Andrei Burcă şi-a criticat coechipierii după CFR Cluj – FCSB 1-1: „Aici nu trebuie să fim individualişti!”. Ce a spus despre şansele la titlu

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 9.04.2023, 23:26

Andrei Burcă şi-a criticat coechipierii după CFR Cluj - FCSB 1-1

Andrei Burcă, într-un duel cu Andrea Compagno / Hepta

Andrei Burcă şi-a criticat coechipierii după derby-ul CFR Cluj – FCSB, scor 1-1, din etapa a 3-a a play-off-ului Ligii 1. Fundaşul central al roş-albaştrilor a răbufnit la finalul partidei din Gruia, în care campioana en-titre a făcut un nou pas greşit în lupta pentru titlu.

CFR Cluj a rămas fără victorie după intrarea în play-off. A remizat în toate cele trei meciuri. Şi-a împărţit punctele cu Rapid, Universitatea Craiova şi FCSB. I-a permis astfel lui Farul să se distanţeze la conducerea Ligii 1.

Andrei Burcă şi-a criticat coechipierii după CFR Cluj – FCSB 1-1

Andrei Burcă nu s-a ferit şi i-a arătat cu degetul pe colegii săi de echipă.

Cred că a fost un meci disputat, un meci de play-off între două echipe care se bat la titlu. A venit acea lovitură liberă. Trebuie să ne dea de gândit, aici nu trebuie să fim individualişti.

Am avut alt moral. Şi la Craiova lumea a spus că nu ştiu cum am jucat. Până la gol, ei nu au ajuns la poartă. În această seară, la fel. Dacă treceam de acea lovitură liberă, nu aveau şanse. Îi simţeam pe teren. Iar trebuie să ne dea de gândit la ultima fază când au fost 3 contra 1. Acum trebuie să câştigăm cu Sepsi ca să mai emitem pretenţii la titlu!

Se joacă. Avem meci direct la Farul. O să conteze şi ce facem cu celelalte echipe. După care vedem, care pe care„, a declarat Andrei Burcă la digisport.ro.

Dan Petrescu a avut motive de bucurie în startul meciului care o putea apropia pe echipa lui de liderul Ligii 1. Daniel Bîrligea a deschis scorul încă din minutul 19. Florinel Coman i-a dat „Bursucului” planul peste cap în minutul 68, când a executat perfect o lovitură liberă. Billel Omrani îi putea strica de tot seara, dar golul fostului jucător de la CFR Cluj, din prelungiri, nu a fost validat. Francezul era în poziţie de ofsaid.

Cum arată clasamentul din play-off după CFR Cluj – FCSB 1-1

Cum arată clasamentul din play-off după derby-ul CFR Cluj – FCSB, scor 1-1, din etapa a 3-a a Ligii 1. Cele mai bune echipe ale sezonului trecut au făcut un pas greşit în lupta pentru titlu. Rezultatul o avantajează pe Farul lui Gică Hagi.

CFR Cluj şi FCSB şi-au împărţit victoriile în sezonul regulat. CFR Cluj s-a impus cu 1-0 în turul de pe Arena Naţională, iar roş-albaştrii au câştigat cu acelaşi scor returul din Gruia.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj şi FCSB s-au încurcat reciproc. Ardelenii păstrează un punct avans faţă de roş-albaştri, dar nu au mai rămas aproape de Farul.

1. Farul Constanţa – 39 de puncte

2. CFR Cluj – 35 de puncte

3. FCSB – 34 de puncte

4. Universitatea Craiova – 29 de puncte

5. Rapid Bucureşti – 28 de puncte

6. Sepsi 21 de puncte

Pentru CFR Cluj urmează un nou meci acasă, cu Sepsi. FCSB va juca pe teren propriu cu Farul lui Gică Hagi.

Cine va câştiga titlul în Premier League, în acest sezon?

20:17 Veste uriaşă pentru Simona Halep! Anunţul primit cu două luni înaintea Jocurilor Olimpice de la Paris 19:34 „Mă retrag într-o peşteră” Delegarea lui Istvan Kovacs la finala Europa League, făcută praf: „Clubul de comedie” 19:30 FotoSoţia lui Michael Schumacher vinde tot pentru a face rost de bani! Decizie radicală luată de Corinna, la 10 ani după accident 19:21 Iga Swiatek s-a calificat în sferturile de finală la Roma. Naomi Osaka, OUT 18:44 Ora de start a meciului dintre Simona Halep – McCartney Kessler, de la WTA 125 Trophee Clarins 18:40 „Revoluţie” în lotul lui CSA Steaua, după un sezon ratat! Un singur jucător mai are contract cu „militarii” 18:05 Florin Răducioiu a făcut topul celor mai inteligenţi oameni din fotbal: „El e primul! E fantastic” 17:54 Constantin Budescu şi-a găsit echipă, după despărţirea de Farul lui Gică Hagi! Oferta primită de „Budi”, la 35 de ani 17:44 Dinamo a făcut lumină în cazul Edgar Ie! Reacţie vehementă a „câinilor”: „Un atac canceros împotriva clubului” 17:14 Istvan Kovacs va arbitra finala Europa League, cu trei săptămâni înainte de EURO 2024 Vezi toate știrile