Închide meniul
UPDATE

Răsturnare de situație în cazul transferului lui Paulo Vinicius la FC Botoșani! Anunțul de ultimă oră

Cosmin Cioboată Publicat: 31 august 2022, 10:20 / Actualizat: 31 august 2022, 11:44

Comentarii
Răsturnare de situație în cazul transferului lui Paulo Vinicius la FC Botoșani! Anunțul de ultimă oră

Paulo Vinicius, în tricoul lui FCSB / Profimedia

Valeriu Iftime a negat zvonul conform căruia Paulo Vinicius s-ar fi înțeles cu FC Botoșani. Patronul clubului din Moldova a dezvăluit că nu se pune problema unui astfel de transfer și chiar a glumit pe subiect.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Iftime a făcut referire la vârsta înaintată a lui Vinicius. Fundașul brazilian a împlinit 38 de ani și se află pe final de carieră.

Paulo Vinicius nu semnează cu FC Botoșani! Anunțul de ultimă oră făcut de Valeriu Iftime

“Ce Vinicius, domne? Nu știu. Așa ca o glumă, noi nu suntem Casa de Pensii Europeană. Nu-i adevărat, nu știu. Pe Vinicius de la Real Madrid l-aș lua. Nu, n-are nicio treabă Vinicius. Eu am îl am pe Vinicius al meu, pe Șeroni”, a spus Valeriu Iftime, în exclusivitate pentru AS.ro.

Știrea inițială

Reclamă
Reclamă

Paulo Vinicius continuă în Liga 1. Fundașul brazilian, în vârstă de 38 de ani, a bătut palma cu FC Botoșani, anunță digisport.ro. Vinicius era liber de contract după ce s-a despărțit de FCSB în această vară, la finalul sezonului 2021/2022.

Ajuns la o vârstă înaintată, Vinicius se gândea serios la retragere, însă în cele din urmă a decis să mai joace un sezon.

Conform sursei citate, brazilianul s-a înțeles cu FC Botoșani și va semna un contract valabil pe un an cu clubul patronat de Valeriu Iftime.

Reclamă

Va fi cea de-a 3-a experiență în Liga 1 pentru Paulo Vinicius, după cele de la CFR Cluj și FCSB. În tricoul campioanei României, brazilianul a adunat 139 de apariții, în perioada 2017-2021. Ulterior, fundașul de 38 de ani a îmbrăcat și tricoul FCSB-ului, în sezonul precedent, bifând 25 de meciuri.

Paulo Vinicius a cucerit 4 titluri de campion al României alături de CFR Cluj, precum și două Supercupe.

Anapolis, Santa Clara, Leixoes, Olhanense, Leiria, Braga, Operario, Boavista și Apollon Limassol sunt celelalte formații pentru care a mai evoluat brazilianul de-a lungul carierei.

Cotat la 500.000 de euro de transfermarkt.com, Vinicius s-a aflat în negocieri și cu Petrolul Ploiești, promovată în Liga 1 la finalul stagiunii precedente. În cele din urmă, discuțiile nu s-au materializat, iar brazilianul va ajunge la FC Botoșani.

Gigi Becali insistă pentru transferul lui Kevin Boli de la FC Botoșani

Valeriu Iftime continuă să facă furori pe piața transferurilor din România, atât când vine vorba de achiziții, cât și de vânzări de jucători. Patronul lui FC Botoșani este pe cale să mai vândă un jucător la FCSB. Gigi Becali se află pe urmele lui Kevin Boli, fundașul adus în această vară la formația moldoveană.

Patronul roş-albaştrilor i-a promis lui Nicolae Dică încă un fundaş, iar jucătorul de 31 de ani este alesul. Transferul lui Boli la FCSB prinde acum și mai mult contur după anunțul că Iftime s-a înțeles cu Vinicius, considerat un înlocuitor pe măsură în centrul apărării.

CFR Cluj l-ar vrea şi ea pe Kevin Boli, iar pretul setat de Valeriu Iftime ar fi de 350.000 de euro. Gigi ar fi oferit doar 100.000 de euro, dar acum e convins să insiste: “Nu ştiu nimic. Acum o să văd”, a spus Gigi, în exclusivitate pentru Antena Sport.

De cealaltă parte, prietenul Iftime neagă negocierile cu FCSB şi CFR pentru Boli.

“Eu nu știu nimic! Vă zic sincer că nu am discutat cu nimeni, nu m-a sunat nimeni. Acum aud de la dumneavoastră. Eu nu am primit nimic, iar cei de la club mă anunțau dacă era ceva”, a spus Iftime, citat de prosport.ro.

“Pe Boli îl știți, a jucat mult timp în România, la Viitorul, la CFR. Este un jucător interesant pentru noi, vom vedea”, spunea şi Nicolae Dică, după meciul cu Hermannstadt, încheiat la egalitate, 2-2.

Înapoi la Homepage
Reclamă
Recomandări

Ce echipă va încheia anul pe primul loc în Liga 1?

Vezi rezultatele

Loading ... Loading ...
Citește și:
12:33
Săpunaru, adevărul despre refuzul de a mai juca la naționala României. Ce s-a întâmplat între el şi Piţurcă
12:21
Presa din Spania l-a “înţepat” pe Kylian Mbappe, după dubla cu echipa din liga a 3-a: “Să îi spună cineva”
11:41
Andrei Rațiu confirmă că au fost “două oferte mari” pentru el. A fost dorit în Germania şi Anglia
11:30
A venit nota de plată de la UEFA! Bayern Munchen, amendă usturătoare şi închidere parţială a stadionului
11:22
AEK Atena – Universitatea Craiova LIVE TEXT (22:00). Meci decisiv pentru calificarea în play-off-ul Conference League
11:07
Ce sumă fabuloasă a investit Mihai Rotaru în transferuri în acest sezon: “Atenție! Numai în această vară”
1 FotoCine este marea dragoste a lui Mircea Lucescu. Anunţul făcut de Neli Lucescu după 58 de ani de căsnicie 2 Doliu în lumea fotbalului din România! Leontin Chiorpec a murit în accident 3 Reacţia categorică a lui Gigi Becali după ce Istvan Kovacs a fost delegat la FCSB – Rapid: “La revedere” 4 Claudiu Keșeru a plecat de la FC Bihor. De ce şi-a dat demisia 5 Pensia “ruşinoasă” pe care o primeşte Cornel Dinu. Dovada că România nu-şi respectă legendele: “Dreptate mioritică” 6 Valeriu Iftime anunţă primul plecat de la FCSB. Fotbalistul abia a semnat: “Vorbim din ianuarie”
Citește și