Laurenţiu Reghecampf, victorie uriaşă în Conference League. Jucătorii românului au primit gol la ultima fază în Neftchi Baku – Rapid Viena 2-1

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 4.08.2022, 22:19

Laurenţiu Reghecampf

Reacţia oficialilor lui Neftchi Baku, după scandalul dintre Laurenţiu Reghecampf şi Anamaria Prodan

Laurenţiu Reghecampf / Profimediaimages

Laurenţiu Reghecampf a obţinut o victorie uriaşă în meciul Neftchi Baku – Rapid Viena, scor 2-1, în prima manşă din turul 3 preliminar al UEFA Conference League. Antrenorul român a făcut un pas important spre calificarea în play-off.

Jucătorii lui Reghe porneau cu şansa a doua în duelul cu austriecii. Chiar şi aşa, au reuşit să deschidă scorul chiar înainte de pauză. Israelianul Ataa Jaber a marcat în minutul 43, pe stadionul din Baku, cu un şut deviat.

VEZI AICI VIDEO CU GOLUL DE 1-0!

Laurenţiu Reghecampf, victorie uriaşă în Conference League. Neftchi Baku – Rapid Viena 2-1

După o oră de joc a înscris şi mijlocaşul american venit gratis de la Anderlecht, Kenny Saief. A profitat de o serie de gafe ale defensivei adverse.

VEZI AICI VIDEO CU GOLUL DE 2-0!

În minutul 90+5, oaspeţii au reuşit să înscrie un gol care le dă speranţe înaintea returului. Fostul golgheter al lui St. Pauli, Guido Burgstaller, a marcat şi s-a bucurat la maximum alături de coechipieri.

VEZI AICI VIDEO CU GOLUL DE 2-1!

Echipa lui Laurenţiu Reghecampf s-a impus totuşi cu 2-1 şi are o şansă importantă de a se califica în play-off-ul Conference League. Returul este programat peste o săptămână, la Viena. Dacă va rămâne în competiţie, Reghe se va lupta pentru prezenţa în grupe cu câştigătoarea „dublei” Vaduz – Konyaspor.

Laurențiu Reghecampf, calificare miraculoasă în turul 3 preliminar din Conference League

Reghecampf a condus-o pe Neftchi Baku către o „remontada” senzațională în fața ciprioților de la Aris Limassol. Gruparea din Azerbaidjan avea de recuperat două goluri după eșecul din tur, iar totul s-a desfășurat conform planului pregătit de fostul antrenor de la Universitatea Craiova și FCSB.

Neftchi a deschis scorul în minutul 38, prin Godsway Donyoh. Echipa lui Reghe a continuat să pună presiune la poarta lui Aris după pauză, iar în minutul 57 a lovit din nou, prin Eddy Silvestre, restabilind egalitatea la general.

Kenny Saief a marcat golul de 3-0 și, implicit, al calificării în minutul 62. Oaspeții au rămas în 10 în minutul 82, iar emoțiile formației lui Laurențiu Reghecampf s-au risipit complet.

Neftchi Baku – Rapid Viena 2-1

Victorie importantă pentru Laurenţiu Reghecampf

• Sporting Lisabona - FC Porto e pe 31 august, de la ora 22:30, live în AntenaPLAY
  • Marele Premiu al Italiei e în perioada 30 august - 1 septembrie, LIVE în AntenaPLAY
  • Ce rezultat va înregistra FCSB în meciul cu Manchester United, din Europa League?

14:20

Sporting – Porto LIVE VIDEO (22:30, AntenaPLAY). Primul mare derby al sezonului din Portugalia

14:00

UPDATECiprian Marica, urmărit penal! Lovitură pentru fostul internaţional. Replica lui Marica

13:40

Dan Şucu plăteşte 500.000 de euro şi îi aduce golgheter lui Marius Şumudică la Rapid! Înlocuitor pentru Albion Rrahmani

13:20

LIVE VIDEOA treia sesiune de antrenamente din Marele Premiu de Formula 1 al Italiei este acum LIVE în AntenaPLAY

12:37

VIDEOCursa de sprint din etapa de Formula 2 a Marelui Premiu al Italiei va fi LIVE în AntenaPLAY (15:15)

12:29

Ivan Toney a semnat cu Al-Ahli! Starul englez a refuzat-o pe Chelsea și va evolua în Arabia Saudită

1 FotoDieta minune a lui Mihai Stoica. „Fratele mai mic” al lui Gigi Becali cheltuie o avere: „E înfiorător de scump”s 2 FotoMarius Constantin s-a căsătorit cu „Perla Banatului”! Imagini de la cununia civilăs 3 VIDEOLando Norris, pole position la Marele Premiu al Țărilor de Jos! Verstappen, pe 2. Cursa, duminică (15:45, Antena 1 și AntenaPLAY)s 4 VIDEOBraga – Moreirense 3-1 a fost în AntenaPLAY! Sporting, FC Porto și Benfica, spectacol în etapa a 3-a din Liga Portugals 5 FotoIon Ţiriac a sunat-o pe o medaliată olimpică de la Paris şi i-a cerut maşina înapoi! Motivul deciziei miliardarului româns 6 FotoCine este şi cu ce se ocupă viitorul ginere al lui Gică Hagi! Imagini rare cu tânărul care o va duce la altar pe Kira Hagis

Ce zodii sunt în septembrie 2024. Cei născuți luna aceasta sunt muncitori și ambițioși