Marius Șumudică vine cu soluția salvatoare pentru Adrian Mutu după Rapid – Slavia Praga 1-7: ”Pe Alibec îl luam primul!”

Publicat: 5.07.2022, 23:20

Denis Alibec, după Muntenegru - România 2-0

Denis Alibec a vrut să se retragă de la naţionala României

Denis Alibec / Profimedia

Marius Șumudică vine cu soluția salvatoare pentru Adrian Mutu, după ce Rapid a fost umilită de Slavia Praga, scor 1-7. ”Șumi” l-a propus la Rapid pe Denis Alibec (31 ani).

Alibec și-a terminat contractul cu Atromitos, unde fusese împrumutat de Kayserispor. Atacantul de 31 de ani vine după o a doua parte de sezon slabă la Atromitos, cu doar două goluri și un assist în cont, în 12 meciuri.

”Alibec e liber de contract. Credeți că Mutu nu are cheia? La el dacă știi ce să-i ceri, îți va da. Dacă nu știi să îi oferi, nu îți va da nimic înapoi.

La mine n-a fost accidentat niciodată. A jucat doi ani și ceva. Era primul transfer pe care îl făceam”, a declarat Marius Șumudică, potrivit digisport.ro.

Marius Șumudică, un car de nervi după umilința Rapidului

Marius Șumudică a fost un car de nervi după Rapid – Slavia Praga 1-7. Antrenorul crede că giuleștenilor le va fi aproape imposibil să se bată pentru titlu în anul centenarului.

”Eu am spus că Rapid va avea probleme. Nu este o echipă care să se lupte la podium. Va avea viață grea și să intre în play-off.

Mă așteptam la orice. La centenar e exclus. Eu cunosc foarte mulți suporteri. Se gândesc la podium. Am văzut comentarii. Ar fi o minune să prindă podiumul!

Trebuie să se trezească la realitate. Să vă uitați ce program are Rapid. E un program infernal. Dacă vor ieși cu bine, există un plus. Dacă nu, e grav. E echipa pe care o simpatizez. O iubesc și sper ca în acest an să mă contrazică și să termine în primele 3”, a răbufnit Marius Șumudică, potrivit digisport.ro.

Rapid – Slavia Praga 1-7

Rapid a suferit o înfrângere la scor, în partida amicală cu Slavia Praga. Echipa antrenată de Adrian Mutu a pierdut cu scorul de 1-7, în a doua repriză încasând şase goluri.  Rapid a pierdut la o diferenţă uriaşă ultima partidă amicală din cantonamentul din Austria.

Slavia Praga, vicecampioana Cehiei, a dat recital cu formaţia patronată de Victor Angelescu şi Dan Şucu. La pauză, scorul era de doar 1-0 pentru cehi, însă după pauză „giuleştenii” au încasat 6 goluri, 3 dintre ele între minutele 51 şi 55.

Pentru Rapid, singurul gol marcat a fost înscris de Jakub Vojtus, la scorul de 5-0, în repriza secundă. Acesta a fost ultimul meci amical disputat de Rapid, înainte de debutul în noul sezon. „Vişinii” se vor întoarce în ţară miercuri, pentru a pregăti partida cu CFR Cluj, din prima etapă a Superligii.

Rapid a mai pierdut, în această vară, amicalele cu SKN St. Polten (2-3), MKS Cracovia (1-2) şi LASK Linz (0-2).

Echipa de start a Rapidului: Horaţiu Moldovan – Claudiu Belu, Dragoş Grigore, Paul Iacob, Junior Morais – Alexandru Albu, Ljuban Crepulja, Andrei Ciobanu, Ştefan Pănoiu, Rareş Ilie – Jakub Vojtus

În timpul primei reprize, Cristi Săpunaru şi Valentin Costache au fost înlocuiţi de Claudiu Belu- Iordache, respectiv Ştefan Pănoiu.

Va termina Bayer Leverkusen sezonul fără înfrângere?

14:01 PAOK – Olympiacos, meci de totul sau nimic pentru Răzvan Lucescu, exclusiv în AntenaPLAY. Restanţa care poate decide titlul 13:20 Celebrul Tom Cruise, una dintre vedetele ceremoniei de închidere a Jocurilor Olimpice 2024 13:12 „Ar fi o lovitură colosală!” Mihai Stoica se teme de planul diabolic al lui Dan Şucu: „Rapid ar deveni o forţă!” 13:11 Christian Horner, anunţ incredibil despre rivalitatea dintre Red Bull şi Mercedes 12:50 EXCLUSIVReacţia jucătorilor din vestiarul FCSB după ce au aflat de transferul iminent al lui Florinel Coman 12:10 FotoIon Ţiriac a dat în judecată statul român. Suma uriaşă pusă la bătaie 11:20 (P) Semne de sarcină la scurt timp după concepție 11:13 Sorin Cârţu, veste devastatoare pentru Alexandru Mitriţă: „Nu cred că prinde lotul pentru EURO!” 10:33 Programul complet al meciurilor din grupele Campionatului Mondial de hochei 2024 (10-26 mai, AntenaPLAY) 10:13 Dan Şucu aruncă în aer negocierile cu Şumudică! Un fost antrenor de la Aston Villa şi Celtic, dorit pe banca Rapidului Vezi toate știrile