Farul – Sepsi 1-4! Umilință uriașă pentru echipa lui Gică Hagi! Safranko a făcut spectacol la Ovidiu

De Alex Ioniță
Publicat: 3.05.2024, 21:59

Farul - Sepsi 1-4

Gică Hagi, în timpul unui meci / Hepta

Meciul dintre Farul Constanța și Sepsi OSK s-a încheiat cu scorul de 1-4. Partida a fost în format LIVE TEXT pe AS.ro.

Pavol Safranko a dat start recitalului în minutul 2. Au urmat apoi reușitrele din minutul 23 și 33, iar Sepsi conducea cu 3-0 la pauză. A marcat și Matei în minutul 69, iar golul de onoare al fostei campioane a fost reușit de Popescu, în minutul 90+2. După acest meci, Farul este pe locul al 4-lea, cu 35 de puncte. De cealaltă parte, Sepsi a urcat pe 5, cu 31 de puncte.

Farul – Sepsi 1-4!

Min. 90+2: Farul – Sepsi 1-4! Popescu a înscris din interiorul careului, cu o execuție acrobatică.

Min. 69: Farul – Sepsi 0-4. A marcat şi Cosmin Matei, după o gafă uriaşă în apărarea Farului.

Min. 61: Ocazie mare pentru Sepsi! Șutul lui Ștefănescu a lovit bara!

Min. 60: Ocazie mare pentru Farul! Șutul lui Munteanu a lovit bara!

Min. 46: Ocazie pentru Farul! Rivaldinho a trimis un șut puternic, dar Niczuly a reținut balonul.

UPDATE: Meciul s-a reluat, dar scandările xenofobe continuă!

Min. 42: Meciul a fost oprit din cauza scandărilor xenofobe!

Min. 33: Farul – Sepsi 0-3! Safranko a reușit hattrick-ul! A primit o pasă excelentă în fața porții și a împins balonul în poartă!

Min. 23: Farul – Sepsi 0-2! Safranko a reușit „dubla”, după ce a profitat de o gafă în apărarea lui Gică Hagi! A intrat în careu și l-a învins fără probleme pe Buzbuchi.

Min. 6: Ocazie pentru Farul! Șutul lui Louis Munteanu a fost respins de Niczuly.

Min. 2: Farul – Sepsi 0-1! Safranko l-a învins pe Buzbuchi cu un șut din interiorul careului!

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start:

FARUL (4-3-3): Buzbuchi – M. Popescu, Larie, Boli, Kiki – Vînă, Nedelcu, Grameni (cpt.) – Grigoryan, L. Munteanu, Rivaldinho
Rezerve: Șt. Mușat – Dussaut, Sîrbu, Dănuleasă, Cr. Ganea, Grosu, Queiros, N. Popescu, Casap, R. Deaconu, Benchaib, L. Andronache
Antrenor: Gheorghe Hagi

SEPSI (4-4-2): Niczuly (cpt.) – Rența, D. Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu – K. Varga, Alimi, C. Matei, Ștefănescu – Kallaku, Safranko
Rezerve: D. Moldovan, Gedo – Aganovic, R. Varga, Kocsis, Batzula, Debeljuh
Antrenor: Bernd Storck

Arbitru: Cojocaru Adrian (Galaţi). A1: Grigoriu Mircea (Bucureşti). A2: Vişan Alexandru (Galaţi).
Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti). Asistent VAR: Bîrdeş Romică (Piteşti)
Stadion: Academia „Gheorghe Hagi” (Ovidiu)

Farul primește vizita celor de la Sepsi după ce, în etapa precedentă, a fost învinsă de FCSB pe Arena Națională, scor 1-2, în partida care a decis campioana din acest sezon de Liga 1.

De cealaltă parte, covăsnenii au pierdut duelul cu CFR Cluj din etapa cu numărul 7, cu scorul de 1-2.

Ultima întâlnire directă dintre cele două formații a avut loc în luna aprilie a acestui an. Atunci, duelul de la Sf. Gheorghe s-a încheiat cu scorul de 1-1.

