Thomas Tuchel a tunat după ce Bayern a egalat în prelungiri, iar golul a fost anulat: „Dezastru total! Au încălcat regulamentul”

De Bogdan Stănescu
Publicat: 9.05.2024, 7:28

Thomas Tuchel a tunat după ce Bayern a egalat în prelungiri, iar golul a fost anulat

Thomas Tuchel, extrem de nervos după ce tuşierul a arătat offside la golul din prelungiri al lui Bayern Munchen / Profimedia Images

Thomas Tuchel a tunat după ce Bayern a egalat în prelungiri, iar golul a fost anulat. În minutul 90+13, Matthijs de Ligt a introdus mingea în poartă, dar tuşierul a semnalizat offside.

Pentru că tuşierul a fluierat înainte ca balonul să intre în plasă, nu a mai putut interveni VAR. Reluările au arătat că, cel mai probabil, golul a fost valabil.

Imediat după meci, antrenorul echipei germane, Thomas Tuchel, a izbucnit la adresa arbitrajului.

Este o înfrângere, dar noi am dat totul pe teren. Este amară, bineînțeles. Dar nu există regrete. A fost o luptă mare, am crezut că suntem aproape de final. Este o încălcare clară a regulilor! Este un dezastru.

Este un dezastru total! La al doilea gol al Realului, au lăsat jocul să continue. Jocul trebuie să continue și la noi, asta e regula clară. Prima greșeală este făcută de tușier, a doua de arbitru. Este o încălcare clară a regulamentului!”, a declarat Thomas Tuchel, potrivit fcbinside.de.

Dacă centralul Szymon Marciniak nu ar fi fluierat imediat, după ce tuşierul a arătat fanionul, VAR ar fi putut interveni şi stabili dacă a fost sau nu offside. Recomandarea este, în cazuri de acest gen, să se evite semnalizarea rapidă a offside-ului, tocmai ca VAR-ul să poată studia fazele.

Real Madrid – Borussia Dortmund e finala UEFA Champions League 2024! Ultim act de vis pe legendarul Wembley

Real Madrid – Borussia Dortmund e finala UEFA Champions League 2024. După ce Dortmund a obţinut prima calificarea, în urma celor două victorii în faţa lui PSG, Real Madrid este a doua finalistă din acest sezon.

Echipa lui Carlo Ancelotti a reuşit o nouă remontada de excepţie pe Santiago Bernabeu. Joselu a marcat cele două goluri în minutele 88 şi 90+1 şi a obţinut biletele pentru duelul cu Borussia Dortmund de pe Wembley.

Real Madrid şi Borussia Dortmund s-au întâlnit de 14 ori în cupele europene până acum. Madrilenii s-au impus de 6 ori, 5 meciuri s-au încheiat la egalitate în timp ce Borussia Dortmund a câştigat 3 partide.

Ultima oară, cele două s-au întâlnit în sezonul 2017/18, atunci când Real Madrid s-a impus în ambele meciuri din grupă. Ultima victorie a lui Dortmund în faţa lui Real Madrid a venit în 2014, în meciul retur, dar victoria cu 2-0 nu a fost suficientă pentru a întoarce rezultatul din tur, scor 3-0.

Real Madrid s-a impus şi în La Liga în acest sezon

Deja campioană în La Liga, Real Madrid a realizat un sezon foarte bun şi în UEFA Champions League. În faza grupelor, echipa lui Carlo Ancelotti a încheiat grupa C cu victorii pe linie, în faţa lui Napoli, Braga şi Union Berlin.

Lucrurile s-au schimbat însă în optimi. Madrilenii au avut o misiune extrem de complicată cu Leipzig. Echipa lui Ancelotti a câştigat partida tur din deplasare cu 1-0, dar a tremurat serios în returul de pe Bernabeu. Vinicius a deschis scorul în minutul 65, dar Orban a restabilit egalitatea trei minute mai târziu. Mai mult, formaţia din Bundesliga a fost la un pas de a trimite dubla în prelungiri, dar şutul lui Dani Olmo a lovit transversala.

În sferturi, pentru al treilea an la rând, Real Madrid a întâlnit-o pe Manchester City, de fiecare dată în semifinale. De altfel, echipa care a trecut de această dublă s-a impus în cele din urmă şi în ultimul act, ridicând trofeul (Real Madrid în 2022 şi Manchester City în 2023).

• Volos - PAOK, meci din etapa a 5-a din Grecia, e exclusiv în AntenaPLAY, sâmbătă, de la ora 17:00
  • Marele Premiu de la Singapore e în AntenaPLAY, în perioada 20-22 septembrie
  • Va redeveni Florin Tănase un jucător decisiv pentru FCSB?

23:54

„Eu nu primesc telefoane din tribune!” Dorinel Munteanu, discurs vehement după Oţelul – Dinamo! Şi-a distrus jucătorii

23:31

Zeljko Kopic așteaptă întăriri la Dinamo după 1-1 cu Oțelul! Mesaj categoric despre transferuri

23:30

Golgheterul lui Dinamo, mesaj ferm după ce a marcat în remiza cu Oţelul: „E doar începutul!”

23:14

David Maftei, prima reacție după ce a fost certat pe teren de Dorinel Munteanu, în Oțelul – Dinamo 1-1: „Știți cum este dânsul..”

22:59

Oţelul – Dinamo 1-1. Meci echilibrat la Galaţi! „Câinii” lui Kopic au ratat ocazia de a urca pe locul 2

22:54

Pierdere uriaşă pentru PAOK! Probleme pentru Răzvan Lucescu înaintea meciului cu Volos

1 VIDEOCharles Leclerc, pole-position în Marele Premiu al Azerbaidjanului! Cursa e duminică, pe Antena 1 şi în AntenaPLAY (13:45)s 2 FotoO vedetă din Australia a trăit un şoc în România: „A fost nebunesc!”. Dezvăluirile logodnicei portarului de la Rapids 3 VIDEOEstrela – Boavista 2-2 a fost în AntenaPLAY. Nani a marcat în ultimul meci al etapei a 5-a din Liga Portugals 4 FotoGestul uriaş făcut de FCSB la înmormântarea lui Gigi Mulţescu are în spate un detaliu mai puţin cunoscuts 5 VIDEOCharles Leclerc şi Lando Norris, cei mai rapizi în antrenamentele din Singapore! Cursa e duminică (14:45, Antena 1 şi AntenaPLAY)s 6 VIDEOShanghai Port – Johor 2-2, în Liga Campionilor Asiei. A fost show total în meciul care a fost LIVE VIDEO în AntenaPLAY!s