Gică Hagi, reacţie savuroasă după Hermannstadt – Farul 0-1. Jucătorul care l-a cucerit: „E Boloni!”

De Iulian Focșăneanu
Publicat: 15.07.2023, 20:58

Gică Hagi mută pe piaţa transferurilor, după plecarea lui Denis Alibec

Gică Hagi, la finalul unui meci / Profimediaimages

Gică Hagi a avut prima reacţie după meciul Hermannstadt – Farul, scor 0-1, din prima etapă a Ligii 1. „Regele” a reuşit să câştige cu rezervele, la trei zile după ce a învins-o cu acelaşi rezultat pe Sheriff, în manşa tur a preliminariilor UEFA Champions League.

Hagi a făcut o schimbare de geniu în minutul 54 al partidei de la Sibiu. L-a înlocuit pe Fabio Vianna cu Constantin Grameni, iar mijlocaşul în vârstă de 20 de ani a marcat la prima atingere de balon.

Gică Hagi, prima reacţie după Hermannstadt – Farul 0-1

Am câştigat. Anul trecut nici nu am marcat goluri. Am avut noroc, trebuie să recunoaştem. Prima repriză destul de slabă, a doua mai bine. Vrem, nu vrem, trebuie să facem faţă. Restul contează mai puţin, am venit să facem rezultat. Trebuie să facem faţă pe ambele fronturi. Acum ne aşteaptă meciul următor, nu avem timp să ne gândim prea mult. Să ne reunim la Bucureşti şi să plecam.

Vedeţi, mi-am pierdut iar vocea. Dina e Dina, Dina e Boloni! E un mijlocaş foarte bun, care citeşte jocul foarte bine. Şi a făcut doar 5 antrenamente. Acum plec spre Bucureşti, 4 ore am timp să analizez. Vreţi să vă zic cum joc? Vă zic. Clar mă gândesc ca Larie să înceapă.

Uşor uşor unim grupul, unim vestiarul. E ceva nou pentru noi, dar sperăm să o ducem!„, a declarat Gică Hagi la digisport.ro.

Farul, victorie în prima etapă din Liga 1

Pentru meciul de la Sibiu, Hagi a păstrat în echipa de start un singur jucător care a evoluat ca titular şi cu Sheriff, este vorba de Artean. Gazdele au fost cei care au avut prima ocazie mare, ea a venit însă târziu, în minutul 45+5, când Borgnino a şutat din careu,, pe lângă poartă.

În minutul 46, Daniel Paraschiv a intrat în careu şi l-a depăşit pe Buzbuchi, dar mingea trimisă spre poartă a fost respinsă de fundaşii constănţeni. În minutul 57, Farul a deschis scorul, prin nou intratul Grameni. Acesta a înscris cu un şut din careu, schimbând tabela. Hermannstadt a avut o nouă ocazie în minutul 65: lovitură de cap Daniel Paraschiv, respinsă de Buzbuchi în bară. Gabi Iancu a fost şi el singur cu Buzbuchi, în minutul 75, dar nu a reuşit să îl învingă pe acesta. Grameni i-a pasat apoi lui Rivaldinho, care l-a lobat pe Letica, dar balonul a căzut pe bara transversală, în minutul 79. Minutul 90 a adus o ocazie a lui Borgnino, care l-a driblat pe Letica, dar Găman a scos balonul care se ducea spre poartă.

FC HERMANNSTADT: Letica – Butean, I. Stoica, V. Găman, Opruţ – D. Iancu (Jipa 62), Mino Sota, Baba Alhassan (Biceanu 62) – S. Balaure (G. Iancu 73), D. Paraschiv (Ad. Petre 86), Neguţ (I. Petrescu 86). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

FARUL: Buzbuchi – D. Sîrbu, Diogo Queiros, Gustavo Marins (Larie 54), Vianna (Grameni 54) – Doukoure (Bassong 20), Artean, Vînă – Borgnino, V. Dumitrache (Dussaut 64), Sali (Rivaldinho 54). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: D. Iancu 7, Biceanu 86, G. Iancu 90+1, Măldărăşanu 90+5 / Doukoure 2, Gustavo Marins 45, V. Dumitrache 60, D. Sîrbu 63, Vână 76, Bassong 77

Arbitri: Istvan Kovacs – George Florin Neacşu, Marius Badea – Rareş George Vidican

Arbitri VAR: Viorel Flueran – Cristina Trandafir

Observator: Nicolae Grigorescu

Va câştiga Răzvan Lucescu titlul în Grecia?

22:33 Cum pregăteşte Răzvan Lucescu finala campionatului Aris – PAOK (duminică, 20:00, AntenaPLAY). Mesaj de luptă: „Încă o provocare!” 22:11 „Foarte urât!” Andrea Compagno a reacționat, după ce FCU Craiova a retrogradat în Liga a 2-a. Mesaj direct pentru Adrian Mititelu 22:00 Didier Deschamps a anunțat lotul Franței pentru EURO 2024! Jucătorii care vor străluci lângă Kylian Mbappe 21:49 Adi Popa şi Gheorghe Mustaţă, scandal în direct din cauza „războiului” CSA Steaua – FCSB: „Nu mă interesează justiţia pe mine!” 21:28 BREAKING NEWSLiviu Bocciu va fi eliberat din închisoare! Anunțul momentului pentru fanii Rapidului 21:19 VideoReportaj special de la Imola! Omagiu pentru Ayrton Senna, din locul în care legenda Formulei 1 şi-a pierdut viaţa. EXCLUSIV 21:06 „Mă apăr singur!” Replica lui Florin Talpan, după ce Ilie Năstase a acuzat că îl va da în judecată 20:48 Andrea Compagno a văzut lista atacanților doriți de Gigi Becali și a reacționat imediat. A spus cine l-ar putea înlocui la FCSB 20:15 FotoCât de frumoasă este cea mai bogată româncă! Afacerea cu care a dat lovitura şi care a ajutat-o să adune o avere fabuloasă 20:15 Iga Swiatek, prima finalistă a turneului WTA de la Roma! Poate avea parte de un duel fabulos în ultimul act Vezi toate știrile

Cea mai norocoasă zi a fiecărei zodii săptămâna aceasta. Nativii pun bazele succesului

Horoscopul zilei de 17 mai 2024. Racii pot avea parte de câștiguri financiare. Află ce se întâmplă cu zodia ta