Închide meniul

Pariul lui Ion Crăciunescu, după ce Istvan Kovacs a fost delegat la meciul de gală Liverpool – Real Madrid: “Va arbitra finala Champions League!”

Viviana Moraru Publicat: 21 februarie 2023, 19:43

Comentarii
Pariul lui Ion Crăciunescu, după ce Istvan Kovacs a fost delegat la meciul de gală Liverpool – Real Madrid: Va arbitra finala Champions League!

Istvan Kovacs, în timpul unui meci/ Profimedia

Ion Crăciunescu şi-a dezvăluit pariul, după ce Istvan Kovacs va arbitra meciul de gală din Champions League, dintre Liverpool şi Real Madrid. Fostul arbitru consideră că centralul român traversează o perioadă extrem de bună din cariera sa, şi ca urmare, este convins că acesta va arbitra şi o finală din cea mai importantă competiţie inter-cluburi din Europa.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Istvan Kovacs a fost delegat la cel mai tare meci din faza optimilor de finală din Liga Campionilor, anume Liverpool – Real Madrid. Partida va fi marţi, de la ora 21:45, în format live text, pe AS.ro.

Pariul lui Ion Crăciunescu, după ce Istvan Kovacs va arbitra Liverpool – Real Madrid

Ion Crăciunescu a avut doar cuvinte de laudă la adresa lui Istvan Kovacs. Fostul mare arbitru român este de părere că centralul din Carei a fost luat în calcul de către forul continental pentru partida de pe Anfield, ca urmare a prestaţiilor din ultimii ani.

Totodată, Crăciunescu este dispus să facă pariu că Istvan Kovacs va ajunge, în viitorul apropiat, să fie la centrul unei finale de Champions League.

“Păi când îți dă să arbitrezi Liverpool – Real Madrid, înseamnă că ai ajuns la un nivel foarte înalt, ești considerat unul dintre arbitrii de top din Europa. Și eu cred că, pentru că îl ajută și vârsta, 38 de ani, va arbitra și o finală de Champions League, pentru că merită.

Reclamă
Reclamă

Știți că Ioan Igna l-a descoperit pa Kovacs, la un meci la Reșița și a tras toate semnalele de alarmă. A fost propus pe lista FIFA de Lupescu și iată că are o evoluție excelentă acolo. Eu cred că, din toți arbitrii care au trecut, la vârsta lui, nimeni nu a realizat ce a realizat el”, a declarat Ion Crăciunescu, pentru digisport.ro.

„Cine este Istvan Kovacs?”. Ce au scris jurnaliştii de la Mundo Deportivo înainte ca românul să arbitreze Liverpool – Real Madrid

„Cine este Istvan Kovacs?„, a fost întrebarea pe care şi-au pus-o spaniolii în momentul în care românul a fost delegat să arbitreze Liverpool – Real Madrid, „şocul” din optimile de finală ale UEFA Champions League. Anunţul a fost făcut de UEFA pe site-ul oficial, astfel că „centralul” din Carei este în faţa unuia dintre cele mai tari meciuri ale carierei.

Jurnaliştii de la mundodeportivo.com l-au analizat pe arbitrul român care va împărţi dreptatea pe Anfield. Va fi chiar reeditarea finalelor din 2018 şi 2022 ale Ligii Campionilor. Kovacs va fi ajutat la cele două linii de Vasile Marinescu şi Ovidiu Artene. Al patrulea oficial va fi Horaţiu Feşnic, în timp ce din camera VAR va fi ajutat de Massimiliano Irrati şi Marco Guida.

Reclamă

„Merită să menţionăm că românul a fluierat şi meciul din turul semifinalelor, Manchester City – Real Madrid„, au precizat spaniolii. Anul trecut Kovacs a fost lăudat la finalul confruntării de senzaţie de pe Ettihad. A fost la centru în victoria fabuloasă a „cetăţenilor” lui Pep Guardiola, scor 4-3.

Sursa citată anterior aminteşte că Istvan este arbitru internaţional din 2010 şi că va împărţi dreptatea în al 14-lea său meci din Champions League. A precizat şi că românul vine după ce a fluierat în semifinala de la Campionatul Mondial al Cluburilor, Flamengo – Al Hilal.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
13:49
Claudiu Keșeru a plecat de la FC Bihor. De ce şi-a dat demisia
13:35
Christian Horner vrea să revină în Formula 1! Negociază cu o echipă pentru a deveni acţionar
13:23
Drama lui Oleksandr Romanchuk: “Mi-am pierdut prieteni!” Războiul din Ucraina i-a marcat viaţa fundaşului Universităţii
12:45
Reacţia categorică a lui Gigi Becali după ce Istvan Kovacs a fost delegat la FCSB – Rapid: “La revedere”
12:23
VIDEOLeon Draisaitl a depăşit 1000 de puncte în NHL! Jucătorii lui Edmonton Oilers au sărbătorit chiar în faţa fostului coleg
11:26
Valeriu Iftime anunţă primul plecat de la FCSB. Fotbalistul abia a semnat: “Vorbim din ianuarie”
1 Anunţul făcut de UEFA despre Ștefan Târnovanu. Ce lovitură pentru portarul FCSB-ului 2 “Ştiu din interior”. Reacţie categorică după ce Dennis Politic a fost din nou “uitat” pe bancă la FCSB 3 FotoNoi imagini cu stadionul din România, de 117.000.000 de euro! Ce echipă va juca aici din 2028 4 Adi Popa face praf un fost coleg de la FCSB: “Am mai multe trofee decât are el goluri!” 5 Ultimele veşti despre Cornel Dinu după ce a părăsit spitalul. Mircea Lucescu şi Ionuţ Lupescu, aproape de el 6 Kennedy Boateng, reacție după apariția zvonurilor privind plecarea de la Dinamo: “Cei din club îmi știu valoarea”
Citește și