George Puşcaş, analizat în Gazzetta dello Sport după Genoa – AC Milan: „Cel mai slab!”

De Viviana Moraru
Publicat: 8.10.2023, 9:55

George Puşcaş, analizat în Gazzetta dello Sport după Genoa - AC Milan

George Puşcaş, în timpul meciului dintre Genoa şi AC Milan/ Profimedia

George Puşcaş a fost analizat în publicaţia Gazzetta dello Sport, după duelul dintre Genoa şi AC Milan. Atacantul român a fost trimis în teren pe final de joc, şi a ratat şansa de a egala, deşi poarta „diavolilor” era apărată de Olivier Giroud, după eliminarea lui Mike Maignan.

Partida dintre Genoa şi AC Milan a fost una nebună. „Diavolii” s-au impus cu 1-0, însă ambii portari au fost eliminaţi în prelungirile meciului.

George Puşcaş, analizat în Gazzetta dello Sport după Genoa – AC Milan

George Puşcaş a început ca rezervă duelul dintre Genoa şi AC Milan, şi a fost trimis în teren de Gilardino în minutul 90+1, în locul lui Haps.

În minutul 90+9, Mike Maignan a văzut direct cartonaşul roşu după fault dur comis asupra lui Ekuban, şi a fost înlocuit între buturi de vârful Olivier Giroud.

Puşcaş a avut o ocazie imensă în prelungiri, fiind oprit în cele din urmă de Giroud. După meci, atacantul naţionalei României a fost analizat în presa din Italia. Jurnaliştii italieni l-au catalogat ca fiind „cel mai slab de pe teren”, notându-l cu 5,5.

„Cel mai slab. Intră în prelungiri însă meciul se desfășoară pe lângă el: o minge bună în careu îi este suflată de Giroud care, deși a intervenit bine, nu s-a născut cu mănuși în mână”, au notat jurnaliştii italieni de la Gazzeta dello Sport.

De cealaltă parte, Radu Drăguşin a fost integralist pentru Genoa, şi a avut din nou o evoluţie solidă. Fundaşul român a primit nota 7, cea mai mare din tabăra „grifonilor”.

„Un zid în fața căruia șuturile atacanților rossoneri s-au spulberat. În final a fost aproape să marcheze cu un șut puternic de la marginea careului, care a dus la singura intervenție salvatoare a lui Maignan din această seară„, au notat italienii de la calciomercato.com.

Scene incredibile în Genoa – AC Milan 0-1. Ambii portari au fost eliminaţi

Au fost scene incredibile în meciul Genoa – AC Milan, scor 0-1, din etapa a 8-a din Serie A. Ambii portari au fost eliminaţi şi a fost nevoie de 14 minute de prelungiri. Radu Drăguşin şi George Puşcaş au jucat pentru gazde.

În minutul 96, Mike Maignan a avut o intervenţie în afara careului. A intrat „la rupere”, a respins mingea, dar l-a pus la pământ pe Ekuban. Arbitrul a lăsat iniţial jocul să continue, dar a fost anunţat să revadă faza. A urmărit reluările şi a decis să îl elimine pe portarul lui AC Milan.

Genoa a primit o lovitură liberă din marginea careului advers, iar Giroud a intrat între buturi. Gudmundsson şi-a asumat răspunderea şi a încercat să surprindă şi a şutat în forţă, pe jos, în minutul 90+12. Drăguşin a fost aproape să devieze mingea în poartă, dar balonul a lovit transversala.

Imadiat după, la un corner, a urcat în careu şi portarul gazdelor. Martinez a încercat să oprească un adversar să degajeze şi a intrat cu talpa la picioarele lui. A fost şi el eliminat.

Josep Martinez i-a pus în braţe tricoul fundaşului român, dar Drăguşin a refuzat să fie portar de conjunctură. Genoa a mai avut o schimbare, astfel că a fost trimis pe teren Nicola Leali. La ultima fază, George Puşcaş putea fi salvator. Giroud a intervenit însă şi i-a „suflat” mingea de la picioare.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

22:00 Doncaster – Crewe, acum LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Duel pentru finala play-off-ului de promovare în League One 21:55 Modul emoţionant prin care Ligue 1 şi-a luat rămas-bun de la Kylian Mbappe! Imagine fabuloasă cu starul care se desparte de PSG 21:44 Kylian Mbappe se poate despărți cu un trofeu de PSG! Finala Cupei Franței e LIVE în AntenaPLAY, pe 25 mai 21:15 BREAKING NEWSKylian Mbappe și-a luat adio de la PSG! Mesajul transmis de superstarul francez! Cale liberă spre Real Madrid 21:10 Kriszta Incze și Cătălina Axente s-au calificat la Jocurile Olimpice! Team Romania a ajuns la 85 de sportivi 20:32 Mesajul lui Florinel Coman pentru fanii FCSB-ului, înainte de sărbătoarea de titlu. Detalii importante pentru suporteri 20:15 Mircea Rednic l-a auzit pe Răzvan Zăvăleanu şi s-a descătuşat chiar înainte de Dinamo – UTA: „Eu nu merit banii?” 20:13 VideoÎncăierare generală la Slovacia – Germania! Scene incredibile cu procedee de wresling la Campionatul Mondial de hochei 19:38 Rică Răducanu a împlinit 78 de ani şi l-a „distrus” pe Cristiano Bergodi: „Ne-ai luat banii, de ce nu ai stat în Italia?” 19:17 Edi Iordănescu a primit o ofertă colosală, de 5.000.000 de euro, din Arabia Saudită! Răspunsul dat de selecționer înainte de EURO Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire