Adi Mutu, prima reacţie după Sepsi – Rapid 1-2: „Trebuie să uităm cât mai repede acest meci!”. Ce a spus despre golurile lui Ioniţă şi Sefer

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 28.08.2022, 0:31

Adi Mutu, la conferinţa de presă

Adrian Mutu, temător înainte de FC Botoșani - Rapid

Adi Mutu, la conferinţa de presă / Antena Sport

Adi Mutu a avut prima reacţie după Sepsi – Rapid scor 2-1, în etapa a 7-a a Ligii 1. Echipa pe care o antrenează este noul lider din Liga 1.

„Briliantul” le-a transmis jucătorilor săi să rămână cu picioarele pe pământ. Gazdele au condus cu 1-0 după un penalty dictat cu ajutorul sistemului VAR, dar Antonio Sefer a restabilit egalitatea în minutul 22. Alex Ioniţă a înscris un gol superb în prelungirile primei reprize (45+2).

Adi Mutu, prima reacţie după Sepsi – Rapid 1-2

E vorba de detalii, de strategii, astăzi am decis să îi aşteptăm pentru a-i putea prinde pe contraatac. Am reuşit pe combinaţii, am jucători de calitate, care pot face diferenţa.

E o echipă grea, eu cred că foarte puţini o să câştige aici. Sepsi este o echipă cu un ritm bun, care aleargă foarte mult. Trebuie să uităm cât mai repede acest meci, pentru că marţi întâlnim o echipă care tocmai a schimbat antrenorul„, a declarat Adi Mutu la digisport.ro.

Alex Ioniţă a dezvăluit că a marcat golul de poveste după ce a fost certat pentru că nu şuta mai des la poartă. Mutu a recunoscut că asta i-a cerut.

Ioniţă e un jucător foarte bun, dar de multe ori este prea altruist. Îi zic de multe ori să încerce poarta şi astăzi i-a ieşit un gol foarte frumos.

Vali Costache este un jucător foarte util echipei, face ceea ce îi cer. Astăzi a reuşit câteva combinaţii interesante cu Ioniţă. Sunt jucător care, aşa cum le spun, nu contează câte minute joacă, important e să dea totul. Avem o bancă lungă„, a spus antrenorul Rapidului.

Mutu a vorbit şi despre Antonio Sefer, cel care a reuşit cel de-al treilea gol stagional.

În primul rând, atitudinea cu care joacă (n.r. Sefer) e diferită, e mult mai prezent în jocul echipei. Se apropie mai mult de poartă, ceea ce l-am rugat încă de anul trecut. I-am spus că un jucător de calitatea lui trebuie să fie mai aproape de poartă. Eu cred că a intrat şi şi-a făcut datoria. Sefer să nu uităm că e şi ‘under’„, a mai declarat Adi Mutu.

Tehnicianul giuleştenilor evită să se uite la clasament: „Momentan, nu asta este important. Luăm meci cu meci, rămânem concentraţi pentru că peste două zile jucăm iar„.

Rapid – Sepsi 1-2

Rapid a învins, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 2-1, echipa Sepsi, într-un meci din etapa a şaptea a Superligii.

Sepsi a deschis scorul prin Rondon, în minutul 22, din penalti.

Pentru Rapid au marcat Sefer ’28 şi Ioniţă ’45+2.

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Ninaj, Ciobotariu, Ispas – Aganovic, Rodriguez, Ştefănescu (Matei ’46) – Bărbuţ (Golofca ’68), Rondon (Tudorie ’68), I. Gheorghe (Achahbar ’72). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rapid: Moldovan – Onea, Săpunaru, Grigore, Morais – Kait (Crepulja ’61), Albu, Ioniţă (Papeau ’61) – Sefer (Pănoiu ’76), Dugandzic, V. Costache (Măţan ’61). Antrenor: Adrian Mutu.

Cartonaşe galbene: / Papeau ’73, Sefer ‘76

Arbitri: Andrei Florin Chivulete – Vladimir Urzică, Mihai Marius Marica – George Cătălin Găman

Arbitri VAR: Sorin Costreie, Adrian Vornicu

Observator: Sorin Boca

10:56 EXCLUSIVVictor Pițurcă, anunț surprinzător despre CSA Steaua: „Mai bine că a rămas în Liga 2”. Avertisment pentru șefii Armatei 10:32 VIDEOCristiano Ronaldo, un nou record uriaş după ce a reuşit un hattrick pentru Al Nassr. Obiectivul uriaş al starului portughez 10:17 Lionel Messi, gol și cinci pase decisive într-o singură repriză! A „distrus” două recorduri și i-a uluit pe americani 9:52 Reacţia surprinzătoare a lui Max Verstappen după ce va pleca din pole position la Miami: „Nu e chiar distractiv” 9:46 Vinicius, ironie devastatoare pentru un star al Barcelonei! Reacție virală după ce Real Madrid a devenit campioana Spaniei 9:24 Florin Prunea s-a prăbuşit emoţional după dezastrul de la Dinamo: „E teribil! Inadmisibil!” 9:11 FotoFemeia care i-a schimbat viața lui Mihai Neșu, după divorțul dureros și moartea părinților: „S-a mutat special din București!” 9:02 Mihai Stoica, verdict cumplit pentru Dinamo: „A cam retrogradat!” 4
22:45
VIDEOMax Verstappen va pleca din pole position în Marele Premiu de Formula 1 de la Miami (Antena 3 CNN şi AntenaPLAY, 23:00)
4
22:35
Promisiunea lui Kopic după ce Dinamo a ajuns într-o situaţie dramatică: „Vom lupta până la final, vom lupta pentru club!”

Zodii care se pot muta din țară după Paște. Nativii care au luat o decizie importantă pentru viața lor

Zodii care vor avea parte de un Paște de vis. Nativii care își creează amintiri alături de cei dragi