Sabrina Ionescu, înfrângere în primul meci al finalei din WNBA! New York Liberty, învinsă pe teren propriu în prelungiri

De Alex Masgras
Publicat: 11.10.2024, 13:31

Sabrina Ionescu / Profimedia

Sabrina Ionescu a suferit o înfrângere în primul meci al finalei din WNBA. Echipa jucătoarei de origine română a disputat pe teren propriu meciul cu numărul 1 al finalei WNBA.

Minnesota Lynx, formaţie care a câştigat patru titluri în istoria sa, a câştigat meciul în prelungiri, cu 95-93. Pentru New York Liberty, acesta ar fi primul titlu în WNBA, după cinci finala pierdute.

New York Liberty a fost învinsă pe teren propriu de Minnesota Lynx cu scorul de 95-93, după prelungiri, joi, în primul meci al finalei ligii profesioniste nord-americane de baschet feminin (WNBA), transmite AFP, potrivit agerpres.ro.

Liberty, care a controlat jocul în cea mai mare parte a timpului, a avut cele mai bune jucătoare în Jonquel Jones (24 puncte), Sabrina Ionescu (19 puncte) şi Breanna Stewart (18 puncte).

Echipa newyorkeză încă avea un avans de 11 puncte pe tabelă când mai erau 3 minute şi 23 de secunde din timpul regulamentar, dar nu a reuşit să mai înscrie până când nu a obţinut două aruncări libere în ultima secundă, iar Stewart a transformat numai una dintre ele (84-84), trimiţând meciul în prelungiri.

Un coş al campioanei olimpice Napheesa Collier (21 de puncte în total) a adus victoria echipei din Minnesota, celelalte remarcate de la oaspete fiind Courtney Williams (23 puncte) şi Kayla McBride (22 puncte).

Finala se desfăşoară după sistemul cel mai bun din cinci meciuri, următorul fiind programat duminică, tot la New York.

Minnesota Lynx visează primul său titlu din 2017, care ar fi al cincilea din palmaresul său, un record.

New York Liberty nu a câştigat niciodată WNBA, dar a jucat de cinci ori finala, anul trecut pierzând-o în faţa formaţiei Las Vegas Aces, pe care a învins-o în semifinale.

• Asia Express continuă cu o nouă etapă Sâmbătă și Duminică 20:00, Luni și Miercuri de la 20.30 pe Antena 1 și AntenaPLAY
  • Lituania - România este pe 15 octombrie, de la 21:45, în direct pe Antena 1 şi în AntenaPLAY
  • Ce rezultat va face România cu Cipru?

18:01

VideoAntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 11 octombrie

17:57

Dinamo – FCSB se poate juca cu casa închisă! ”Eternul Derby” este aproape de un număr record de bilete vândute

17:55

Amendă uriașă pentru un club din Premier League! Suma pe care trebuie să o plătească, după ce oficialii au criticat arbitrajul

17:53

„E un şoc!” Novak Djokovic încă se gândeşte la Rafael Nadal după calificarea în semifinalele de la Shanghai: „E copleşitor”

17:35

„M-au băgat în spital” Marcel Răducanu, dezvăluiri cutremurătoare despre problemele de sănătate: „Mă sufocam! Inima, doar la 40%”

17:29

LIVE TEXTMuntenegru U21 – România U21 1-3! Louis Munteanu, o „dublă” şi Rareş Ilie au marcat pentru „tricolori”

1 Antrenorul lui Rangers s-a răzgândit, după ce l-a văzut pe Ianis Hagi la antrenamente. Scoţienii anunţă decizia luată de Clements 2 Motivul pentru care Adrian Newey a ales, de fapt, Aston Martin. A refuzat să lucreze cu Hamilton la Ferraris 3 Decizia luată de patronul lui PAOK, Ivan Savvidis, după ce echipa antrenată de Răzvan Lucescu a fost învinsă de FCSB!s 4 Gigi Becali a anunţat ce transfer va mai face la FCSB, în afară de aducerea lui Lukas Zima: „În rest avem dubluri”s 5 VIDEOFlorin Niţă a salvat un jucător care s-a prăbuşit pe teren: „Eşti un adevărat erou, omule”!s 6 VIDEOGestul făcut de Gigi Becali, după ce un copil i-a cerut 50 de lei! Imagini virale cu milionarul româns

Cea mai norocoasă zi pentru fiecare zodie în parte. Vezi ce spun astrele în favoarea ta

Portalul de manifestare 10.10. Când se deschide și cum îi folosim energia pentru a avea parte de abundență