Gică Hagi şi-a fixat obiectivul, înainte de Farul – Sepsi

Gică Hagi vrea ca Farul să se claseze pe loc de cupe europene, la finalul sezonului, şi a declarat că îşi doreşte victoria în toate cele trei partide rămase de disputat, până în vară. Constănţenii se vor mai duela, pe lângă Sepsi, cu Universitatea Craiova şi cu CFR Cluj.

Înaintea începerii etapei a opta din play-off-ul Ligii 1, Farul ocupă locul patru, cu 35 de puncte, la distanţă de doar două puncte de CFR Cluj şi Universitatea Craiova.

De asemenea, înaintea meciului cu Sepsi, Gică Hagi a transmis că doi jucători sunt indisponibili pentru duelul cu covăsnenii, anume Ionuţ Cojocaru şi Tudor Băluţă. De asemenea, şi Gustavo este incert, urmând ca „Regele” să ia o decizie în privinţa sa.

„Mai avem trei meciuri foarte importante, pentru a încerca să intrăm în Europa. Trebuie să fim conectaţi, să facem meciuri bune, aşa cum s-a întâmplat acasă. Sepsi e un adversar puternic, e greu să câştigi împotriva lor. Ne aşteaptă un meci dificil, dar sper să avem aceeaşi prestaţie ca în ultimele meciuri de acasă. Vom întâlni un adversar foarte agresiv, care nu are nimic de pierdut şi va face totul pentru a câştiga.

Sperăm să prindem o zi bună. Să fim inspiraţi. Cojocaru şi Băluţă nu sunt pregătiţi, Gustavo are şi el o mică problemă, vom decide până mâine. Ne dorim victoria, sperăm să producem rezultate.

Singurul obiectiv e acela de a încerca să intrăm în Europa. Trebuie să câştigăm meciurile, cel mai important e primul”, a declarat Gică Hagi, la conferinţa de presă.

• Marele Premiu al Austriei e live în AntenaPLAY, în perioada 28-30 iunie
  • Turneul de tenis de masă WTT Star Contender Bangkok 2024 e live în AntenaPLAY, în perioada 2-7 iulie
  • Ce rezultat obţine România cu Slovacia?

8:51

Gigi Becali i-a dat de gol pe şefii FRF! Ce primă au primit tricolorii la EURO 2024: „Atât a luat fiecare jucător!”

8:40

Gest incredibil făcut de slovaci înainte de meciul decisiv cu România: au chemat bucătarul la conferinţa de presă

8:25

Andrei Raţiu, aproape de un transfer uriaş! Cele două echipe care se luptă pentru semnătura titularului României de la EURO 2024

8:12

Anunţul făcut de Luka Modric, la 38 de ani şi 289 de zile, după victoria ratată dramatic de Croaţia în faţa Italiei, la EURO 2024

0:16

Calculele calificării „tricolorilor” în optimile EURO 2024, după egalul dintre Croaţia şi Italia. Rezultat perfect pentru România

23:55 24 iun.

Croaţia – Italia 1-1 şi Albania – Spania 0-1. Italienii s-au calificat dramatic în optimi! Croaţia, şanse mari să fie eliminată

1 VIDEOLando Norris va pleca din pole position position în Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei. Verstappen pe 2, Hamilton pe 3s 2 VIDEODavid Popovici s-a calificat în finala probei 100 de metri liber, în direct pe Antena 3 CNN şi în AntenaPLAY (miercuri, 19:52)s 3 Belgia – România 2-0. „Tricolorii” au rămas pe primul loc în „grupa morţii” de la EURO 2024. Tielemans şi De Bruyne au marcats 4 VIDEODavid Popovici a câştigat medalia de aur în „proba regină” a nataţiei, la Campionatele Europene de nataţie. Cursă colosalăs 5 Portugalia – Cehia 2-1. Portughezii au marcat golul victoriei în prelungirile meciului. Debut cu dreptul pentru Ronaldo la EUROs 6 Ce cotă incredibilă are România la calificarea în „optimile” EURO 2024. Tricolorii, lideri în Grupa E după ce au umilit Ucrainas

Horoscopul săptămânii 24 iunie – 30 iunie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele

Cum poți să folosești puterea pietrelor zodiacale în favoarea ta. Sfaturi simple și utile