Ladislau Boloni a retrogradat în Franţa! Baraj dramatic pierdut de Metz, cu Saint-Etienne

De Viviana Moraru
Publicat: 2.06.2024, 21:18

Ladislau Boloni a retrogradat în Franţa, cu Metz

Ladislau Boloni, în timpul unui meci/ Profimedia

Ladislau Boloni a retrogradat în Franţa, după ce Metz a pierdut dramatic barajul de menţinere în Ligue 1, cu Saint Ettiene. Formaţia antrenorului român a remizat în retur, scor 2-2, însă a pierdut manşa tur, scor 1-2.

Doar un sezon a rezistat Metz în Ligue 1. Formaţia lui Ladislau Boloni a promovat în 2023, tot cu antrenorul român pe bancă, însă a revenit în eşalonul inferior al Franţei după doar un sezon.

Meciul de baraj disputat pe Stade Saint-Symphorien a început prost pentru echipa lui Ladislau Boloni, care a rămas în zece încă din minutul 5, când Diallo a primit direct cartonaşul roşu.

Cu toate acestea, Metz a condus cu 2-0 în minutul 25, după ce a deschis scorul prin Camara, în minutul 17, şi l-a majorat în minutul 25, din penalty, prin Mikautadze. Oaspeţii au pus pe tabelă însă un gol în minutul 35, prin Pétrot, şi primele 90 de minute s-au încheiat cu acelaşi scor ca şi partida tur, 2-1, însă în favoarea gazdelor, şi s-a intrat în prelungiri.

Metz a ratat două bune ocazii, însă Saint Etienne a lovit în minutul 116, prin Wadji, care a semnat golul egalizator şi meciul s-a încheiat 2-2.

Învingătoare în meciul tur cu 2-1, Saint Etienne a promovat în Ligue 1, în timp ce Metz a retrogradat.

După eşecul suferit la baraj de către Ladislau Boloni, Ilie Dumitrescu s-a declarat convins că antrenorul român va pleca de la Metz, în această vară.

„Eu nu cred că va continua. N-a avut un buget de transferuri, nu prea a adus jucători, a mers pe mulți dintre cei cu care a promovat”, a declarat Ilie Dumitrescu, conform digisport.ro.

Ce salariu are Ladislau Boloni la Metz

Jurnaliștii din Franța au aflat ce salariu are Ladislau Boloni la Metz. Tehnicianul român câștigă o sumă mare la formația din Ligue 1.

Totodată, francezii au realizat și un top al celor mai bine plătiți tehnicieni, iar românul se poate lăuda cu o poziție în acest clasament.

Potrivit informațiilor oferite de publicația franceză L’Equipe, salariile tuturor antrenorilor din Ligue 1 au fost dezvăluite.

În dreptul lui Ladislau Boloni apare cifra de 70.000 de euro pe lună, acest lucru punându-l pe poziția a 10-a, în topul celor mai bine plătiți tehnicieni din campionatul Franței.

Prima poziție este ocupată, în mod categoric, de Luis Enrique, antrenorul celor de la PSG. Acesta încasează, pe lună, suma de 923.500 de euro.

• China Smash 2024 e exclusiv în AntenaPLAY, în perioada 26 septembrie - 6 octombrie
  • PAOK - Aris, meci din etapa a 6-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, duminică, de la 20:30
  • Reuşeşte FCSB să o învingă şi pe PAOK în Europa League?

15:36

Jannik Sinner, prima reacție după ce WADA a cerut suspendarea drastică a liderului ATP: „Sunt foarte surprins!”

15:21

Fabian Caballero, fostul jucător al lui Arsenal, a murit la 46 de ani!

14:39

Elias Charalambous anunță schimbări înainte de Sepsi – FCSB! Unde îl vede pe Vlad Chiricheș: „Poate juca acolo dacă e nevoie”

14:00

VIDEOBenfica – Gil Vicente, 22:30, în AntenaPLAY. Sporting a dat recital! Programul etapei cu numărul 7 din Liga Portugal

13:51

Rapid – Oțelul Galați LIVE TEXT (21:30). Duel de foc în Giulești între Marius Șumudică și Dorinel Munteanu. Echipele probabile

13:00

VIDEOAdina Diaconu și Andreea Dragoman, învinse dramatic la China Smash 2024. Competiția continuă în AntenaPLAY

1 FotoFiul lui Ion Ţiriac a împlinit 48 de ani şi a primit o declaraţie de dragoste de la Sorana Cîrstea. Imagine rară: „Favoritul!”s 2 VIDEOCalificările din Marele Premiu din Singapore au fost în direct pe Antena 3 CNN și AntenaPLAY! Lando Norris, pole-positions 3 FotoIubita lui Ionuţ Radu s-a dezbrăcat de inhibiţii! Francesca Cuccuru a avut o apariţie răvăşitoare: „Ilegal de frumoasă!”s 4 VIDEOBoavista – Benfica 0-3, în AntenaPLAY! „Vulturii” au urcat pe podium cu o victorie spectaculoasăs 5 VIDEOLando Norris a câștigat cursa din Marele Premiu de Formula 1 din Singapore, care a fost în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY!s 6 FotoMihaela Cambei, uimită de gestul uriaş al lui Ion Ţiriac! Răsturnare de situaţie: „Era vorba de David Popovici”s

5 zodii cu un horoscop bun pe 27 septembrie 2024. Descoperă ce îți rezervă astrele