Acest salut trebuie evitat de acum încolo, iar explicaţia este una simplă: nu e bine ca oamenii să se apropie la mai puţin de un metru unii de ceilalţi.
Ce formă de salut recomandă OMS
O altă formă de a saluta o persoană pe care o întâlneşti este de a pune mâna la inimă. Aceasta este recomdandată de altfel de OMS.
De la apariţia pandemiei de Covid-19, gestul cu coatele întinse s-a răspândit printre politicieni sau sportivi.
În ultimele 24 de ore, în România au fost raportate peste 1.700 de infecții. Ultimul record negativ al infecțiilor cu coronavirus a fost pe 27 august, când au fost raportate 1.504 cazuri noi.
- Salutul cu cotul, interzis
- Cum va arăta noul salut pe timp de pandemie
- Tragerea la sorţi a barajului pentru World Cup 2026 este joi, 20 noiembrie, de la ora 14:00, LIVE în AntenaPLAY
- Aplicaţia Antena Sport poate fi descărcată gratuit acum din AppStore şi GooglePlay
- Carlos Alcaraz i-a pus gând rău lui Jannik Sinner, după finala de la Torino: „Sper să fii pregătit”
- România a fost învinsă de Polonia, în play-off-ul Billie Jean King Cup! Victorie cu 3-0 pentru echipa condusă de Iga Swiatek
- Jannik Sinner l-a învins pe Carlos Alcaraz şi a câştigat Turneul Campionilor 2025! Al doilea succes la rând la Torino
- Carlos Alcaraz, calificare în premieră în finala Turneului Campionilor! Ibericul, duel tare cu Sinner
- România, victorie clară cu Noua Zeelandă la Billie Jean King Cup. Urmează meciul cu Polonia lui Iga Swiatek































