„Uraganul” Erling Haaland a lovit în Dortmund – Frankfurt! Superstarul norvegian, one-man show: a reuşit două goluri şi trei pase decisive!

De Dragoș Vasile
Publicat: 14.08.2021, 21:08

Dortmund - Bayern

„Uraganul” Erling Haaland a lovit în Dortmund – Frankfurt! Atacantul norvegian, one-man show la debutul în noul sezon din Bundesliga

Update: Erling Haaland i-a oferit o pasă de gol şi lui Giovanni Reyna, în minutul 58, şi a ajuns la trei assisturi în partidă. De asemenea, în minutul 72, norvegianul a reuşit „dubla”.

Erling Haaland a început în forţă noul sezon din Bundesliga. Atacantul norvegian a făcut o primă repriză perfectă în meciul cu Frankfurt. Acesta i-a oferit o pasă de gol lui Reus, în minutul 23, după care a avut un nou assist, de data aceasta pentru Thorgan Hazard, în minutul 32.

După doar două minute, Haaland a marcat primul gol în noul sezon şi a ajuns la cota 61 pentru Dortmund, în tot atâtea meciuri disputate.

În urma golurilor marcate în prima repriză a meciului cu Frankfurt, Dortmund a ajuns la 33 de meciuri consecutive în care marchează, acesta fiind un nou record al clubului.

Erling Haaland, start furtunos în noul sezon! Hat-trick în 25 de minute pentru vedeta Borussiei Dortmund

Înaintea debutului în forţă în campionat, Erling Haaland a avut un start nebun în stagiunea 2021-2022. Norvegianul a înscris un hat-trick pentru Borussia Dortmund într-un meci din Cupa Germaniei.

Erling Haaland a înscris toate cele trei goluri în decurs de doar 25 de minute. Grație reușitelor sale, Dortmund a trecut cu 3-0 de Wehen, echipă din liga a treia, și a avansat în faza următoare din Cupa Germaniei.

Bayern pregăteşte marea lovitură: „Bineînțeles că îl urmărim pe Haaland!”

Erling Haaland este unul dintre cei mai curtaţi jucători din lume. Superstarul norvegian a impresionat sezonul trecut, iar Bayern este ultimul gigant al Europei care şi-a manifestat interesul pentru acesta. Hasan Salihamidzic, directorul sportiv al bavarezilor, a făcut anunţul.

„Haaland este un jucător de top şi am auzit că este un băiat bun. 60 de goluri în 60 de meciuri. Bineînțeles că îl urmărim. Altfel, am fi un club de amatori”, a spus Hasan Salihamidzic pentru Sport 1, citat de SkySports.

Real Madrid și Chelsea sunt alte echipe care au arătat interes pentru Erling Haaland. Cu toate acestea, Dortmund a cerut 175 de milioane de euro pentru starul norvegian.

Potrivit site-ului de specialitate transfermarkt.com, cota sa de piaţă este de 130 de milioane de euro.

13:13 LIVE VIDEOUngaria – România se dispută ACUM, în AntenaPLAY. Al treilea meci al naţionalei la Campionatul Mondial de Hochei, Divizia 1 12:27 LIVE VIDEOCremonese – Pisa, ACUM, şi Lecco – Sampdoria (19:00), în AntenaPLAY! Spectacol în Serie B 12:14 Detalii savuroase despre Ionuţ Luţu! S-a înscris la cursurile de directori sportivi de la FRF: „Avem traduceri?” 12:12 Carlos Alcaraz visează să joace la dublu cu Rafael Nadal, la Jocurile Olimpice: „Dacă totul decurge bine, vom juca!” 11:58 Adrian Şut îl aşteaptă pe Gigi Becali la petrecerea de titlu a FCSB-ului: „Ne-am bucura să fie alături de noi!” 10:50 Dan Şucu anunţă „revoluţia” la Rapid! Mesaj categoric despre situaţia lui Bogdan Lobonţ: „Noi nu ne spălăm rufele în public!” 10:30 Noutățile lunii mai în AntenaPLAY 10:07 Zeljko Kopic a răbufnit, înaintea duelurilor decisive pentru Dinamo: „Ei nu ar trebui să mai facă parte din club!” 9:57 Moment emoţionant la Madrid! Rafael Nadal şi-a luat adio de la turneu şi l-a menţionat pe Ion Ţiriac în discursul de rămas-bun 9:33 Transferul lui Denis Drăguş a intrat în linie dreaptă! Standard şi-a dat acordul! Anunţul presei din Turcia Vezi toate știrile