Marius Măldăruşanu a tras un semnal de alarmă, după ce FC Hermannstadt a scos un punct cu Farul: „În prima repriză am jucat rău”

De Alex Masgras
Publicat: 11.11.2023, 23:30

Marius Măldăruşanu a tras un semnal de alarmă

Marius Măldăruşanu, în timpul unui meci / Hepta

Marius Măldăruşanu a tras un semnal de alarmă, după ce FC Hermannstadt a scos un punct cu Farul. Campioana României a condus cu 1-0, graţie golului marcat de Artean, dar oaspeţii au restabilit egalitatea în minutul 90+1, prin Alhassan, obţinând un punct la Ovidiu.

Dacă Farul nu a mai câştigat de pe 8 octombrie, FC Hermannstadt traversează o perioadă foarte bună, după victoria cu CFR Cluj şi remiza cu Farul Constanţa, în ultimele două etape.

Cu toate acestea, Marius Măldăruşanu a tras un semnal de alarmă. Antrenorul celor de la FC Hermannstadt a fost dezamăgit de jocul echipei sale din prima repriză de la Ovidiu, mai ales că a analizat fazele constănţenilor, precum cea din care a marcat Artean.

Mijlocaşul lui Farul a marcat cu capul în minutul 27, după un corner executat superb de Constantin Budescu:

„Un meci cu două reprize total diferite. În prima repriză am jucat rău. Ne aşteptam ca ei, jucând acasă, să înceapă bine, dar trebuia să echilibrăm jocul. Golul a fost exact ce analizasem, au făcut acelaşi lucru şi cu Botoşani. Numai că Botoşani juca în zonă, noi marcaj. Nu mai contează.

Repriza a doua bună, curajoşi. Acesta este jocul pe care mi-l doresc. Chiar şi pe fondul jocului prost din prima repriză am avut ocazii unu la unu cu portarul. Mă bucur că a venit şi golul”, a declarat Marius Măldăruşanu, la digisport.ro.

Farul Constanţa, egalată de FC Hermannstadt în prelungirile meciului de la Ovidiu

Farul a deschis scorul în minutul 27 prin Andrei Artean, convocat de Edi Iordănescu pentru meciurile cu Israel şi Elveţia din preliminariile EURO 2024. Mijlocaşul de 30 de ani a înscris cu o lovitură de cap, după un corner executat superb de Constantin Budescu. Oaspeţii au egalat însă în minutul 90+1, prin Alhassan.

Farul Constanţa nu a mai câştigat de pe 8 octombrie, atunci când s-a impus la Galaţi, cu Oţelul. De atunci, campioana a remizat în patru partide şi a pierdut meciul de la Cluj, cu CFR, plus înfrângerea din Cupa României de la Buzău.

După 16 etape, Farul este pe locul 7 în Liga 1, cu 22 de puncte, la egalitate de puncte cu Petrolul Ploieşti, echipa de pe locul 6, dar cu un golaveraj mai slab. De partea cealaltă, FC Hermannstadt este pe locul 4, cu 24 de puncte.

După pauza internaţională, echipa lui Gheorghe Hagi va juca pe terenul celor de la FC Voluntari, după care va urma o altă deplasare la începutul lunii decembrie, la Iaşi. Pentru echipa lui Marius Măldăruşanu urmează meciul de pe teren propriu cu Poli Iaşi, după care va veni deplasarea de la UTA.

Care este cel mai bun antrenor al momentului în fotbalul mondial?

9:11 Adi Popa regretă revenirea la FCSB! Mesajul categoric transmis: „Am cedat presiunii lui Gigi Becali!” 8:37 Ce a răspuns Răzvan Lucescu când a fost întrebat dacă e cel mai bun antrenor român 8:34 Dan Petrescu, sfătuit să-l transfere pe jucătorul lui Dinamo, care a fost huiduit de fani la baraj: „Se ‘bate’ cu Deac!” 8:16 Mircea Lucescu, semnal de alarmă pentru Dinamo după victoria de la baraj: „Nu înseamnă mult, mă aşteptam la altceva!” 20
23:46
Ioan Andone cere şi el plecarea lui Zeljko Kopic de la Dinamo: „Trebuie un antrenor român. Aş păstra doar 5 jucători”
20
23:26
„Vreţi să rămâneţi la Dinamo?” Zeljko Kopic, anunţ despre viitorul său după victoria cu Csikszereda: „Am 46 de ani, nu 60!”
20
23:20
VIDEOFinlanda – Danemarca 3-1 a fost în AntenaPLAY! Duel încins la Campionatul Mondial de hochei
20
23:11
Răzvan Lucescu şi-a dezvăluit clauza pe care o are în contractul cu PAOK! Ce a spus de interesul lui Beşiktaş
20
23:05
Palermo – Venezia 0-1, în AntenaPLAY. Eşec pentru echipa lui Nedelcearu, în turul semifinalelor play-off-ului pentru Serie A
20
23:01
Lotul Argentinei pentru Copa America 2024! Lionel Messi va împlini 37 de ani chiar la turneul final

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase