U Cluj a „ajutat-o” pe Dinamo! Clujenii, victorie la limită cu Poli Iaşi! Cum arată clasamentul din play-out

De Viviana Moraru
Publicat: 24.04.2024, 19:42

U Cluj a ajutat-o pe Dinamo şi a învins-o pe Poli Iaşi

U Cluj a "ajutat-o" pe Dinamo şi a învins-o pe Poli Iaşi

Jucătorii de la U Cluj, în timpul unui meci/ Profimedia

U Cluj a „ajutat-o” pe Dinamo şi a învins-o la limită pe Poli Iaşi. Moldovenii au ratat şansa de a se distanţa de locurile direct retrogradabile, astfel că lupta pentru evitarea retrogradării e una „de foc”.

U Cluj a învins-o cu 1-0 pe Poli Iaşi, pe teren propriu, într-un meci din etapa a şasea de play-out. Unicul gol al partidei a fost înscris de Daniel Popa, în minutul 53.

U Cluj a „ajutat-o” pe Dinamo şi a învins-o pe Poli Iaşi

Oaspeţii nu au reuşit să îşi creeze nicio ocazie veritabilă de gol, în timp ce ”U” a ratat prin brazilienii Roger (28) şi Thalisson (48). Thalisson chiar a reuşit să marcheze (60), dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

U Cluj venea după patru etape fără victorie, două egaluri şi două eşecuri. Poli Iaşi are doar o victorie şi un egal în cele şase etape din play-out.

În meciurile directe din sezonul regulat, Poli Iaşi a câştigat ambele partide, cu 2-0 în deplasare şi 1-0 acasă.

Dinamo a suferit o înfrângere dramatică în această rundă de play-out. Botoşani i-a învins pe „câini” cu 2-1, golul victoriei fiind marcat de Sebastian Mailat, în minutul 90+1. După înfrângerea suferită de Poli Iaşi, trupa lui Zeljko Kopic a rămas la un punct diferenţă de moldoveni.

Clasamentul din play-out:

De menţionat că din etapa a şasea de play-out nu s-au desfăşurat partidele UTA – Oţelul şi Hermannstadt – Petrolul.

Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă de Botoşani

Zeljko Kopic s-a prăbuşit emoţional, după ce Dinamo a fost învinsă în prelungiri de Botoşani. Antrenorul „câinilor” a fost extrem de dezamăgit şi şi-a găsit cu greu cuvintele, după ce echipa sa a primit din nou gol în prelungiri.

Antrenorul croat a mai subliniat că jucătorii trebuie însă să-şi revină repede, deoarece vineri vor avea un nou duel crucial pentru evitarea retrogradării, cu Voluntari.

„Am pierdut meciul în ultimul minut. Nu am mai trăit o asemenea experiență în viața mea, pentru mine este greu să spun ceva.

Dacă vorbesc despre a doua repriză, jucătorii s-au luptat, ne-am apărat foarte bine și cred că Botoșani nu a avut ocazii mari până la ultimul minut. O să fie foarte greu.

În prima repriză am avut multe ocazii, după primul gol primit am început să jucăm mai în față, am avut penalty, am marcat, dar e greu. Trebuie să ne revenim și să jucăm vineri cu Voluntari cu tot ce avem. Când primești asemenea gol e greu să explici”, a declarat Zeljko Kopic, conform gsp.ro.

• Aris - PAOK, finala campionatului Greciei, 19 mai, ora 20:00, live în AntenaPLAY
  • Marele Premiu de Formula 1 de la Imola e live în AntenaPLAY, în perioada 17-19 mai
  • Rămâne Edi Iordănescu la naţională şi după EURO 2024?

23:28 Andrei Ivan ştie unde a pierdut Universitatea Craiova locul 2: „Asta ne-a costat”! Ce a spus despre un posibil transfer 23:10 VideoSporting a primit trofeul Ligii Portugal LIVE în AntenaPLAY! Spectacol total la festivitatea de premiere de pe Jose Alvalade 22:48 VideoValentin Mihăilă, surprins alături de Mihai Rotaru la Universitatea Craiova – Sepsi! Imagini de senzație de pe „Ion Oblemenco” 22:43 CFR Cluj – Farul 5-1 şi Universitatea Craiova – Sepsi 3-2! Ardelenii sunt vicecampionii României şi merg în Conference League! 21:50 FotoCum a fost surprins Gică Hagi după ce Farul a primit 4 goluri de la CFR Cluj în prima repriză 21:47 Răzvan Lucescu, pe o listă cu nume uriaşe înainte de „finala” pentru titlu! Antrenorul român, lângă Jose Mourinho şi Tomas Tuchel 21:16 VIDEOMax Verstappen i-a egalat recordul lui Ayrton Senna! Olandezul are 8 pole position-uri la rând, după calificările de la Imola 21:05 VideoGeorge Coman e românul stabilit de 25 de ani în Italia care se ocupă de comunicarea între piloţi şi echipele de Formula 1! 20:40 „Șansele sunt minime!” Florin Talpan nu crede că CSA Steaua va avea drept de promovare în Liga 1! Atac total la adresa conducerii 20:29 Adrian Mititelu s-a decis, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a! Ce se va întâmpla cu echipa Vezi toate știrile

10 lucruri interesante despre femeia Gemeni. Astrele o favorizează în plan amoros

Când ești cea mai norocoasă persoană din lume. Află anul, luna și ziua în care astrele sunt de partea ta