Dezastru pentru FCSB înaintea derby-ului cu Universitatea Craiova! Probleme uriaşe de lot pentru Elias Charalambous

Publicat: 28.08.2023, 23:35

Dezastru pentru FCSB înaintea derby-ului cu Universitatea Craiova

Lucian Filip, Mihai Pintilii si Elias Charalambous, pe banca lui FCSB / Hepta

Este dezastru pentru FCSB înaintea derby-ului cu Universitatea Craiova, din etapa a 8-a a Ligii 1. Elias Charalambous va fi nevoit să improvizeze după ce a suferit pierderi uriaşe în lot. Doi dintre cei mai buni jucători nu vor avea drept de joc.

Florinel Coman şi Alexandru Pantea au primit cartonaşe roşii în disputa UTA – FSCB, scor 2-1, şi sunt out pentru confruntarea din Ghencea. Mai mult decât atât, sunt probleme mari şi cu Vlad Chiricheş!

Partida de la Arad a fost una de coşmar pentru vicecampioana României. Mai întâi, Alexandru Pantea a fost eliminat în prelungirile primei reprize. Tot el a făcut un penalty, din care jucătorii lui Mircea Rednic marcaseră golul de 1-1.

Pe final, Florinel Coman şi-a ieşit din minţi. L-a lovit pe fundaşul central al UTA-ei, bulgarul Marcov, şi a văzut cartonaş roşu. În condiţiile date, cel mai în formă jucător al roş-albaştrilor din acest sezon va rata duelul cu Universitatea Craiova.

Şi Vlad Chiricheş are şanse mici să poată juca împotriva trupei lui Reghecampf. Fundaşul în vârstă de 33 de ani a simţit dureri şi s-a prăbuşit pe teren după un sprint făcut în minutul 74. Internaţionalul român a avut nevoie de îngrijiri medicale şi a părăsit terenul şchiopătând. Este suspect de ruptură şi poate sta o lungă perioadă în afara terenului.

FCSB – Universitatea Craiova este programat sâmbătă, de la ora 21:45, şi va fi în format LIVE TEXT pe AS.ro. După, jucătorii lui Charalambous mai au două dispute extrem de dificile, cu Farul şi Sepsi!

Alexandru Pantea, eliminat în UTA – FCSB

În minutul 45+4, tânărul fundaş al roş-albaştrilor a fost din nou în centrul atenţiei. A avut o intervenţie ratată de lângă un alt jucător de perspectivă, Rareş Pop. Pantea a încercat să respingă, dar s-a dezechilibrat în săritură şi a respins mingea cu mâna.

„Centralul” Găman nu a stat pe gânduri şi a acordat lovitură liberă pentru UTA. Mai mult, i-a oferit lui Pantea al doilea cartonaş galben şi l-a eliminat. A fost o lovitură importantă primită de liderul Ligii 1, care avea victorii pe linie înaintea disputei cu UTA.

Florinel Coman deschisese scorul încă din minutul 3, dar Fabry a restabilit egalitatea din penalty (18). Mircea Rednic anunţase, chiar înaintea meciului, că FCSB are probleme în defensivă de care speră să profite.

Fază controversată în UTA – FCSB

A fost o fază controversată în meciul UTA – FCSB, din etapa a 7-a a Ligii 1. George Găman a decis să le acorde penalty arădenilor lui Mircea Rednic, după o intervenţie în propriul careu al lui Alexandru Pantea.

În minutul 13, mingea a ajuns la Albert Stahl care nu a stat pe gânduri şi a şutat violent. Pantea a respins in extremis din faţa porţii şi jocul a fost lăsat să continue, chiar dacă jucătorii şi fanii gazdelor au cerut lovitură de la 11 metri.

În cele din urmă, Stahl a încercat să înscrie ca Diego Armando Maradona, cu mâna, şi a primit cartonaş galben. „Centralul” partidei a aşteptat o decizie din cabina VAR şi a fost sfătuit să revină faza iniţială.

George Găman s-a dus la marginea terenului şi a fost nevoit să aştepte, din cauza faptului că sistemul VAR nu funcţiona. După câteva zeci de secunde, au apărut imaginile pe ecran şi a revăzut intervenţia lui Pantea. A urmărit mai multe reluări şi a decis să acorde penalty pentru UTA.

Hotărârea lui Găman i-a surprins pe comentatorii partidei. „Eu nu aş fi dat!”, a concluzionat unul dintre ei. George Găman i-a acordat şi cartonaş galben lui Pantea, considerând că acesta a făcut henţ. Pantea provocase un penalty şi în meciul Nordsjaelland – FCSB, care a dus la eliminarea roş-albaştrilor din UEFA Conference League.

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

18:07 Costică Căileanu a murit la 54 de ani, într-un grav accident rutier produs între Năvodari şi Corbu. Tragedie uriaşă în România! 18:03 Federico Piovaccari s-a retras din fotbal! Ultimul marcator din Champions League pentru FCSB a făcut anunțul la aproape 40 de ani 17:50 „Prea bătrân!” Alex Chipciu a ratat transferul şi au apărut dezvăluiri din interior. Ce s-a întâmplat cu adevărat 17:37 „Își arată din nou caracterul murdar!” Suporterii FCSB-ului, atac total după ce Rapid le-a oferit doar 400 de bilete la derby! 17:30 „Durerea a revenit!” Simona Halep, anunţ despre viitorul ei după ce a fost nevoită să se retragă de la Trophee Clarins 17:24 VideoAlexandra Tudor prezintă AntenaSport Update! Cele mai tari ştiri ale zilei de 16 mai 17:09 FotoJurnalista care s-a iubit cu Ion Ţiriac, apariţie răvăşitoare pe plajă: „Superbă”. Este cu 31 de ani mai tânără decât miliardarul 16:53 Gicu Grozav a semnat prelungirea contractului cu Petrolul! Laszlo Balint a făcut anunțul: „Lucrurile sunt rezolvate” 16:36 „E cert!” Radu Drăgușin, anunțat titular în Sheffield – Tottenham! L-a dat pe spate pe Postecoglou la meciul cu Manchester City 16:30 Salariul pe care îl cere Dennis Man pentru a semna! Se poate îmbogăţi imediat după ce a promovat în Serie A cu Parma Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta