Închide meniul

CM 2022 | Olivier Giroud, în culmea fericirii după ce a egalat recordul lui Thierry Henry, în Franța – Australia 4-1: “Nu mă voi opri aici!”

Cosmin Cioboată Publicat: 23 noiembrie 2022, 0:01

Comentarii
CM 2022 | Olivier Giroud, în culmea fericirii după ce a egalat recordul lui Thierry Henry, în Franța – Australia 4-1: Nu mă voi opri aici!

Olivier Giroud a ajuns la 52 de goluri pentru naționala Franței / Profimedia

Olivier Giroud a fost în culmea fericirii după ce a egalat recordul lui Thierry Henry, în meciul Franța – Australia 4-1, de la Cupa Mondială din Qatar. Atacantul de 36 de ani a reușit o “dublă” superbă în poarta “Cangurilor” și a devenit cel mai bun marcator din istoria naționalei Franței, la egalitate cu legendarul Henry.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Giroud s-a arătat extrem de bucuros după debutul de vis al Franței la Campionatul Mondial.

CM 2022 | Olivier Giroud, în culmea fericirii după ce a egalat recordul lui Thierry Henry

Naționala lui Didier Deschamps s-a impus cu 4-1 în fața Australiei. „Cangurii” au condus cu 1-0, după golul lui Goodwin, apoi campioana mondială en-titre a pus în scenă o revenire de senzație.

Adrien Rabiot, Olivier Giroud (dublă) și Kylian Mbappe au marcat pentru francezi și au bifat un debut perfect la Mondialul din Qatar.

Atacantul lui AC Milan avertizează că nu se va opri aici și va încerca să “spargă” recordul fabulos deținut de Thierry Henry,

Reclamă
Reclamă

Olivier Giroud i-a dedicat victoria în fața Australiei lui Lucas Hernandez, fundașul francez care s-a accidentat și a părăsit terenul după numai 13 minute.

“La nivel colectiv, sunt foarte fericit cu cele 4 goluri marcate și cu acest start de turneu. Excepție face startul de meci, va trebui să lucrăm la asta. Vreau să îi dedic victoria lui Lucas (n.r. – Hernandez), care s-a accidentat în această seară. Încă o accidentare… este bila neagră din această seară. Sper să îl facem mândru.

Pe plan personal, nu cred că aș fi putut spera la mai bine de atât. Este o sursă de mândrie uriașă, nu vreau să mă opresc aici. Sper să continui la fel în turneu și să îmi ajut echipa să își atingă obiectivul. O luăm meci cu meci și devenim din ce în ce mai puternici.

Reclamă

Spiritul echipei este bun, avem tărie de caracter. Este extrem de important să știi cum să reacționezi când te afli în dificultate. Rămân cu cele 4 goluri și toate lucrurile bune pe care le-am făcut. Sunt extrem de mulțumit!”, a spus Olivier Giroud, citat de RMC Sport.

Olivier Giroud a marcat o dublă splendidă în Franța – Australia 4-1!

Olivier Giroud s-a aflat într-o formă de vis la meciul de debut al campioanei mondiale en-titre la turneul final din Qatar.

Atacantul de 36 de ani a marcat prima oară în minutul 32, cu poarta goală în față, după un assist oferit de Adrien Rabiot.

Vârful de la AC Milan a ieșit la rampă din nou în minutul 71, când a finalizat cu o lovitură de cap centrarea expediată de Kylian Mbappe.

A fost golul cu numărul 51 marcat de Olivier Giroud pentru naționala Franței. Atacantul de 36 de ani a devenit cel mai bun marcator din istoria selecționatei “Cocoșului Galic”, egalându-l pe legendarul Thierry Henry.

Giroud a reușit să ajungă la această bornă fabuloasă în 115 meciuri, în timp ce fostul mare atacant de la Arsenal și Barcelona a atins aceste cifre în 123 de partide.

La 36 de ani și 53 de zile, Olivier Giroud a mai stabilit două recorduri fantastice. Atacantul lui AC Milan a devenit cel mai în vârstă jucător francez care evoluează la un Campionat Mondial, precum și cel mai în vârstă jucător francez care înscrie la o Cupă Mondială.

De asemenea, Giroud a devenit al doilea cel mai în vârstă jucător care marchează o “dublă” la un Mondial, după Roger Milla, în 1990 (38 de ani și 34 de zile).

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
23:24 17 dec.
„Ne-am împotmolit”. Mihai Stoica, detalii despre transferul pregătit la FCSB. Negocierile au intrat în impas
22:44 17 dec.
Andrei Nicolescu, declarația care îi va dezamăgi pe fanii lui Dinamo: „Nu e planul nostru pentru anul ăsta”
22:22 17 dec.
PSG a câștigat dramatic Cupa Intercontinentală, după finala cu Flamengo. Șase lovituri de departajare ratate
22:13 17 dec.
Gică Craioveanu, mesaj savuros pentru Răzvan Marin înainte de AEK Atena – Universitatea Craiova: „Veniră oltenii”
22:06 17 dec.
Bayern Munchen, taxată de UEFA după incidentele de la meciul cu Sporting. Ce sancțiuni au primit bavarezii
21:52 17 dec.
Donald Trump, decizie uluitoare pentru Cupa Mondială! A interzis fanii din două țări
1 FotoCine este marea dragoste a lui Mircea Lucescu. Anunţul făcut de Neli Lucescu după 58 de ani de căsnicie 2 Doliu în lumea fotbalului din România! Leontin Chiorpec a murit în accident 3 Reacţia categorică a lui Gigi Becali după ce Istvan Kovacs a fost delegat la FCSB – Rapid: “La revedere” 4 Claudiu Keșeru a plecat de la FC Bihor. De ce şi-a dat demisia 5 Valeriu Iftime anunţă primul plecat de la FCSB. Fotbalistul abia a semnat: “Vorbim din ianuarie” 6 Unde se transferă Alexandru Dobre? Anunţul făcut de Victor Angelescu: “E greu de ţinut”
Citește și