Cum au reacţionat jurnaliştii spanioli după Real Madrid – Manchester City 3-1. Catalanii, în stare de şoc: „Incredibil” / „Ziua cârtiţei!”

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 5.05.2022, 11:11

Real Madrid

Cum au reacţionat jurnaliştii spanioli după Real Madrid - Manchester City 3-1

Profimediaimages

Real Madrid a învins-o pe Manchester City, scor 3-1, şi a obţinut biletele în finala UEFA Champions League. „Galacticii” au pierdut manşa tur şi au fost conduşi pe Santiago Bernabeu, dar au avut o revenire de senzaţie. Rodrygo a marcat în minutele 90 şi 90+1, iar Karim Benzema a semnat golul calificării în prima repriză de prelungiri.

Presa madrilenă a fost în extaz după ce trupa lui Carlo Ancelotti a obţinut calificarea în finala Ligii Campionilor. Cotidianul sportiv Marca, apropiat de Real Madrid, notează că noua campioana a Spaniei a reuşit un nou miracol şi cere: „Să coboare Dumnezeu şi să ne explice„.

Cotidianul As, tot din Madrid, titrează că Real Madrid vine „dintr-o altă lume„.

Catalanii, în stare de şoc după Real Madrid – Manchester City 3-1

Emisiunea El Chiringuito şi-o imaginează pe Real Madrid drept „Robin Hood„, în condiţiile în care clubul din capitala Spaniei i-a eliminat pe noii bogaţi ai fotbalului mondial, PSG, Chelsea şi City, după scenarii uluitoare.

În schimb, presa din Barcelona deplânge soarta lui City şi a antrenorului său catalan, Pep Guardiola. „Incredibil!”, a titrat Sport, peste o imagine cu Guardiola căruia nu-i vine să creadă ce i se întâmplă.

PSG, Chelsea, City. Ziua cârtiţei„, a scris Mundo Deportivo, referindu-se la modul în care Real Madrid a revenit după ce a fost condusă aparent decisiv în fiecare fază eliminatorie a actualei ediţii a Ligii Campionilor.

Cine poate explica Bernabeu?„, a adăugat cotidianul citat, potrivit news.ro.

Formaţia Real Madrid s-a calificat, miercuri seară, în finala Ligii Campionilor, trecând în semifinale de Manchester City, deşi pierduse meciul tur din deplasare cu scorul de 3-4 şi a fost condusă în retur, acasă, cu 1-0. La Madrid, scorul a fost 3-1 pentru gazde, după prelungiri.

Manchester City a deschis scorul în minutul 73, prin Mahrez. Pentru City au marcat Rodrygo ’90, ‘90+1 şi Benzema ’95 (penaltz). În cealaltă semifinală, Liverpool a trecut de Villarreal, scor 2-0 în tur şi scor 3-2 în retur.

Finala dintre Liverpool şi Real Madrid se va disputa în data de 28 mai, pe Stade de France.

Lionel Messi, reacţie uluitoare

Catalanii sunt în stare de şoc după meciul Real Madrid – Manchester City, scor 3-1, a fost comentat pe internet de Sergio Aguero, fostul atacant al lui Manchester City şi Barcelona. Acesta a fost ajutat de un alt jucător de legendă al Argentinei, Carlos Tevez. Imediat după ce madrilenii au întors scorul, Messi i-a trimis un mesaj lui Kun Aguero.

Aguero l-a întrebat pe Messi ce părere are despre revenirea miraculoasă a Realului. Acesta i-a răspuns într-un mod cel puţin surprinzător.

Gata, mi-a răspuns Leo. Mi-a spus: ‘Opreşte-te, idiotule! N-are cum să se întâmple aşa ceva‘”, a povestit Aguero. Răspunsul lui Tevez nu s-a lăsat prea mult timp aşteptat. „E nebun„, a reacţionat acesta, potrivit as.com.

Messi a fost dorit de Pep Guardiola la Manchester City, în momentul în care a aflat că legenda Barcelonei va pleca de pe Camp Nou. Negocierile nu s-au mai finalizat, iar Messi a acceptat oferta uriaşă a lui PSG.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

22:49 Reacția premierului Marcel Ciolacu după ce Gloria Buzău a promovat în Liga 1! Mesaj după finalul partidei cu Unirea Slobozia 22:21 Reacţia lui Ion Crăciunescu după ce Darius Olaru i-a strigat „Băi, prostule!” centralului meciului Universitatea Craiova – FCSB! 22:02 „Mă simt extenuat!” Andrei Prepeliță și-a găsit cu greu cuvintele după ce a promovat cu Gloria Buzău în Liga 1! 21:52 Anunţul lui Florin Manea despre transferul lui Denis Drăguş: „Cluburile s-au înţeles” 21:46 „N-a înțeles nimic! O prostie!” Mihai Stoica i-a dat replica lui Andrea Compagno! „MM” a răspuns, după atacul italianului 21:14 „A greșit!” Mihai Stoica, verdict despre ocazia irosită de Octavian Popescu în Universitatea Craiova – FCSB 2-0! 20:57 Surprizele pregătite de selecționerul Belgiei pentru EURO 2024. Cu ce jucători se pot duela „tricolorii” lui Edi Iordănescu 20:56 FotoGloria Buzău a promovat în Liga 1! Focuri de artificii la Buzău, după performanţa uriaşă! 20:35 Ce a spus Mihai Rotaru despre Gigi Becali, după ce Universitatea Craiova a învins-o cu 2-0 pe FCSB! 20:32 Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 al turneului de la Roma! A învins-o pe Leylah Fernandez în două seturi Vezi toate știrile