid!” Fanii îl cer pe Radu Drăguşin titular, după ce a fost din nou „uitat” pe bancă 8:55 Foto„De ce nu bei apă?” Gabi Tamaş, reacţie savuroasă din numai patru cuvinte! Dezvăluiri despre perioada în care juca în Anglia 8:45 Cum ar putea arăta primul 11 de la FCSB, în Champions League! Numele surpriză propus de la Rapid de Basarab Panduru 8:31 „Anchete în stilul Bulibașa!” Mircea Sandu a auzit acuzațiile lui Mircea Lucescu și a izbucnit nervos: „Perversitatea asta…” 8:18 Florin Talpan, atac furibund la adresa FCSB! Campioana a primit interzis în Ghencea: „Nu are ce să caute acolo!” Vezi toate știrile