Muric, portarul naţionalei din Kosovo, două gafe uriaşe şi 3 goluri primite în 4 minute de la City. Haaland, hattrick de senzaţie

De Alex Ioniță
Publicat: 24.08.2024, 19:01

Colaj cu gafele lui Muric / Captură PrimaSport

Muric, portarul naţionalei din Kosovo a făcut două gafe uriaşe şi a avut 3 goluri primite în 4 minute de la Manchester City. Prima parte a meciului cu echipa lui Pep Guardiola a fost de coșmar pentru viitorul adversar al României.

Muric se va duela cu tricolorii lui Mircea Lucescu în Nations League, Liga C, pe data de 6 septembrie, de la ora 21:45. Partida va fi transmisă în direct pe Antena 1 și în AntenaPLAY.

UPDATE: Erling Haaland a reușit hattrick-ul! Norvegianul a înscris și în minutul 88.

Muric este legitimat la Ipswich Town, echipă care a promovat în Premier League la finalul sezonului precedent. Echipa kosovarului a început excelent duelul cu Manchester City și a deschis scorul în minutul 7, prin Szmodics.

Ulterior, Manchester City a primit o lovitură de la 11 metri, care a fost transformată de Haaland, în minutul 11.

În minutul 14, Muric a comis o gafă uluitoare, care a dus la un nou gol pentru Manchester City. Kosovarul a primit mingea în afara careului și a fost deposedat de Savinho. Mingea a ajuns apoi la De Bruyne, care a înscris, cu poarta goală, de la distanță.

Tot Muric a „comis-o” și în minutul 16, atunci când a ieșit din poartă, în mod eronat, după o pasă lungă trimisă către Erling Haaland. Norvegianul a trimis mingea pe lângă portarul kosovar și a reușit apoi să o șuteze în poarta goală.

Erling Haaland, mesaj direct pentru Pep Guardiola

Erling Haaland a avut un mesaj direct pentru Pep Guardiola la finalul derby-ului Chelsea – Manchester City, scor 0-2, din prima etapă a Premier League. Starul norvegian a avut nevoie de 18 minute pentru a înscrie în noul sezon.

Aflat la meciul cu numărul 100 pentru „cetăţeni”, Haaland s-a distrat cu defensiva gazdelor de pe Stamford Bridge şi a deschis scorul. Kovacic a înscris în minutul 84 şi l-a făcut pe patronul lui Chelsea să plece mai repede de la stadion.

Haaland anunţă că încă nu este în cea mai bună formă şi i-a pus o „întrebare de un milion de dolari” lui Pep Guardiola.

„Sunt trei puncte, un început perfect. Primele meciuri din campionat sunt întotdeauna dificile pentru toată lumea. A fost un presezon lung, dar nu mă simt perfect, nu sunt în cea mai bună stare. Este bine că am obţinut această victorie.

Ştiam exact ce fac (n.r. în momentul execuţiei de la gol), cred că a fost un gol foarte bun. Îmi amintesc că anul trecut portarul a avut o intervenţie excelentă în faţa mea. Mă irita acest aspect, aşa că da, a fost un gol perfect pentru mine.

Cei mai buni jucători se văd atunci când fac lucrurile uşoare. Să preiei mingea cu piciorul drept şi să o pasezi cu stângul. Acest lucru este important. Pep Guardiola îmi spune mereu asta.

Vreau să mă implic mai mult, asta vrea Pep. Dar în unele jocuri, trebuie să mă implic atât de mult? Aceasta este întrebarea de un milion de dolari. Vreau să am mai multe pase decisive şi să devin un jucător mai bun!„, a declarat Erling Haaland pentru bbc.com.

• PAOK - Panaitolikos e duminică, de la 20:30, LIVE în AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Ţărilor de Jos e în perioada 23-25 august, LIVE în AntenaPLAY
  • Se va califica FCSB în grupele Europa League?

22:09

VIDEOBenfica – Estrela LIVE VIDEO în AntenaPLAY (22:30). FC Porto – Rio Ave 2-0! A fost show pe Dragao

21:59

„Dumnezeule!” Fanii au înnebunit după ce Dennis Man a marcat un gol magic în Parma – AC Milan 2-1: „Să se uite Liverpool la el!”

21:28

Ce note au primit Dennis Man și Valentin Mihăilă, după ce au făcut spectacol în Parma – AC Milan 2-1! Verdictul specialiștilor

21:24

Parma – AC Milan 2-1! Dennis Man și Cancellieri i-au adus victoria lui Pecchia! Mihăilă, ratări uriașe

21:22

Sepsi – Unirea Slobozia 0-1! Nou-promovata lui Adi Mihalcea a dat lovitura pe terenul covăsnenilor

21:20

LIVE VIDEOAEK – Lamia 0-0 e ACUM în AntenaPLAY. Victorii în prima etapă pentru ambele echipe

1 FotoFotografie virală! Cum a fost surprins David Popovici în trafic, la volanul maşinii pe care tocmai a primit-o de la Ion Ţiriac!s 2 Foto„Măriuca mea!” Gică Popescu, mesaj plin de emoţie de ziua fiicei lui. Imaginea virală a Kirei Hagi alături de Maria Popescus 3 FotoFiica lui Marius Şumudică, mesaj emoţionant după ce tatăl său şi-a îndeplinit cel mare mare viss 4 FotoAndrei Ivan este în extaz! Anunţul făcut de fosta gimnastă Anda Ivan: „Ne vedem în ianuarie!”s 5 Foto„Suntem deasupra tuturor!” Soţia lui Alex Mitriţă, încântată că „perla” Băniei a refuzat petrodolarii din Golfs 6 FotoAna Maria Bărbosu a dat cărţile pe faţă despre relaţia cu Sabrina Voinea, după ce a primit bronzul la JO: „Am simţit-o distantă”s