Amdouni s-a distrat cu apărarea lui Edi Iordănescu, în Elveţia – România. Gol după o fază de zile mari

De Alex Ioniță
Publicat: 19.06.2023, 23:02

Amdouni a reuşit o dublă de senzaţie

Elveţia – România | Amdouni s-a distrat cu apărarea lui Edi Iordănescu şi a marcat după o fază de senzaţie. Acelaşi jucător a reuşit dubla în finalul primei reprize.

Faza primului gol a fost una de senzaţie. Amdouni a deschis scorul în minutul 28 al partidei de la Lucerna, după ce a dominat copios. De 8 pase a avut nevoie Elveţia pentru a ajunge la poarta lui Moldovan şi a marca pentru prima dată.

Amdouni s-a distrat cu apărarea lui Edi Iordănescu, în Elveţia – România

În minutul 43, Amdouni a reuşit să marcheze pentru a doua oară, după ce Shaqiri a inventat o pasă cu exteriorul. Pe toată durata primei reprize, tricolorii au fost dominaţi total de către elvețieni. Mai mult, elevii lui Edi Iodănescu nu au reușit să iasă din propria jumătate, în primele 10 minute ale partidei. Elvețienii au reușit, în primele 10 minute ale meciului, să obțină o posesie de 80%.

Ianis Hagi a primit cartonaş galben după o intrare cu talpa pe glezna lui Elvedi

Ianis Hagi a primit cartonaş galben după o intrare dură la Elvedi. Internaţionalul român a avut o intrare întârziată, iar Daniele Orsato i-a arătat cartonaşul galben. Ianis Hagi a avut o intrare dură la mijlocul terenului, în minutul 26 al partidei cu Elveţia. Internaţionalul român s-a dus cu talpa direct pe glezna lui Elvedi.

Ianis Hagi a înţeles imediat duritatea faultului şi i-a cerut scuze fundaşului elveţian. Daniele Orsato i-a arătat, în acest context, cartonaşul galben lui Ianis.

Edi Iordănescu a schimbat tactica României, pentru partida cu Elveția. Meciul de la Lucerna se va juca astăzi, de la ora 21:45. În cazul unei victorii, tricolorii vor urca pe primul loc în Grupa I, iar șansele de calificare la Campionatul European din Germania ar crește.

Selecționerul echipei naționale a alcătuit echipa de start, pentru meciul cu Elveția. Edi Iordănescu nu dorește să riște nimic, iar primul 11 al României este unul foarte defensiv. România va începe partida cu Elveţia într-un sistem cu 5 fundași.

În compartimentul defensiv se va putea alătura și Screciu, astfel, mai mult de jumătate din titularii din această seară joacă pe poziții defensive. Faţă de meciul cu Kosovo, Edi Iordănescu a făcut 5 modificări în echipa de start.

Edi Iordănescu a răspuns criticilor lui Mihai Stoica. Reacţia vehementă a selecţionerului

Acceptăm şi criticile, sunt normale, sunt fireşti, chiar dacă nu sunt de acord cu unele dintre ele. Dar cum am spus, ştiu să respect opiniile.

(Reporter: Cum îl simţiţi pe Puşcaş? El a fost cel mai criticat…) În primul rând consider că nu putem să vorbim despre estetica unui joc care s-a jucat pe mocirlă. Aţi văzut cât de greu a fost, echipa s-a dăruit total. Ştiţi că nu ne stă prea mult în caracteristică să acceptăm lupta asta dusă până la limita regulamentului. După mult timp, echipa a arătat din nou spirit şi atitudine.

Am văzut toţi jucătorii puşi în slujba echipei şi asta a fost foarte important. Ca să vorbim despre un joc estetic în condiţiile în care aveai o problemă să mergi efectiv pe teren, pentru mine este prea mult. Cred că punctele ne duc la European şi nu estetica!

Aş vrea, dacă îmi permiteţi, nu sunt de acord cu ce s-a discutat în spaţiul public despre Puşcaş. Ştiu să respect o opinie, dar din punctul meu de vedere George a făcut un joc de mare efort, s-a bătut cu fundaşii adverşi, a fost în multe momente cu spatele la poartă. Ne-a ajutat să mişcăm centrul de greutate.

N-a avut realizări clare, dar a fost foarte important. E păcat să punem la zid jucători în felul ăsta„, a declarat Edi Iordănescu la conferinţa de presă.

Este Răzvan Lucescu cel mai bun antrenor român al momentului?

12:00 „Am avut nopţi nedormite!” Sacrificiul uriaş făcut de Răzvan Lucescu pentru titlul istoric cu PAOK Salonic: „Era o dramă!” 11:28 FCSB ar putea avea un duel de foc cu PAOK Salonic în preliminariile Ligii Campionilor! În ce tur se pot întâlni 10:51 Gigi Becali a anunţat când va pleca Florinel Coman de la FCSB! Obiectiv uriaş impus lui „Mbbape de România” 10:04 Reacţia lui Ladislau Boloni, după ce Metz s-a salvat după al 5-lea criteriu de departajare de retrogradarea directă 9:49 Simona Halep a urcat 10 locuri în clasamentul WTA! Cine este cea mai bine clasă româncă 9:43 Răzvan Lucescu, declaraţii incendiare la conferinţa de presă. „Acesta este al treilea meu titlu cu PAOK. Unul mi-a fost furat” 9:09 FotoAnunţul radical făcut de Leonard Doroftei, la 5 ani după ce a plecat din România: „Aveam nevoie de un şoc!” 8:48 Pep Guardiola, la un pas să plângă atunci când a vorbit despre plecarea lui Jurgen Klopp de la Liverpool: „Îmi va fi dor de el” 8:40 EXCLUSIVMircea Lucescu, discurs emoţionant după ce Răzvan Lucescu a câştigat titlul cu PAOK: „Îi mulţumesc! A fost ceva extraordinar!” 8:12 Gigi Becali şi-a ales super-atacantul de Liga Campionilor pentru FCSB! „Îl iau peste capul staff-ului” Vezi toate știrile

Nativii pentru care familia e pe primul loc. Zodiile care apreciază iubirea pură

4 talente ascunse ale semnelor zodiacale. Nativii care au aceste secrete valoroase