Cristiano Ronaldo, bornă uriaşă după ce a marcat în poarta echipei lui Marius Şumudică! L-a învins pe Silviu Lung Jr după 4 minute în Al Nassr – Al Raed

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 28.04.2023, 22:42

Cristiano Ronaldo, bornă uriaşă după ce a marcat în poarta echipei lui Marius Şumudică!

Cristiano Ronaldo l-a învins pe Silviu Lung Jr / Profimediaimages

Cristiano Ronaldo a atins o bornă uriaşă după ce a marcat în poarta echipei lui Marius Şumudică. Starul portughez a avut nevoie de numai patru minute pentru a deschide scorul în meciul Al Nassr – Al Raed, din etapa a 24-a din campionatul Arabiei Saudite.

Silviu Lung Jr a fost trimis între buturi de „Şumi”, dar a încasat gol la prima ocazie importantă a atacantului în vârstă de 38 de ani. Al Ghannam a centrat în careu, iar CR7 s-a înălţat şi nu a putut fi oprit. Şi Alexandru Mitriţă a jucat din primul minut pentru echipa lui Şumudică.

Fără gol marcat în ultimele trei meciuri ale lui Al Nassr, Ronaldo a spart gheaţa şi a ajuns la 142 de goluri marcate cu capul. Are 12 reuşite în tot atâtea meciuri disputate în campionatul Arabiei Saudite.

Cristiano a bifat o bornă uriaşă. A ajuns, pentru al 17-lea sezon la rând, la 20 de goluri marcate pentru echipa de club şi naţională. În toal, are 835 de goluri înscrise de-a lungul carierei, cu 30 mai multe decât rivalul său Lionel Messi.

Mai mult decât atât, Cristiano are mai multe goluri marcate decât brazilianul Ronaldo şi Thierry Henry.

Cristiano Ronaldo, eliminat din Cupa Regelui după Al Nassr – Al Wehda 0-1

Cu patru zile în urmă, Cristiano Ronaldo a fost eliminat din Cupa Regelui, după Al Nassr – Al Wehda 0-1. Echipa la care starul portughez a fost integralist a fost învinsă, în semifinale, şi a ieşit din cursa pentru câştigarea competiţiei. Românul Radu Petrescu a fost la centru.

Ronaldo primeşte cel mai mare salariu din istoria fotbalului în Arabia Saudită, dar riscă să termine sezonul fără trofeu. Atacantul în vârstă de 38 de ani a suferit un nou eşec greu de digerat.

Francezul Jean-David Beauguel a înscris, în minutul 23, singurul gol al disputei care a avut loc la Riad. A urmat o ratare uriaşă a lui Cristiano Ronaldo.

Brigada de arbitri condusă de Radu Petrescu a avut misiune dificilă în repriza secundă. Al Hafith a primit al doilea cartonaş galben, în minutul 53, şi şi-a lăsat echipa în inferioritate numerică. Chiar şi aşa, Al Nassr nu a profitat.

Chiar dacă au jucat mai bine de o jumătate de oră cu un om în plus, Cristiano Ronaldo şi coechipierii săi nu au putut să restabilească egalitatea şi sunt OUT din Cupă. A eliminat-o o echipă aflată pe locul 13 în campionat şi care se luptă pentru a evita retrogradarea.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

11:52 Andrea Compagno l-a pulverizat pe Mihai Stoica: „Nu ştiu cine este acest personaj!” Afirmaţii explozive ale atacantului italian 11:06 Mesajul celor de la FCSB, la 38 de ani de la câştigarea Cupei Campionilor de Steaua la Sevilla, în 1986 10:18 NEWS ALERTPerechea Ovidiu Ionescu – Bernadette Szocs s-a calificat la Jocurile Olimpice 2024. Lista românilor care merg la Paris 10:11 EXCLUSIVVictor Piţurcă a vorbit la 38 de ani de la Sevilla ’86 despre hegemonia Stelei: „A dominat timp de 4 ani Europa!” 9:51 VIDEOSamara şi Dragoman au pierdut cu Chen Meng şi Wang Manyu la Saudi Smash 2024. Bernadette Szocs şi Ovidiu Ionescu au pierdut şi ei 9:39 Kyren Wilson s-a prăbuşit emoţional după ce a devenit campion mondial: „Părinţii mei și-au pus casa ipotecă pentru mine” 9:09 FotoCât de frumoasă este sora lui Alexandru Chipciu. Bianca întoarce toate privirile şi are o relaţie strânsă cu fratele ei 9:08 Oleksandr Pielieshenko a murit pe frontul din Ucraina! Halterofilul participase la Jocurile Olimpice de la Rio 8:56 Arabii nu i-au dat nicio şansă lui Gigi Becali! Transferul anunţat. Jucătorul, surprins pe aeroport 8:32 „Nu e plăcut că toată lumea te înjură!” Alexandru Băluţă a reacţionat după ce a fost huiduit de tot stadionul la Craiova Vezi toate știrile