Aryna Sabalenka a avut un discurs emoționant, după ce a câștigat Australian Open 2024: „O să plâng. Am uitat ce voiam să zic”

De Alex Ioniță
Publicat: 27.01.2024, 12:55

Aryna Sabalenka a avunt un discurs emoționant, după ce a câștigat Australian Open 2024

Aryna Sabalenka / Profimedia

Aryna Sabalenka a avut un discurs emoționant, după ce a câștigat Australian Open 2024. Sportiva din Belarus a oferit prima reacție, după ce a reușit să câștige pentru a 2-a oară la rând turneul de la Melbourne.

Jucătoarea s-a impus în finala turneului în fața sportivei din China Qinwen Zheng, în vârstă de 21 de ani. Sabalenka s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-2.

Aryna Sabalenka a avut un discurs emoționant, după ce a câștigat Australian Open 2024. Mesajul sportivei

După ce a câștigat Australian Open 2024, Aryna Sabalenka a ținut un discurs în care a ținut să le mulțumească organizatorilor, familiei, dar și susținătorilor. De asemenea, în timpul declarației, sportiva s-a emoționat și a menționat faptul că va plânge.

”Vă mulțumesc mult pentru că ați fost aici și pentru ce ați făcut pentru noi. Felicitări adversarei. A demonstrat că e greu într-o finală. Știu sentimentul, nu e ușor. Cred că o să încep să plâng. Sunt foarte mulți oameni care au făcut acest turneu să existe. Le mulțumesc din nou. Sper ca discursul meu să nu sune ciudat. Am uitat ce voiam să zic.

Fără voi, nu puteam să ajung aici niciodată. Știu că repet asta la fiecare discurs, dar nici voi v-ați putea să fiți aici fără mine. Familia mea de obicei câștigă meciuri. Vă iubesc foarte mult și tot ce fac, o fac pentru voi. Cum să nu menționez și suporterii. Voi faceți locul special pentru mine. Vă mulțumesc frumos și sper ca la anul să se întâmple din nou.”, a declarat Aryna Sabalenka pentru eurosport.ro.

Aryna Sabalenka a câştigat Australian Open, pentru al doilea an la rând! Victorie fără emoţii în finala cu Qinwen Zheng

Jucătoarea belarusă de tenis Arina Sabalenka, favorită 2, a câştigat Australian Open, primul grand slam al anului, pentru a doua oară consecutiv. Sabalenka a învins-o în finală de sportiva chineză Qinwen Zheng, locul 15 mondial şi favorită 12, scor 6-3, 6-2. Meciul a durat o oră şi 16 minute, notează news.ro.

Sabalenka, în vârstă de 25 de ani, a câştigat titlul la Melbourne a doua oară consecutiv, după ce s-a impus şi anul trecut, an în care a jucat şi finala de la US Open pierdută în faţa americancei Coco Gauff.

Qinwen Zheng, în vârstă de 21 de ani, este prima jucătoare din China care a ajuns într-o finală de grand slam în ultimii 10 ani, după ce Li Na s-a impus la Australian Open în 2014.

Dacă Arina Sabalenka va rămâne pe locul 2 WTA în clasamentul de luni, Zheng va intra în Top 10.

Cine va câştiga Balonul de Aur 2024?

14:50 FotoCât de frumoasă e şi cu ce se ocupă cea mai rapidă femeie din România! 14:33 UPDATEFCSB – CFR LIVE TEXT, 20:00. Campioana primește trofeul în fața lui Dan Petrescu! „Erupe” Arena Națională! Derby-ul, sold-out! 14:15 „Ghencea e mică” Gheorghe Mustață, ironie la adresa CSA Steaua în ziua în care FCSB primește titlul! 14:00 LIVE VIDEOFIA World Endurance Championship 2024 | Cursa de 6 ore de la Spa-Francorchamps e ACUM în AntenaPLAY! 13:41 FotoCesc Fabregas, acţionar şi antrenor secund la Como, discurs de senzaţie după promovarea în Serie A! Jucătorii au „explodat”! 13:21 George Pușcaș, făcut praf de italieni după Bari – Brescia 2-0! Echipa românului a ajuns la barajul pentru menținerea în Serie B 13:01 Norvegia – Cehia și SUA – Germania (21:20), LIVE VIDEO în AntenaPLAY. Dueluri spectaculoase la Campionatul Mondial de hochei 12:45 Reacţia presei spaniole după ce Ianis Hagi a dat o pasă decisivă în Alaves – Girona 2-2! Fiul „Regelui” nu a scăpat de critici! 12:25 „Petardă!” Un cunoscut antrenor român, atac total la adresa jucătorilor de la FCSB! A venit și cu un sfat pentru Florinel Coman 12:14 Tatăl lui Kylian Mbappe l-a sunat pe Florentino Perez: „Aşteptăm cu nerăbdare” Vezi toate știrile

Cu ce zodie se potrivește Balanța cel mai bine în căsătorie. Nativii cu care au compatibilitate perfectă

Zodii care au probleme cu dragostea în luna mai 2024. Nativii care nu reușesc să-și găsească marea iubire