Închide meniul

Medicamentul produs în Rusia și interzis în UE e folosit în România în lupta cu Covid-19

Antena Sport Publicat: 24 mai 2020, 8:43

Comentarii
Medicamentul produs în Rusia și interzis în UE e folosit în România în lupta cu Covid-19

Arbidol, medicament folosit în lupta cu Covid-19

Medicamentul este comercializat sub numele Arbidol și este adus pe piața românească prin intermediul sponsorilor, susține g4media.ro. Gigi Becali este unul dintre cei care anunța aducerea a 100.000 de pastile de Arbidol la Institutul Matei Balș.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

"Am vorbit din nou cu fata domnului Streinu Cercel și am comandat un medicament care nu mai există. Era foarte bucuroasă că am reușit pentru că acest mmedicament nu mai există. Se numește Arbidol. L-am comandat și l-am plătit deja. Aduc 100.000 de bucăți din Rusia”, spunea Becali, cu o lună în urmă.

Protocolul de tratament al infecţiei cu virusul SARS-CoV-2, modificat

Ministerul Sănătății a modificat Protocolul de tratament al infecţiei cu virusul SARS-CoV-2. Acum, nu mai e recomandat Paracetamolul pentru oamenii ce au forme ușoare ale bolii. 

”Medicamentul Umifenovir sau Arbidol nu este aprobat în Uniunea Europeană și, de aceea, în România ajunge prin sponsorizări ale persoanelor fizice sau juridice, care îl cumpără din Rusia sau Republica Moldova. 

Este un antiviral folosit în cazurile de gripă, cu rezultate bune. Și Remdesivir (un alt medicament folosit pentru pacienții cu covid,  n.red.) ajunge tot prin sponsorizări, pentru că a fost aprobat în regim de urgență în SUA, dar încă nu a fost aprobat și în UE”, a spus doctorul infecționist Adrian Marinescu, pentru sursa citată.  

Reclamă
Reclamă
Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Va câştiga Cristi Chivu titlul în Serie A cu Inter în acest sezon?
Loading ... Loading ...
Citește și:
23:38
“Atât de multă ură!” Mihai Stoica s-a revoltat după Unirea Slobozia – FCSB 0-2: “Li se întunecă judecata”
23:13
Cum au votat Mircea Lucescu și Ianis Hagi pentru Gala FIFA The Best 2025. Surpriza de pe lista selecționerului
23:10
FIFA a anunţat o nouă categorie de bilete la World Cup 2026! Cât vor costa, după scandalul preţurilor astronomice
22:52
Victor Angelescu, mesaj categoric pentru jucătorii de la Rapid: “Dacă vrei titlul, nu poţi face asta”
22:30
Surpriză în lotul lui AC Milan! Fiul lui Zlatan Ibrahimovic, chemat de Massimiliano Allegri
22:26
„Nu se poate așa ceva!” – Reacții acide pe social media, după Gala FIFA The Best 2025. Nemulțumirea fanilor
1 Anunţul făcut de UEFA despre Ștefan Târnovanu. Ce lovitură pentru portarul FCSB-ului 2 “Ştiu din interior”. Reacţie categorică după ce Dennis Politic a fost din nou “uitat” pe bancă la FCSB 3 FotoNoi imagini cu stadionul din România, de 117.000.000 de euro! Ce echipă va juca aici din 2028 4 Adi Popa face praf un fost coleg de la FCSB: “Am mai multe trofee decât are el goluri!” 5 Afacerea cu care fotbalistul preferat al lui Mircea Lucescu a dat lovitura. Cum a ajuns să strângă peste 10 milioane de euro 6 VIDEONota primită de Ianis Stoica după ce a jucat 61 de minute în meciul cu liderul FC Porto
Citește și