Nicolae Constantin e out de la Petrolul! Anunţul oficial făcut după 0-5 cu Botoşani

De Dan Roșu
Publicat: 7.02.2023, 15:22

Nicolae Constantin e out de la Petrolul

Nicolae Constantin e out de la Petrolul / Facebook Petrolul

Nicolae Constantin e out de la Petrolul. Antrenorul afirmase după meciul cu Botoşani, 0-5, că e pregătit să îşi dea demisia, iar clubul a reacţionat, anunţând despărţirea.

„Imediat după meciul pierdut de la Botoșani, Nicolae Constantin si-a anunțat intenția de a demisiona din funcția de antrenor principal al echipei noastre. Decizie pe care si-a menținut-o, iar, astăzi, tehnicianul a ajuns la un acord cu clubul nostru, privind încetarea colaborării pe cale amiabilă.

În funcție din vara anului 2021, Nicolae Constantin a fost cel sub mandatul căruia, la finele stagiunii precedente, FC Petrolul a revenit pe prima scenă a fotbalului românesc, după o pauză de șapte ani. Acum, Constantin lasă echipa pe locul opt în Superliga, după 23 de etape, cu un total de 30 de puncte, un bilanț mai mult decât onorabil pentru o nou promovată.

Mulțumim, Nicolae Constantin, și mult succes pe mai departe! În ceea ce privește viitoarea componență a staffului tehnic, aceasta va fi definitivată in perioada imediat următoare”, se arată pe site-ul oficial al clubului.

Nicolae Constantin îşi anunţase demisia

Nicolae Constantin a spus că s-a simțit umilit după înfrângerea cu FC Botoșani și i-a informat pe conducătorii Petrolului că nu vrea să mai continue pe bancă.

„Umilință, cred că asta e etapa umilințelor și, din păcate, noi am făcut parte din această umilință. Mi-e greu să îmi găsesc cuvintele, din păcate meciul a început de la 2-0. Sunt principalul vinovat, cred că e momentul să se încheie un ciclu la Petrolul.

Simt că nu mai pot și cred că în minutele astea de după meci va fi timpul să mă opresc. (Reporter – Deci vă dați demisia?) Asta am spus conducerii, mi-a spus să nu mă grăbesc, dar pentru mine cred că e finalul. Sper ca altcineva să ducă mai departe munca pe care am depus-o în ultimul an și jumătate. Simt că nu pot să duc mai departe această treabă”, a spus Nae Constantin, după FC Botoșani – Petrolul Ploiești 5-0, potrivit digisport.ro.

FC Botoșani – Petrolul 5-0

FC Botoşani a învins luni, pe teren propriu, formaţia Petrolul Ploieşti, scor 5-0, într-un meci contând pentru etapa a 24-a din Liga 1.

Meciul de la Botoşani a început practic de la 2-0 în favoarea gazdelor. Mailat a deschis scorul încă din primul minut, marcând cel mai rapid gol al acestei ediţii de campionat, iar în minutul 4 acelaşi Mailat a pătruns în careul oaspeţilor şi l-a servit pe Mihai Roman II, care a dus scorul la 2-0.

În minutul 25 gazdele au înscris pentru a treia oară, prin Andrei Dragu. Pe final de repriză Irobiso a reuşit să trimită mingea în poarta moldovenilor, dar golul a fost anulat din cauza unei poziţii de ofsaid. Mailat a reuşit dubla în minutul 69, iar scorul final a fost stabilit de Şeroni, din penalt, în minutul 90+9. 5-0 pentru Botoşani care este neînvinsă în acest an, adunând trei victorii consecutive.

1
22:36
Mihai Rotaru l-a descris în trei cuvinte pe Costel Gâlcă şi a spus cine ia deciziile la echipa lui: „Aşa am procedat cu toţi”
1
22:08
Coreea de Sud – România LIVE VIDEO (vineri, ora 13:30). „Tricolorii” vor o nouă victorie la CM de Hochei, LIVE în AntenaPLAY
1
22:04
Mihai Stoica a anunţat care e primul jucător care poate semna cu FCSB după câştigarea titlului: „Au început negocierile”
1
21:48
Jannik Sinner s-a retras de la Madrid! Organizatorii turneului au dezvăluit problema italianului
1
21:29
Primele reacţii ale lui Dennis Man şi Valentin Mihăilă după ce au obţinut promovarea în Serie A!
1
21:04
Dennis Man şi Valentin Mihăilă au promovat în Serie A! Performanţă uriaşă pentru jucătorii naţionalei, alături de Parma!
1
21:00
VIDEOLecco – Sampdoria a fost în AntenaPLAY! Echipa lui Andrea Pirlo a făcut un pas important în lupta pentru baraj
1
20:51
Video„Selecţionerul nostru e un clovn!” Scandal uriaş la naţionala Ungariei, după înfrângerea istorică cu România
1
20:32
FotoAverea lui Ionuţ Negoiţă a „explodat”! Ce loc ocupă acum omul de afaceri în topul celor mai bogaţi români!
1
20:11
Carlos Alcaraz a fost eliminat în sferturile de la Madrid! Seria incredibilă a spaniolului, încheiată de Andrey Rublev