Scandal pe teren, în derby-ul Dinamo – FCSB! Se putea lăsa cu o bătaie generală. Fanii au aruncat cu torţe în jucători

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 26.11.2023, 22:17

Scandal pe teren, în derby-ul Dinamo - FCSB

Incidente pe teren, în Dinamo - FCSB / Captură Orange Sport

A fost scandal pe teren, în derby-ul Dinamo – FCSB, din etapa a 17-a a Ligii 1. Jucătorii celor două rivale s-au îmbrâncit pe teren în startul reprizei secunde, iar „arbitrul” Iulian Călin a reuşit cu greu să calmeze spiritele.

Se putea lăsa cu o bătaie generală în minutul 48 al disputei de pe Arena Naţională. Meciul a fost întrerupt de ultraşii FCSB-ului, care au aprins mai multe torţe. Una dintre ele a ajuns şi pe teren, moment în care Golubovic a părăsit buturile.

Scandal pe teren, în derby-ul Dinamo – FCSB

Bena l-a împins pe Adrian Şut, moment în care au intervenit şi coechipierii lor. Arbitrul s-a nimerit chiar între fotbaliştii celor două echipe şi a încercat să se retragă.

Mai mult decât atât, ultraşii din Peluza Nord au început să aruncă cu torţe în jucători. Au intervenit imediat pe teren şi pompierii.

După mai multe secunde de panică, spiritele s-au calmat. Bena şi Şut au primit cartonaş galben de la Iulian Călin. În acele din urmă, jocul s-a reluat.

Controversă uriaşă în Dinamo – FCSB

Controversă uriaşă în finalul primei reprize la Dinamo – FCSB. Roş-albaştrii au cerut penalty după un duel între Bena şi David Miculescu, în minutul 45 al primei reprize.

Imaginile surprinse de camerele TV au arătat că fundaşul celor de la Dinamo nu a atins mingea şi că există un contract cu David Miculescu.

După ce a discutat câteva minute cu Sebastian Colţescu, arbitrul care se află în camera VAR, centralul Iulian Călin a decis că jocul poate continua. Mai mult, acesta nu a mers nici să revadă faza.

În tur, derby-ul dintre FCSB și Dinamo s-a jucat pe arena Arcul de Triumf, după ce roș-albaștrii nu au putut închiria stadionul din Ghencea. Partida a fost câștigată de elevii lui Elias Charalambous, cu scorul de 2-1, după golurile lui Darius Olaru și Florinel Coman. Pentru „câini” a marcat Gregorio.

Risto Radunovic a fost „bombardat” cu cartoane şi petarde

În minutul 24, în momentul în care Radunovic se pregătea să execute o lovitură de colţ, fanii dinamovişti care se aflau în peluză au aruncat cu cartoanele pe care le-au folosit la scenografie.

Fanii au aruncat şi cu petarde în zona respectivă, iar victimă putea să îi cadă şi arbitrul asistent. Romică Bîrdeș a avut nevoie de câteva momente să îşi revină, după ce o petardă a explodat lângă el.

Scenografii impresionante afişate de cele două galerii. S-au aprins torţe şi s-au aruncat petarde pe teren, chiar în startul derby-ului.

Marele derby dintre Dinamo şi FCSB a început exploziv. Cele două galerii au făcut show în tribune. Au aprins torţe şi au aruncat cu petarde în teren.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

13:43 „Își bat joc!” Basarab Panduru, mesaj direct pentru UEFA după ce FCSB a primit titlul de campioană! Ce le-a cerut oficialilor 13:41 Gică Hagi se gândește deja la sezonul viitor: „Asta trebuie să schimbăm!” Ce a spus despre transferul lui Denis Alibec 13:25 PAOK – Olympiakos LIVE VIDEO în AntenaPLAY (20:00). Răzvan Lucescu, la meciul care poate decide titlul! Echipele probabile 12:47 Suporterii de la FCU Craiova au trecut la amenințări! Mesaj dur înainte de meciul decisiv în lupta pentru salvare 12:31 FotoGigi Becali a mers în vestiarul FCSB-ului, pe Arena Națională! Fotografie virală cu Siyabonga Ngezana 12:22 Kylian Mbappe se gândește doar la Real Madrid și a refuzat toate ofertele primite! Cluburile care au încercat să îl transfere 11:59 VIDEO„Și când stă pe loc înscrie!” Florinel Coman, dedicații pe bandă rulantă la petrecerea de titlu a FCSB-ului 11:57 Dinamo – UTA LIVE TEXT (21:30). Ultima luptă incendiară pentru salvare! Emoții și pentru FCU Craiova. Ultima etapă se joacă azi 11:32 „Trebuie să demonstrăm în Europa!” Mihai Pintilii nu se mulțumește doar cu titlul câștigat de FCSB! 11:20 Mihai Stoica a rămas „mască” pe Arena Națională, la sărbătoarea de titlu a FCSB-ului: „Ne-a copleșit! Nu mă așteptam!” Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire