România U21 – Olanda U21 1-1 | "Oriunde dădea, era greu de apărat!" Momentul care putea decide soarta partidei: "Vlad a făcut o partidă foarte bună!"

De Antena Sport
Publicat: 24.03.2021, 21:11
Actualizat: 12.05.2021, 8:13

Alexandru Paşcanu a ratat o ocazie imensă

România U21 a obţinut o remiză fantastică cu Olanda U21. Andrei Ciobanu a reuşit un gol fabulos şi a fost aproape în prelungirile meciului de o dublă istorică.

O repriză a doua foarte bună făcută de băieții noștri, au fost mai agresivi, au recuperat mai multe mingi. Am reglat și duelul aerian. Ocaziile importante ne-au aparținut.

Ar trebui remarcat Vlad, a făcut o partidă foarte bună. Și linia de fund, în afara greșelii de la gol, Ciobotariu și Pașcanu au jucat bine. Marin a acoperit bine, Olaru și Ciobanu au făcut un efort extraordinar, au acoperit zonele bine. Am pus probleme, pe final, cu puțină șansă, puteam marca. Pașcanu a avut cea mai mare ocazie, a luat fața adversarului, a dat chiar pe direcția portarului, oriunde dădea, stânga, dreapta, era foarte greu de apărat””, a spus Ilie Dumitrescu la Digisport

România U21 – Olanda U21 1-1. Andrei Ciobanu a reuşit un gol fabulos

Tricolorii au fost toţi pentru România! Naționala de tineret a României a debutat cu un egal la Campionatul European U21. Elevii lui Adi Mutu au remizat cu Olanda, 1-1, în primul meci din grupa A.

Tricolorii au luptat admirabil pe Bozsik Arena. Chiar dacă au fost dominaţi de olandezi la capitolul posesie, românii au avut o prestaţie foarte bună şi au remizat cu Olanda, 1-1. Ambele goluri au fost marcate în prima repriză.

Elevii lui Mutu s-au văzut conduşi încă din minutul 16, când Perr Schuurs a deschis scorul. Fundaşul lui Ajax nu a fost marcat de Denis Ciobotariu. Avantajul olandezilor a durat doar 4 minute. Andrei Ciobanu a bătut perfect o lovitură liberă, la fel cum o făcea „Briliantul” pe vremuri.

În următorul meci de la EURO U21, România va juca cu gazdele turneului. Ungaria – România se joacă sâmbătă, 27 martie, şi va fi LIVE TEXT pe AS.ro.

13:54 FotoAndrei Vlad, petrecere de pomină cu alcool şi săruturi pasionale la Mamaia! S-a „împărţit” între o blondă şi o brunetă 13:09 Adrian Şut, aproape de transferul carierei după ce a câştigat titlul cu FCSB! Gigi Becali poate da un „tun” financiar 13:00 VIDEORomânii atacă tabloul principal la Saudi Smash 2024! Eduard Ionescu şi Ioana Sîngeorzan joacă azi, live în AntenaPLAY 12:48 Max Verstappen a dat cărţile pe faţă despre oferta colosală de la Mercedes: „Dacă aş concura pentru locul 5, aş deveni morocănos” 12:45 Handbaliştii de la Dinamo şi-au aflat adversara din semifinalele European League! Cu cine se vor duela în Turneul Final Four 12:03 Lionel Messi a cerut transferul unui star la Inter Miami! Oficialii echipei sunt gata să-i facă pe plac 11:57 „O echipă ca oricare alta!” Dovada lui Florin Talpan că FCSB nu este continuatoarea Stelei: „Lucrurile sunt foarte clare” 11:35 Foto„Îmi place să gătesc!” Nadia Comăneci a dezvăluit ce nu lipsește niciodată de pe masa ei de Paște. Rețeta cu care dă lovitura 11:19 Mihai Rotaru a dezvăluit, chiar înainte de Universitatea Craiova – FCSB, ce obiectiv i-a trasat lui Costel Gâlcă 10:48 Foto„Wow!” Fiica lui Marius Şumudică, şedinţă foto spectaculoasă. Sarah le-a aprins imaginaţia fanilor cu o apariţie electrizantă Vezi toate știrile